SME

Zavrieť sa na týždeň do ticha a tmy? Sú ľudia, čo za to platia

Tma je strašidelná, záhadná, upokojujúca - ľudí priťahuje. V deťoch môže vyvolávať dobrodružstvo, pre básnikov je inšpiráciou a niektorí do nej chodia dovolenkovať.

Dvere, do ústrania v tme sú potiahnuté kobercom, aby tlmili zvuky zvonka. (Zdroj: FOTO SME- LUCIA KRBATOVÁ)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Dvere do malého dreveného domu, kde sa môže pri pohľade zvonku zmestiť len posteľ, stôl, skrinka a umývadlo, sú potiahnuté kobercom. Pôsobí, že je neobývaný, všade je ticho a počuť len šelest lístia, keď sa do stromov oprie vietor. Dom však svojho obyvateľa má. „Dovolenkár“ sedí sám v tme a tichu už niekoľko dní.

Od momentu, keď si pobyt rezervoval, musel čakať niekoľko mesiacov, kým ho obklopila absolútna čerň. O ústranie v tme majú ľudia na Slovensku záujem. Na konci júla sú termíny v Zaježovej, ktorá tento typ pobytov ponúka, obsadené až do apríla budúceho roka.

„Tma vedie človeka, kam treba. Nie je dané, že vnútri sa stane to alebo ono, vždy je to individuálne,“ vysvetľuje sprievodca pobytmi v tme Roman Miesler. Spomína pri tom sebapoznanie. Pripúšťa, že to slovo znie ako klišé, no človek, ktorý zažije izoláciu, jeho význam naplno precíti. 

Budhisti aj indiáni

Tma ako technika sebapoznania je rozšírená v budhistickej komunite v Tibete. Využívali ju aj hinduisti, ktorí sa nechávali zatvoriť v jaskyniach pod Himalájami na niekoľko mesiacov. V ranom kresťanstve zasa existovali katakomby, kde boli miesta určené na duchovný rozvoj. Indiáni v Južnej Amerike tmu dodnes používajú ako súčasť výcviku šamanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do bývalého Československa „tmu“ priniesol český psychológ a terapeut Alois Urbiš, ktorý v nej sám strávil 50 dní. Využíva ju ako spôsob terapie, ktorá podľa neho pomáha liečiť viaceré ťažkosti. Regeneruje psychiku, upravuje metabolizmus, je prevenciou proti syndrómu vyhorenia a pomáha zvyšovať odolnosť organizmu. Terapiu tmou robí v Čeladnej na Morave.

Ústranie v tme v lokalite Zaježová neďaleko Zvolena funguje od roku 2013. Nachádza sa pri vzdelávacom centre, ktoré založilo občianske združenie Živica, ako malá prístavba k tamojšej čajovni. Podobný dovolenkový pobyt je možné zažiť aj neďaleko Zbehovej blízko Trenčína. Kabínku na ústranie tu zriadila komunita, ktorá sa viaže k budhistickej náuke dzogčenu. 

Od nudy k sebe

Muž, ktorého od čajovne delí len stena, no na vonkajší svet už zabudol, zvláda pobyt bez problémov. Miesler ho bol pred chvíľou pozrieť, vnútri strávil necelú pol hodinu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49EE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu