BRATISLAVA. O lekárenstve na Slovensku sa denník SME rozprával s lekárničkou ZUZANOU HRABÁKOVOU z lekárne Zelená farmácia v Bratislave.
Prečo na Slovensku medziročne rastie počet lekární? Čím je to spôsobené?
"Ťažko povedať, čím je to spôsobené. Počet udelených povolení (na vznik lekárne, pozn. red.) určite na Slovensku stúpa. Otázkou je, koľko lekární je aj skutočne prevádzkovaných. Na druhej strane narastá počet tých lekární, ktoré sú organizované do nejakej siete. Znamená to, že blízko nejakej tradičnej lekárne vyrastie jedna veľká sieťová lekáreň."
Je založenie lekárne na Slovensku lukratívnym biznisom?
"V súčasnosti sa to už jednoznačne povedať nedá. Najmä pre situáciu, aká je v lekárenstve alebo celkovo v zdravotníctve. Hovorme o degresívnej marži (zásada, podľa ktorej čím je vyššia cena lieku, tým viac klesá marža naň, pozn. red.), o reexporte, respektíve o nedostatku liekov. Takže si nemyslím, žeby to bolo považované za lukratívny biznis zo strany jednotlivca, súkromníka. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo. Ak sú to nejaké poliklinické lekárne alebo na mieste, kde je vysoká frekvencia lekárov, tak áno."
V minulosti existovali aj na Slovensku nepísané obmedzenia, že nová lekáreň nemohla byť bližšie ako 500 metrov od už existujúcej. Existujú ešte v súčasnosti nejaké takéto obmedzenia?
"Dnes už žiadne obmedzenia neexistujú. Ak splníte požiadavky, či už legislatívne, priestorové, alebo personálne, tak nie je dôvod, aby vám nebola udelená licencia a neboli schválené priestory a nemohli ste otvoriť lekáreň. Aj zo strany zdravotných poisťovní. Poisťovňa s každou lekárňou uzatvorí zmluvu."

Kde je najlepšie si otvoriť lekáreň, respektíve platí zásada, že najlukratívnejšie je to v nákupných centrách?
"Najlukratívnejšie z hľadiska rýchlych peňazí, to znamená z hľadiska nákupu za hotové je to v nákupných strediskách, pretože tam sú ľudia možno ochotní "pustiť" viac peňazí. Skôr sa orientujú na voľnopredajný tovar. Nie je to liek, kde treba čakať na preplatenie zo zdravotnej poisťovne. Ale na druhej strane nesmieme zabúdať ani na veľké poliklinické lekárne, ktoré majú veľký záber pacientov a široký sortiment liekov."
Keď sme aktualizovali počty lekární za posledné dva roky, najviac ich pribudlo sieťovým lekárňam. Dá sa povedať, že sieťové lekárne vytláčajú samostatné lekárne?
"Vyzerá to tak, že áno. Naberajú na sile aj čo sa týka mediálnej prezentácie. Vieme, že aj reklama robí svoje. Nesieťové lekárne to majú v tejto konkurencii čím ďalej, tým ťažšie."