Fakty zo snemu Siete v Trnave
- Radoslav Procházka oznámil, že kandidovať na predsedu strany už nebude
- Na poslednú chvíľu prijal kandidatúru pred voľbami aj minister Roman Brecely, nakoniec nemal protikandidáta
- Novým predsedom Siete sa vo voľbách stal minister dopravy a doterajší podpredseda strany Roman Brecely

BRATISLAVA. Novým predsedom koaličnej strany Sieť sa stal minister dopravy a doterajší podpredseda Siete Roman Brecely. Bol jediným kandidátom, získal 86 hlasov zo 125 prítomných delegátov. Zvolením Brecelyho v najvyššej straníckej funkcii skončil doterajší líder Radoslav Procházka. Ten už na začiatku snemu ohlásil, že kandidovať nebude a v prípade zvolenia jeho nástupcu automaticky skončí.
Delegáti navrhli ako kandidátov na predsedu aj Eduarda Adamčíka a Tomáša Stoklasu. Adamčík ako kandidát pätice nespokojných poslancov na protest zo snemu ešte pred začatím voľby odišiel, Stoklasa sa kandidatúry vzdal v prospech Brecelyho.
Brecely ostáva aj ministrom
"Nebol to vopred dohodnutý plán a nebola to ani moja ambícia byť predsedom strany. Pre mňa je to prekvapenie, s ktorým sa budem musieť naučiť žiť. Nad rámec svojich povinností budem musieť zvládnuť aj túto funkciu. Ministrom dopravy ostávam," povedal novinárom Brecely po zvolení.
Na otázku, či Procházka vedel o Brecelyho kandidatúre vopred, nový šéf Siete odvetil, že pri Procházkovi je to nevyspytateľné. "Neviem, do akej miery počítal s týmto plánom. Ja som mu to nepovedal," uistil Brecely.
Voľba predsedu strany na najbližšie dva roky bola hlavným bodom snemu Siete, ktorý zvolali do Trnavy. Jej preferencie sa od volieb výrazne prepadli.
Kandidatúru do funkcie predsedu strany už dlhšie ohlasovala spomenutá dvojica Adamčík - Stoklasa. Jeden z členov Siete až na samotnom sneme navrhol za kandidáta do volieb predsedu strany aj Brecelyho. Minister napokon nemal protikandidáta.
Adamčík pri odchode povedal, že napriek tomu, že bol navrhnutý kandidovať nebude. Od Procházku dostal aj priestor na vyjadrenie a prezentáciu svojej kandidatúry, nebol však v miestnosti a tak ho Procházka preskočil a rečniť išiel rovno Brecely.
Adamčík je poslancom parlamentu a šéfom strany v Košickom kraji, Stoklasa, ktorý je regionálnym predsedom v Nitrianskom kraji, sa do parlamentu v marcových voľbách neprebojoval.

Odchádza, nepovedal kam
Už bývalý predseda a zakladateľ strany Radoslav Procházka za predsedu vôbec nekandidoval. Oznámil to až priamo v Trnave na úvod snemu, informoval na svojom webe Denník N. „Nebudem sa viac uchádzať o kandidatúru. Zlyhal som v úlohe udržať zostavu pokope," povedal Procházka.
"S okamihom zvolenia nového predsedu sa vzdám. Chcem odísť slobodný a jediné čo oslobodzuje, je pravda. Pravda je, že ja nie som hrdina, ktorý sa teraz obetuje. Z objektívnych aj subjektívnych dôvodov necítim morálne právo stranu viesť," povedal Procházka vo svojom úvodnom prejave pred delegátmi.
„Takú cenu treba zaplatiť, aby dieťa mohlo žiť,“ dodal s tým, že vyčerpal svoje možnosti kompromisov. Procházka avizoval, že sa chce uchádzať o post, kde bude vedieť dokázať byť užitočný. Aký to bude však nepovedal.
Ako prvý dôvod svojho rozhodnutia vo na mieste šéfa skončiť, uviedol výsledok v marcových parlamentných voľbách na úrovni 5,6 percenta, ktorý zaostal za očakávaniami. "Najsilnejší objektívny dôvod odísť prišiel vo chvíli, keď ma začali opúšťať ľudia, ktorých som navrhol, presadil a dostali sa aj do parlamentu. Lídrom je človek, ku ktorému sa ostatní pridávajú, nie od ktorého odchádzajú. Odo mňa odišlo osem ľudí, a to sa nedá 'obkecať'. Je to moje zlyhanie," priznal Procházka.
Podľa jeho slov každý z nespokojencov mal svoje dôvody na odchod. Niektorým podľa svojich slov Procházka rozumie, z niektorých sa mu však obracia žalúdok. "Vyčerpal som vlastnú kapacitu kompromisov pre stranu," podotkol.
Procházka delegátov upozornil, že ak chce strana komunikovať, potrebuje reálny obsah. "Koho tam vonku zaujímajú vnútorné spory? Máte historickú povinnosť brániť a rozvíjať európsku podstatu Slovenska. Treba hovoriť o výhodách členstva v EÚ," apeloval. Strana má podľa jeho slov trvať aj na nezávislosti policajnej inšpekcie a jej odklonení od policajného prezidenta a ministra vnútra.
Mali by ísť aj za odídencami
"Môj odchod dáva strane príležitosť na celkovú katarziu. Pokus o katarziu by mal mať formu aj nového názvu pre stranu. Dohodnite sa vy, čo má byť tou podstatou," povedal Procházka.
Podľa jeho slov má zmysel komunikovať aj s mimoparlamentnými stranami, resp. uvažovať o spojení. Spomenul KDH, SDKÚ-DS či Šancu. Vyskúšať by mal nový predseda aj komunikáciu s tými, ktorí zo strany odišli.
„Minulosť ide na moje tričko. Vy môžete snem využiť na debatu, ako to budete robiť v budúcnosti,“ vyhlásil. Očakáva, že sa dnes na sneme nebudú hádať. Jeho výsledky bude rešpektovať.
Sieť by si podľa Procházku mala zachovať rozmer európskej strany. Mala by sa snažiť naďalej o spravodlivý štát. Procházka rečnil približne pol hodinu a vyslúžil si od delegátov potlesk. Nikoho z kandidátov na nového predsedu nepodporil.

Dohodli sa na poriadku
Adamčík bol kandidátom nespokojných poslancov Siete, ktorí kritizujú Procházku. Do tejto skupiny patria ešte Martin Fedor, Andrej Hrnčiar, Katarína Cséfalvayová a Igor Janckulík. Tí najskôr hrozili, že sa snemu vôbec nezúčastnia. Mali totiž pochybnosti o férovej súťaži. Zo snemu však po niekoľkých desiatkach minút odišli.
Prísť sa rozhodli po stredajšom (10.8.) predsedníctve, kde došlo ku konsenzu. Predstavitelia strany sa dohodli na zozname delegátov aj na návrhu volebného poriadku.
Adamčík pred novinármi v stredu vyhlásil, že pätica nespokojných poslancov mala najskôr pochybnosti, či nebudú nejaké osobné útoky a triky, ktoré môžu ovplyvniť férovú súťaž kandidátov na predsedu. "Celé naše konanie smeruje k tomu, aby snem mal férový priebeh. Snemu sa zúčastníme," deklaroval.
Podľa Fedora je však neštandardné, ak sa pripravuje prelomový snem strany, kde sa má rozhodovať o najvyšších orgánoch a tri dni pred jeho konaním nebolo jasné, kto naň pôjde a neprebehla debata o jeho pravidlách. "Až dnes (10.8.) členovia predsedníctva rozprávali o tom, ako má snem vyzerať. A to nás viedlo k vyjadreniu pochybností," vysvetlil.
Pätica poslancov vyjadrila už dávnejšie Procházkovi nedôveru. Stranícky šéf totiž podľa nich nemá predpoklady na vedenie politického subjektu. Vytvorili si Platformu za zodpovednú politiku. Viac o ich odchode zo snemu Siete si prečítajte tu.
Strana je dávno mŕtva
Sieť funguje už len formálne, inak je to už mŕtvy politický subjekt, nič na tom nezmení ani jej nový predseda. Pre TASR to povedal politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Brecely je podľa neho pre mnohých voličov neznámy človek, čo nestál pri zrode Siete. Koaličnú stranu nazval Mesežnikov z politického hľadiska prázdnou entitou.
"Ktokoľvek by sa stal predsedom strany, už by ju neoživil," uviedol Mesežnikov. Voliči stratili podľa neho dôveru v Sieť už dávno, o čom svedčia jej preferencie v prieskumoch okolo jedného percenta.
Osudom pätice nespokojencov zo Siete by sa nejako závažne nezaoberal. Myslí si, že ich akékoľvek rozhodnutie neovplyvní situáciu vo vládnej koalícii.
"Brecely je pokračovaním Radoslava Procházku," domnieva sa politický analytik Ján Baránek. Jeho zvolenie za predsedu je podľa neho iba udržiavacím scenárom, reštart Siete bude podľa neho ťažký, ak nie úplne nemožný. Strana bude pod jeho vedením podľa Baránka prioritne splácať dlhy.
Aktuálny vývoj v Sieti súvisiaci so skupinou poslancov okolo Andreja Hrnčiara podľa neho mimoriadne komplikuje situáciu v koalícii. "Bude zaujímavé sledovať, ako bude fungovať koaličná rada," povedal Baránek. Tiež ho bude zaujímať, či si budú škodiť v rámci koalície.
Profil strany Sieť agentúry TASR
- Sieť je stredopravá politická strana. Strana si dala za oficiálny cieľ dosiahnuť reálnu zmenu v správaní štátu k občanom, premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel. Ministerstvo vnútra Sieť zaregistrovalo 12. júna 2014. Predsedom strany bol od jej vzniku bývalý poslanec Národnej rady (NR) SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Radoslav Procházka.
- Strana používala názov Sieť do 24. septembra 2015, kedy sa zmenil na #Sieť.
- Zakladajúci snem Siete sa konal 1. septembra 2014 v Žiline.
- Na ňom delegáti zvolili vedenie strany. Prvým podpredsedom sa stal primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar a podpredsedami poslanec NR SR Miroslav Beblavý, prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Cséfalvayová, primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková a ekonóm Eduard Adamčík.
- Predseda strany Radoslav Procházka ešte v čase vzniku strany (apríl 2014) predložil vízie a návrhy na fungovanie jednoduchého a funkčného štátu. Predstavil Národný program odmeny ľuďom.
- Od svojho vzniku ťažila strana Sieť z popularity a preferencií jej zakladateľa Radoslava Procházku, ktorý bol nezávislým kandidátom v prezidentských voľbách 2014. Umiestnil sa na treťom mieste s 21,2-percentnou podporou verejnosti. Prieskumy verejnej mienky pasovali hneď od začiatku stranu Sieť za jednu z najsilnejších mimoparlamentných strán.
- Druhý snem strany sa konal 1. septembra 2015 v Prešove. Strana sa na ňom v tzv. Prešovskej prísahe zaviazala, že bude viesť korektnú volebnú kampaň (pre parlamentné voľby 2016) ako prejav novej generácie verejnej služby.
- V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016, Sieť dostala od voličov 5,6 percenta hlasov, získala 10 poslaneckých mandátov v NR SR. Strana Sieť vstúpila do koalície so stranami Smer-sociálna demokracia (Smer), Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd.
- Miroslav Beblavý sa 9. marca 2016 vzdal funkcie podpredsedu strany pre stratu dôvery voči predsedovi Radoslavovi Procházkovi. Parlamentní poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík vystúpili 17. marca 2016 zo strany. Dôvodom ich rozhodnutia bol vstup Siete do vlády so stranou Smer a pôsobenie v rezorte, ktorému sa v prípravách na voľby nevenovali. Poslanci ostali v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) ako nezaradení.
- V novej vláde vymenovanej 23. marca 2016 sa ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja stal Roman Brecely, nominant strany Sieť.
- Radoslav Procházka odvolal 17. júna 2016 z postu prvého podpredsedu koaličnej strany Sieť Andreja Hrnčiara a z funkcie člena predsedníctva Martina Fedora. Ako dôvod uviedol postup poslancov, ktorí si poza jeho chrbát mali dohodnúť stretnutie o možnostiach spolupráce s ďalšími koaličnými partnermi - Smer a Most-Híd.
- Piati poslanci NR SR - Martin Fedor, Andrej Hrnčiar, Katarína Cséfalvayová, Eduard Adamčík a Igor Janckulík - 27. júna 2016 po predčasnom opustení rokovania predsedníctva strany Sieť oznámili, že založili Platformu za zodpovednú politiku, v rámci ktorej budú pôsobiť v NR SR. Oficiálne vyhlásili, že predsedovi strany Sieť Radoslavovi Procházkovi nedôverujú. Dôvodom ich odchodu bolo, že Procházka odmietol vziať späť svoje rozhodnutie o vylúčení Hrnčiara a Fedora z predsedníctva. Pätica označila jeho rozhodnutie o vylúčení za nedemokratické. Pätica kritikov Radoslava Procházku oznámila, že na blížiacom sa sneme podporí kandidatúru poslanca Národnej rady a podpredsedu strany Sieť Eduarda Adamčíka na funkciu predsedu strany.
- Po rokovaní predsedníctva Siete 10. augusta 2016 oznámili, že na funkciu predsedu strany kandidujú členovia straníckeho predsedníctva Eduard Adamčík a Tomáš Stoklasa. Súčasný šéf strany Radoslav Procházka svoje rozhodnutie o kandidatúre oznámil až na dnešnom mimoriadnom sneme strany. Nekandidoval. Predsedníctvo dosiahlo konsenzus na pravidlách rokovania snemu a jednohlasne osvedčilo aj zoznam jeho delegátov. Pätica kritikov na snem prišla, ale dlho na ňom nepobudli a po pár desiatkach minútach odišli.
- Na sneme v Trnave 18. augusta 2016 Procházku nahradil Roman Brecely. Nemal protikandidáta, pretože Adamčík, ani Stoklasa nekandidovali.

Beata
Balogová
