SME

Zdravé komunity udržali v teréne 257 zamestnancov

V roku 2003 do experimentu zapojili jedenásť lokalít, teraz ich je 239. V júni 2016 bol projekt oficiálne uznaný Európskou komisou.

Asistenti osvety zdravia a ich koordinátori pôsobia v teréne 239 rómskych osád. Asistenti osvety zdravia a ich koordinátori pôsobia v teréne 239 rómskych osád. (Zdroj: Ilustračné foto Ingrid Ďurinová)

BRATISLAVA. Najvýznamnejším výsledkom projektu Zdravé komunity, ktorého cieľom je osveta zdravia v rómskej komunite, je 257 ľudí pracujúcich v teréne. Medzi nimi je 234 asistentov osvety zdravia a 23 koordinátorov, ktorí spolupracujú so 750 lekármi.

"Hlavnou úlohou projektu osvetovej činnosti je, aby sa ľudia začali starať o svoje zdravie, lebo iba zdravý človek sa vie umiestniť na trhu práce," vysvetľuje hlavný koordinátor pre terén Richard Koky v rozhovore pre TVR.

Posledné dva roky má projekt Zdravé komunity národnú úroveň s výrazne vyššími rozpočtom, ako na svojom začiatku. Začínal sa ako experiment v roku 2002 v jedenástich lokalitách. Dnes pokrýva 239 lokalít, v ktorých žije približne 230-tisíc obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Asistenti zdravia otvárajú dvere, ktoré boli dlhé roky zatvorené Čítajte 

Narástol aj počet klientov, ktorým asistenti osvety zdravia v osadách pomáhajú, dnes ich je viac ako stotisíc. Koordinujú  očkovania a preventívne prehliadky, príjazd záchraniek do osád alebo pomáhajú školám a samosprávam pri šírení osvety o základných hygienických návykoch.

"Projekt Zdravé komunity ukázal, že najväčšími zdravotnými rizikami boli v rómskych osadách uhryznutia hlodavcami, ale aj šváby, ploštice, ovčie kiahne a žltačka typu A," vysvetlil Rudolf Sivý s tým, že príčinou boli katastrofálne hygienické podmienky a nízka úroveň vzdelania.

Hlavnými cieľmi je tak vo všeobecnosti zlepšenie zdravia, zvýšenie úrovne vzdelania a podpora zamestnanosti obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.

Asistenti zvládli aj pôrody

Výkon práce v osadách robia obyvatelia cieľových lokalít. Poznajú miestne podmienky života, rodiny a ich problémy. Pred nástupom do výkonu práce v teréne prešli zdravotníckym zaškolením.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zdravé komunity hodnotili výsledky terénneho projektu Čítajte 

Zamestnanie získali v konkurznom konaní zvyčajne líderské osobnosti, ktoré mali predpoklady osvojiť si nové informácie a autoritu v komunite.

Bývalý traktorista Jozef Gurguľ z Iňáčoviec pri Michalovciach priviedol na svet novorodenca v ťažkých podmienkach priamo v osade. Jeho príbeh zaujal natoľko, že mu bolo udelené ocenenie Roma Spirit.

Robert Dužda pracuje ako asistent osvety zdravia v osade pri obci Milpoš v okrese Sabinov, kde žije so svojou manželkou a deťmi. V osade pod lesom vzdialenej dva kilometre od obce nemajú vodovod, elektrinu, kanalizáciu ani prístupovú cestu.

"Prvé, čo urobil po nastúpení do práce bolo, že za svoje peniaze kúpil cement a opravil studňu. Ohradil ju drevenými doskami, ktoré pravidelne opravuje. Hoci je bez elektriny, mobil má stále zapnutý a nabitý," povedala koordinátorka Zdravých komunít Nazarejová o svojom kolegovi z osady.

SkryťVypnúť reklamu

Projektové zdroje

Od 7. októbra do 31. decembra 2013 putovalo na projekt 336 909 eur. Peniaze poskytli rovným dielom ministerstvá práce, financií a vnútra.

Na obdobie od 1. januára do 30. júna 2014 šlo na projekt 750-tisíc eur, od 1. júla do 30. septembra 2014 to bolo 399 804 eura. Finančné prostriedky šli z ministerstva vnútra na základe zmluvy o poskytnutí dotácie na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity.

Následne národný projekt Zdravé komunity získal od 1. októbra 2014 do 31. decembra minulého roku 3 289 257 eura. Financovaný už bol z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorého riadiacim orgánom je ministerstvo práce. Peniaze šli z Európskeho sociálneho fondu.

SkryťVypnúť reklamu

V júni 2016 projekt oficiálne uznala Európska komisia vo svojej správe Effective Roma integration measures in the Member States 2016.

"Zdravé komunity v hodnotiacej správe Európskej komisie medzi efektívnymi programami v oblasti zdravia figurovali hneď dvakrát. Naša práca bola vyzdvihnutá v rámci medzinárodného projektu zdravotnej mediácie, Spoločne za lepšie zdravie (spolupráca Zdravých komunít s partnermi z Rumunska, Maďarska a Bulharska)," uvádza sa na webe projektu.

Štát sa má čím pochváliť

„Celoslovenský, neskôr národný projekt Zdravé komunity je postavený a realizovaný na základe skúseností z dlhodobého projektu Zdravé komunity, ktorý je najrozsiahlejším a najdlhšie realizovaným projektom zameraným na zlepšenie zdravia rómskej populácie a osvetu v oblasti zdravotnej starostlivosti obyvateľov segregovaných rómskych osád na Slovensku," píše rezort zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Primárnou cieľovou skupinou sú obyvatelia vylúčených rómskych komunít na Slovensku, hlavne deti a ženy. Sekundárnou sú lekári prvého kontaktu, lekári špecialisti, učitelia na základných školách, starostovia, pomáhajúce profesie pôsobiace v cieľových lokalitách ako aj obyvatelia Slovenska.

Na projekte aj finančne spolupracovali ministerstvá vnútra, financií a práce, ako aj mimovládny sektor či úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity či kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.

„Významným výsledkom realizácie projektu v období 2013 – 2015 je napĺňanie hlavného cieľa strategického vládneho materiálu zameraného na zlepšenie životnej situácie vylúčených Rómov na Slovensku – Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020 v oblasti zdravia, ktorým je podporiť prístup k zdravotnej starostlivosti a verejnému zdraviu, vrátane preventívnej zdravotnej starostlivosti a zdravotníckej osvety a znížiť rozdiel v zdravotnom stave medzi Rómami a väčšinovou populáciou," píše sa v materiáli ministerstva zdravotníctva, ktorým sa bude zaoberať vláda.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 7
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


4
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu