BRATISLAVA 24. apríla (SITA) - Dušan Jarjabek pociťuje odchod z ĽS-HZDS ako malý rozvod, ale po skúsenostiach s predsedom strany v televíznych prenosoch on radšej spievať piesne na rozlúčku nebude. Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo, hlavným dôvodom jeho odchodu zo strany, v ktorej pôsobil sedem rokov, je predovšetkým jej smerovanie, postoj k reformám a spolupráca s SDKÚ. "To sú veci, cez ktoré sa neviem preniesť," povedal. V otázke smerovania zdôraznil, že je principiálne ľavičiar a nemôže akceptovať posun HZDS doprava. Aj to je podľa neho dôvod, prečo strane klesajú voličské preferencie. "Nezabúdajme, že HZDS bola stredová strana, názory smerom doprava aj doľava boli rovnocenné a teraz bez toho, aby prebehla vnútrostranícka diskusia, chceme z ľavicových voličov urobiť pravicovú stranu a prispôsobujeme voliča strane namiesto toho, aby sme stranu prispôsobili voličovi."
Jarjabek tiež nesúhlasí s postojom HZDS k reformám, ktoré uskutočňuje súčasná vláda. Niektoré reformy treba podľa neho úplne zrušiť a ďalšie zase zreformovať. "Nie je možné, aby sme mali dôchodkovú reformu takú riskantnú voči obyvateľom." Zároveň odsúdil spoluprácu HZDS s SDKÚ. Podľa neho sa táto strana musí hnutiu najskôr ospravedlniť a musí sa medzi nimi prebehnúť diskusia. "Ja si veľmi dobre pamätám špinavé paprče," povedal na margo výrokov predstaviteľov SDKÚ. Vládna strana by sa mala podľa Jarjabka ospravedlniť aj spoločnosti za všetko, čo sa udialo v kultúre. To, čo sa deje okolo novostavby Slovenského národného divadla, označil za perverzné. Na margo spolupráce HZDS so Smerom uviedol, že strany by sa mali spájať na základe príbuznosti programov a nie sympatií predsedov. Líder Smeru Robert Fico s Vladimírom Mečiarom sú podľa Jarjabka povinní nájsť si k sebe cestu. Myslí si, že "ak chceme zmenu", najlepšou povolebnou koalíciou by boli tieto dve strany.
Svoj odchod Jarjabek s Vladimírom Mečiarom nekonzultoval, poslal mu iba list. Krátko pred odstúpením mu telefonoval, aby to s ním prediskutoval, ale sekretárka mu odkázala, že predseda strany príde až na grémium. "A ja som bol rozhodnutý na grémium neisť, takže sme sa ani nestretli." Napriek všetkému Mečiara stále považuje za slovenského Churchilla a skvelého diskutéra.
Jarjabek plánuje v politike ostať aj naďalej, chce si ponechať témy ako slovenské národné divadlo a vzťah štátu ku kultúre. Pri ďalších voľbách preto bude zvažovať ponuky takých strán, ktoré budú podporovať kultúru. Vlastnú stranu sa zakladať nechystá, pretože podľa neho by nebolo nič komickejšie, ako on v takejto pozícii. Momentálne sa v NR SR stal 21. nezávislým poslancom a hoci má stále priateľov v HZDS, v parlamente si plánuje odsadnúť, no zatiaľ nevie kam. Ak Smer bude iniciovať odvolávanie premiéra, určite bude hlasovať za. "Už včera bolo neskoro." V súčasnosti podľa Jarjabka totiž dochádza príliš často k patovým situáciám na strane koalície aj opozície. Hlasovať bude aj za odvolanie ministra školstva Martina Fronca. "Najradšej by som odvolal celú vládu," dodal Jarjabek.