BRATISLAVA. Ulicou sa začne ozývať poplach zo sirény. Nie je piatok, a tak nejde o pravidelné preskúšanie sirén. Po dvojminútovom kolísavom tóne nasleduje slovné upozornenie. V nákupnom centre na neďalekom sídlisku vybuchla nálož, ktorá zranila či usmrtila desiatky ľudí.
Čo by nasledovalo, ak by sa v slovenskom meste naozaj udial teroristický útok? Ako by záchranári postupovali a čo by mali robiť bežní ľudia?
Len koncom júla strelec v mníchovskom nákupnom centre zabil deväť ľudí a ďalších 27 zranil. Pred dvoma týždňami zas duševne chorý Nór dobodal v Londýne jednu ženu a ďalších päť ľudí zranil. O podobných útokoch a hrozbách sa v posledných mesiacoch hovorí čoraz častejšie.
Denník SME sa pozrel na to, ako by postupovali v prípade podobných udalostí na Slovensku.

Sirény, oznamy, zákaz vstupu
Krátko po doznení sirény by miestny rozhlas verejnosti oznámil, že došlo k väčšiemu útoku. Ľudí by zároveň vyzval, aby zostali doma alebo aby sa vyhli oblasti v blízkosti dotknutého nákupného centra.
„V tejto chvíli by takisto okamžite začali činnosť zložky integrovaného záchranného systému a orgány krízového riadenia,“ vysvetľuje Miroslav Jancek, riaditeľ odboru operačného riadenia zo sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra.