SME

Prišiel ako chlapec z Prešova, Amerika milovala jeho hlas

Keď malý Alois Havrilla pricestoval s rodičmi do Ameriky, nevedel po anglicky ani slovo. Napriek tomu sa vypracoval na uznávaného rozhlasového spíkra.

Počas kariéry pôsobil Havrilla vo viacerých rádiách v New Yorku, dovedna účinkoval v päťdesiatich programoch. (Zdroj: NBC)

Nevedno, aké pohnútky viedli Jána Havrillu, rešpektovaného lekárnika v Prešove vo vtedajšej rakúsko-uhorskej monarchii, aby sa v 80. rokoch 19. storočia vybral loďou na riskantnú púť do Ameriky a usadil sa v slovenskej štvrti v meste Bridgeport v štáte Connecticut. Bez znalosti angličtiny sa nemohol uplatniť vo svojej profesii a prvé roky sa len pretĺkal. Ponuku, aby sa v časoch prohibície podieľal na ilegálnej výrobe alkoholu, odmietol. Hoci mal núdzu o peniaze, nechcel porušiť zákon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tak stavjame Ameriku, písal Gusti zo slávnej fotografie Čítajte 

Napriek ťažkým začiatkom sa Ján Havrilla rozhodol, že sa vráti domov a presvedčí rodinu, aby sa usadili v novom svete. V roku 1894 sa na lodi z Hamburgu do New Yorku skutočne ocitla aj Katarína Havrillová so svojou mamou a štyrmi deťmi, medzi ktorými bol aj štvorročný Alois.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva doláre každú nedeľu

Životnú dráhu budúcej rozhlasovej hviezdy zachytáva nepublikovaná autobiografia Aloisa Havrillu, ktorú napísala jeho manželka Marion a denníku SME ju láskavo poskytla Univerzita v Marylande.

Alois Havrilla si z detstva veľa nepamätal. Z rozprávania rodičov a starších súrodencov však veľa počul o starom tureckom väzení a kostole na prešovskej ulici, kde sa narodil, o trhoch s voňavou zeleninou a ovocím a stádach koní, ktoré sa preháňali po tatranských poliach.

V Bridgeporte začal Alois navštevovať slovenskú školu. Keď mal sedem rokov, počul ho spievať starý anglický profesor hudby James Baker. „Mal nádherný alt s rozsahom troch oktáv, medzi chlapcami výnimočný," spomínal Baker, ktorý sa chlapca hneď ujal. O rok neskôr už Alois spieval v oratóriu skladateľa Georga Friedricha Handela Mesiáš a účinkoval v kostolnom zbore. Dva doláre, ktoré dostal každú nedeľu, boli pre chlapca v jeho veku veľkou finančnou odmenou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Alois po rokoch často spomínal, že spočiatku vôbec netušil význam slov, ktoré spieva, ale vstrebával krásu hudby. Vďaka Bakerovi, rodenému Angličanovi, sa Havrilla naučil aj perfektne po anglicky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49JJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poslanec za Smer Marián Kéry.

Pochybného titulu sa dosiaľ nevzdal žiadny politik.


9
Riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták.

Ministerstvo kultúry rozhodnutie rady rešpektuje.


a 1 ďalší 1
Marián Kéry.

Keby mnohí politici napísali práce poriadne, prišli by sme o malú jazykovú lekciu.


Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


74
SkryťZatvoriť reklamu