BRATISLAVA. Združenie za otvorenú justíciu sa postavilo za bratislavského sudcu Petra Šamka, ktorý verejne spochybnil obvinenie prokurátora Vasila Špirka Národnou kriminálnou agentúrou.
Špirka polícia obvinila po tom, ako začal riešiť podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zo Smeru v kauze Bašternák.
V inej kauze ho začala stíhať zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Šamko zverejnil odbornú analýzu, z ktorej vyplýva, že skutok, pre ktorý Špirka stíhajú, nie je trestným činom. Vyslúžil si za to kritiku Generálnej prokuratúry.
Šamko podľa Združenia za otvorenú justíciu, v ktorom sú organizovaní reformní sudcovia, konal vo verejnom záujme.

Sudca nie je mimo reality
"Sudca nie je a nemôže byť úplne v ústraní reálneho života, ktorého je súčasťou a nemožno od neho požadovať, aby realitu ignoroval," konštatuje združenie vo vyhlásení.
Nesúhlasí s argumentom prokuratúry, podľa ktorej sa sudca zo zákona nemôže vyjadrovať ku kauzám, ktoré nie sú na súde právoplatne uzavreté. "V tejto veci Peter Šamko nebol, a ani nie je, ako sudca činný. Nie je ani pravdepodobné, že by predmetná vec mohla byť pridelená v budúcnosti do jeho súdneho oddelenia."
Stavovské predpisy podľa združenia kladú prísne požiadavky na správanie sa sudcu ako člena spoločnosti aj v jeho občianskom živote mimo priameho výkonu sudcovskej funkcie.

Ako lekár mimo služby
"Tak ako je lekár aj mimo výkonu služby povinný zasiahnuť na ochranu bezprostredne ohrozeného života či zdravia iného človeka, tak aj člen každej právnickej profesie má morálno-etický záväzok prispievať k zvyšovaniu právneho povedomia spoločnosti a zlepšovaniu fungovania právneho štátu," konštatuje predsedníčka Katarína Javorčíková.
Dodáva, že ak sudca vníma, že niektoré zložky štátnej moci "týmito hodnotami pohŕdajú alebo ich ignorujú, či ich dokonca ohrozujú", má morálno-etickú povinnosť nemlčať.
Zároveň vyjadrila presvedčenie, že sudca nebude za svoj postoj čeliť disciplinárnemu stíhaniu.
Sudca Šamko sa na odbornom portáli Právne listy bežne vyjadruje k aktuálnym právnym otázkam. S otvorenou kritikou pre kauzu obvineného prokurátora Špirka proti nemu prokuratúra vystúpila prvý raz.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most) odkázala, že problém by si sudcovia mali medzi sebou vyriešiť sami.

Beata
Balogová
