VYŠNÉ RUŽBACHY. Nezisková organizácia ETP Slovensko vychovala prvého vysokoškoláka z mentorského programu. Dávid Korčkovský zo Starej Ľubovne v tomto roku promoval a už v júli nastúpil do svojho prvého zamestnania. Aj on bude v tejto organizácii rozvíjať mentorský program, a to nielen v osade, z ktorej pochádza, ale aj v online prostredí.
Dávid naučil svojho mentora Petra Gomoláka hovoriť po rómsky a po desiatich rokoch sa obaja vnímajú skôr ako priatelia. "Pre mňa je dôležité mať s človekom hlboký vzťah," vysvetľuje svoj prístup Gomolák.
"Keď som prišiel do centra pred niekoľkými rokmi, chcel som ísť do kvantity a zistil som, že to nemá efekt. Potešilo ma, keď mi bol ponúknutý tento program. Mohol som robiť to, čo som dlhodobo chcel. Keď sa ten vzťah rozvíjal, neobohacovalo to len jednu stranu, ale obe," dodal Gomolák.
Začiatkom augusta pripravovali Gomolák s Korčkovským letný tábor vo Vyšných Ružbachoch už ako kolegovia.
Hľadanie svojho daru

Prvý letný tábor košickej neziskovej organizácie ETP Slovensko nebol iba o letnej zábave, ale aj o sieťovaní troch komunitných centier z Veľkej Idy, Rankoviec a Starej Ľubovne, ktoré prevádzkuje. Zoznamovali sa tu mentori a päťdesiatka detí zo znevýhodneného prostredia.
"V tábore dostal každý z nich priestor objaviť to, čo v ňom drieme. My budeme jeho talent rozvíjať ďalej. Veľmi by som chcel stáť pri týchto krásnych zmenách u detí," povedal Peter Gomolák.
Mentori dizajnovali program tak, aby sa deti uvoľnili zo stereotypu, ktorý zažívajú doma v prostredí chudoby.

Zadania pre tímy
Zapájali do logických hier, besied, súťaží, aktivít zameraných na tvorbu tímu. Chodili na turistiku, poznávali Ružbachy a riešili jednoduché úlohy. Pracovníci troch komunitných centier pripravili aj prednášky, napríklad o predsudkoch alebo o tom, čo znamená byť slobodný a rešpektovať slobodu iných.

Zapojili aj expertných dobrovoľníkov, jedným z nich bol absolvent žurnalistiky Peter Nagy, ktorý priblížil deťom informácie z mediálneho prostredia. Učil ich ovládať prácu so slovom, zvukom a obrazom do takej miery, aby sa o svoje zážitky z Ružbách vedeli podeliť s ostatnými.
V závere tábora čakala všetky tímy prezentácia vlastných mediálnych výstupov.

Kto je mentor?
V publikácii Mentorský program pre prácu so žiakmi z marginalizovaných rómskych komunít uvádza ETP výsledky a odporúčania vychádzajúce zo skúseností z viac ako dvoma stovkami detí zapojených do programu.
Mentor pomáha inému človeku naučiť sa, ako funguje svet alebo niektoré jeho oblasti, píše sa v publikácii. Môže ním byť úspešný človek, ktorý sa delí o svoje poznatky so svojím chránencom.
V troch komunitných centrách ETP Slovensko aktuálne pracuje pätnásť mentorov, pričom každý z nich sa venuje dvom rómskym žiakom. Podľa Petra Gomoláka uvažujú o tom, že by jeden mentor mohol mať v budúcnosti viac ako dvoch chránencov.
Organizácia pripravuje rozšírenie programu o online mentoring, čo by znamenalo, že jeden chránenec by mohol mať súčasne dvoch mentorov - jedného lokálneho a jedného virtuálneho ako motivátora pre pokračovanie v nadobúdaní vyššieho vzdelania.

"Mentor je taký človek, ktorý je ochotný obetovať časť svojho času a energie a pomáhať niekomu inému, aby sa v živote uplatnil. Môže to byť príbuzný, sused, učiteľ, sociálny pracovník, poradca, policajt, recepčný, vrátnik alebo spolupracovník," píšu autorky publikácie Ľudmila Stašáková a Slávka Mačáková.
Dokážu pomôcť svojim zverencom zorientovať sa v živote a v zabehnutých vzorcoch správania sa ľudí z inej spoločenskej triedy.
Obojstranné prijatie
Peter Gomolák robí túto prácu jedenásť rokov. Najprv mal v komunikácii s Rómami problémy a cítil, že ho medzi seba neberú. Bolo to aj preto, že ich on sám nevedel prijať takých, akí sú. Veľa sa naučil od svojho zverenca Dávida. Teraz hovorí, že mu Rómovia zmenili život.
"Ako každý jeden človek, ktorý vyšiel z majority, som mal predsudky. Prvé roky boli veľmi ťažké práve kvôli dôvere. Ja som neveril im a oni neverili mne," spomína na začiatky.
Aby si dokázal získať dôveru svojich klientov musel popracovať sám so sebou.
"Bol som rád, že ma prijali. Potom to už nebol problém môjho vzťahu k Rómom, ale vzťahu k rodičom a mojej rodine," pokračoval Peter Gomolák v spomienkach s tým, že jeho blízkym trvalo prijatie jeho práce šesť rokov.
Dnes sú už jeho rómski priatelia členmi rodiny. Petrova sestra učila dievčatá v osade cvičiť a tancovať a "mamina si už nevie ani predstaviť, že by som nepracoval s Rómami".

Dávid Korčkovský: U Rómov je málo vzorov
“Vôbec neviem, čo by bolo, keby som Petra nepoznal. Vytiahol ma do sveta, kde sa všetko dá, keď človek chce.
„
Do troch rokov hovorili doma po rómsky, ale neskôr prešli v komunikácii s ním na slovenčinu. Mama sa mu prvé roky venovala v príprave do školy. "Až do sedmičky som mal samé jednotky a Peter prišiel, keď som bol ôsmak. So školou som nemal problém a s Peťom som sa nikdy neučil. Skôr tam išlo o iné veci, o dar kamarátstva," opisuje dnes 24-ročný Dávid.
U svojho mentora hneď na začiatku vycítil, že jeho záujem nebol iba pracovný.
"Skôr tam išlo o iné veci - máte niekoho, kto vás môže vypočuť. U Rómov nie je typické, aby ste s rodičmi preberali všetky témy. Peťo bol ten človek a v tom období bol môj vzor. Pre mňa bol mentoring skôr motiváciou. Posunul ma," vysvetlil.
V osade v Starej Ľubovni nie je časté, že absolventi základnej školy pokračujú v štúdiu na strednej. Aj preto je Dávid vzorom pre mladších chlapcov. Rád by posúval komunitu, z ktorej pochádza, dopredu.
"Vidím v tých ľuďoch, že tu je možno nádej, že niečo aj ja zmením. Aj učiteľky v škole mi povedali, že niektoré deti chcú byť ako Dávid," hovorí ako dospelý muž, ktorý si uvedomuje svoju zodpovednosť.

Beata
Balogová
