„Všetci sa niekam ženú, stále nie sú spokojní a vždy im niečo chýba. Ale sú aktivity, ktoré ľuďom umožnia zastaviť sa, viac si vychutnávať život a pritom podporovať remeslá a tvorivosť,“ povedal Manik, ktorý sa dobrovoľníctvu a komunitám venuje intenzívne od roku 2009.
ÚTEK OD CIVILIZÁCIE
Ukážkovým príkladom je komunita Zaježka v osade Zaježová, ktorá sa nachádza približne 15 kilometrov juhozápadne od Zvolena.
Tvorí ju 20 rodín a mnohé z nich sa snažia priblížiť tradičnému spôsobu života a prispievať k fungovaniu ekoobce.
Ako sme sa dozvedeli od Miroslava Kašiaka z občianskeho združenia Pospolitosť pre harmonický život, ktoré pôsobí v Zaježovej, ich úsilie bolo odmenené v roku 2009 prestížnym ocenením Ecovillage Excellence Award, ktoré udeľuje Global Ecovillage Network. Členovia komunity majú svoj vlastný život, no zapájajú sa aj do spoločných projektov, napríklad vypomáhajú v miestnej škôlke a málotriedke.

„Ekokomunitu Sekier, gazdovstvo na laze v Zaježovej, spravujú dobrovoľníci, ktorí sem prichádzajú na niekoľko mesiacov s cieľom osvojiť si základné remeslá a zručnosti našich predkov. Pracujú na poli, starajú sa o kozy a sliepky,“ povedala Hana Schneiderová, správkyňa gazdovstva.
Zahraniční dobrovoľníci do 30 rokov na gazdovstvo prichádzajú vďaka programu Erasmus +. „Ľudí zo Zaježovej som si obľúbil, lebo máme veľa spoločného,“ hovorí Pierre Alexandre Le Bouëc z Francúzska, ktorý istý čas žil na gazdovstve Sekier.
Život v súlade s prírodou
Komunita Brdárka neďaleko Rožňavy sa usiluje o spôsob života šetrný k životnému prostrediu. Uprednostňujú skromnosť pred konzumom. Obyvatelia komunity sú ekologickí a podporujú rozvoj remesiel. Žijú v súlade s myšlienkou permakultúry, ktorá spočíva v harmonickom prepojení architektúry s obnoviteľným modelom poľnohospodárstva v súlade s prírodou.
„Pokúšame sa citlivo využívať výdobytky modernej doby spôsobom čo najmenej narúšajúcim prírodu a životné prostredie,“ hovorí Marcel Antal z o.z. Alter Nativa, ktoré koordinuje činnosť komunity Brdárka.