Bratislava 24. apríla (TASR) - Najlepšou koalíciou po najbližších parlamentných voľbách by bolo spojenie ĽS-HZDS so Smerom-sociálnou demokraciou, domnieva sa bývalý poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS Dušan Jarjabek.
Tretím partnerom do vlády by podľa Jarjabka mohol byť hocikto ochotný prijať "program zmeny" reprezentovaný ĽS-HZDS a Smerom. "Môže to byť skutočne aj SDKÚ, keď SDKÚ zmení program," povedal poslanec v dnešnej relácii Televízie Markíza Na telo.
Jarjabek je presvedčený, že ĽS-HZDS v súčasnosti nehrá o program, ale o partnera. "Vyzerá to tak, akoby HZDS vôbec nechcelo postaviť premiéra," vyhlásil poslanec. Kladie si potom otázku, kto bude pre súčasnú koalíciu ako budúci partner prijateľnejší - či strana, ktorá chce nominovať predsedu vlády, alebo subjekt, ktorý túto ambíciu nemá a bude akceptovať súčasného šéfa kabinetu.
V ĽS-HZDS podľa Jarjabkových slov stále prebiehajú diskusie o budúcej povolebnej spolupráci a mnohým nie je jasný postoj, ktorý preferuje ako potenciálneho partnera SDKÚ pred Smerom. Sčasti to vraj vnímajú ako osobný problém dvoch predsedov, Jarjabek je však presvedčený, že povinnosťou oboch lídrov je nájsť k sebe cestu. Za podstatnú považuje programovú zhodu, pričom program SDKÚ označuje za nesmierne odlišný a nevidí v ňom žiaden národný, kresťanský a sociálny princíp.
Pre Jarjabka je navyše nepochopiteľné, že predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar podal ruku lídrovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi. "SDKÚ sa musí najskôr ospravedlniť HZDS, alebo musí prejsť nejaká diskusia medzi SDKÚ a HZDS. Ja si ich "špinavé paprče" veľmi dobre pamätám," poznamenal Jarjabek, narážajúc na Dzurindov výrok adresovaný HZDS v roku 1998. Napriek svojmu odchodu z ĽS-HZDS stále považuje Mečiara za "slovenského Churchilla" a skvelého diskutéra.
Na margo "malého rozvodu" s ĽS-HZDS poslanec poznamenal, že celý problém sa v závere akoby zúžil na spor medzi ním a Miroslavom Maxonom na jednej strane, a podpredsedami Milanom Urbánim a Jánom Kovarčíkom na strane druhej. Svoje názory na orientáciu ĽS-HZDS doprava a možnú spoluprácu s SDKÚ by však podľa Jarjabka obaja podpredsedovia neprezentovali bez určitého politického krytia. S posunom strany vpravo od stredu Jarjabek nesúhlasí. "Som principiálny ľavičiar, alebo od stredu doľava," vyhlásil poslanec. Pripustil však, že v jeho odchode bolo "možno aj trochu ješitnosti a emotívnosti", čo však považuje za niečo ľudské. Priaznivé prejavy ho vraj presvedčili, aby v politike ostal a venoval sa "svojim" témam ako dostavbe Národného divadla, Slovenskej televízii a kultúre. Práve predstavy o podpore kultúry budú preňho rozhodujúce pri prípadnej ponuke na angažovanie sa v rámci iného politického subjektu.