SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Medvede lákajú do miest nezodpovední ľudia. Ako sa im vyhnúť?

Na Slovensku vychovávame kontajnerové medvede a potom ich chceme strieľať. Nezabezpečený odpad môže ľudí vyjsť draho, pokuty sú vysoké.

Ilustračné foto. (Zdroj: Mikuláš Sliacky)

BRATISLAVA. Chutí im zmrzlina, ananás, jogurty aj maslo. Medvede dokážu vycítiť potravu aj na desiatky kilometrov. Vedia tiež, kedy sa k nej dostanú.

Mladý medveď v obci Štôla začiatkom leta 2012 hľadal jedlo vo vyložených odpadkoch pred domami, ale vždy len v pondelok pred odvozom komunálneho odpadu.

Pri vysokohorskej Chate pod Soliskom sa zas medveď objavoval pravidelne v rokoch 2009 až 2010, nezriedka aj cez deň. Tatranských ochranárov upútala až kuriózna nezodpovednosť ľudí - zvyšky jedál personál vylieval do snehu v blízkosti chaty. Lyžiari sa zas snažili k medveďovi priblížiť, aby si ho odfotografovali.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už sa nezmenia

Od apríla tohto roka zas platí vo Vysokých Tatrách mimoriadna situácia, pre zvýšený pohyb medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Samospráva žiada ministerstvo životného prostredia o odstrel 20 medveďov hnedých.

Odbor štátnej správy ochrany prírody na ministerstve povolil odstreliť dvoch. „Usmrtenie
20 jedincov komplexne nerieši vzniknutú situáciu,“ povedala hovorkyňa ministerstva Petra Stano Maťašovská. Ochranári aj ministerstvo sa zhodujú, že problém treba riešiť tam, kde vzniká - pri odpade, ktorý vytvárajú ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Jediným dlhodobým riešením je zabezpečiť odpadky, o tom je presvedčený aj zoológ Robin Rigg. Rodený Škót sa na Slovensku zaoberá súžitím medveďov s ľuďmi viac ako desať rokov. 

„Medvede, ktoré už majú tvrdo upevnené zvyky chodiť na odpadky a stratili prirodzenú plachosť pred ľuďmi, je veľmi ťažké až nemožné odnaučiť od takéhoto správania," tvrdí. Pripúšťa, že takéto jedince treba odstrániť z populácie. Staršie humánne usmrtiť, mladé by podľa neho mohli skončiť v ZOO. „Ide o to, aby neboli vychovávané ďalšie a ďalšie generácie kontajnerových medveďov," vysvetľuje.

Závislí od maškŕt

Medvede k odpadkom neženie ani tak hlad ako chuť maškrtiť. Svedčí o tom aj správa, ktorú pred časom vypracovali pracovníci TANAP-u. Rozborom trusu dokázali, že nestrávené zvyšky tvorí najmä prirodzená medvedia potrava ako byliny a trávy.

„Z našich pozorovaní vieme, že dôvodom ich hľadania v kontajneroch sú len určité potraviny, respektíve zvyšky, prípadne len obaly niektorých potravín," píše sa v správe. Medvede lákajú najmä rôzne tuky, rastlinné maslá či jogurty. V kontajneri neraz nechali bez povšimnutia pečivo či ovocie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najmä mladšie medvede sa stávajú od týchto „lahôdok“ takmer závislými a úplne zmenia svoje prirodzené správanie. Postupne stratia plachosť a opatrnosť, alebo sa zmení ich denná aktivita.

Nedobytné kontajnery

Najefektívnejším riešením sa už roky ukazuje medveďovzdorne zabezpečiť kontajnery. K záveru dospeli ochranári bohatými skúsenosťami z praxe a utvrdili sa v ňom aj počas 24. medzinárodnej odbornej konferencii o súžití s medveďom, ktorá sa konala v júni na Aljaške.

V Severnej Amerike sa ako veľmi efektívne už niekoľko rokov ukazujú špeciálne zabezpečené kontajnery. V štáte Colorado zas mestá pristúpili k striktným pokutám. V spádových oblastiach sa nezabezpečený odpad trestá prvýkrát pokutou 250 dolárov, druhýkrát 500 a ďalšie sú po 1000 dolárov.

Vysoké pokuty hrozia nezodpovedným ľuďom aj na Slovensku, odpad nezabezpečený pred medveďmi je v kategórii pokút od 1200 do 120 000 eur.

Omnoho lacnejším riešením je odstrániť odpadky z priameho dosahu medveďov, napríklad ich uzatvoriť do budovy, garáže a podobne. Ak majú kontajnery osobitný prístrešok, stačí ho zo všetkých strán uzavrieť, napríklad mrežou. Rôzne riešenia podľa konkrétnej situácie sa ukázali byť úspešne napríklad v Demänovskej doline.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Podporu žiadali štyri obce

Ďalším spôsobom ako chrániť kontajnery, dobytok alebo úle je ohradiť ich elektrickým plôtikom. Poliaci ich použili okolo kontajnerov, ale aj terasy chaty v okolí Morského oka v Tatrách, kde sa osvedčili.

Ministerstvo životného prostredia obce vyzvalo, aby environmentálnemu fondu predložili žiadosť o dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk. Podali ju len obce Štrba, Podkonice, Nižná Boca a mesto Vysoké Tatry. O výsledku a výške podpory ministerstvo rozhoduje v týchto dňoch. Iba Vysoké Tatry plánujú zabezpečiť zhruba 80 miest, náklady by mohli presiahnuť milión eur.

Niektorí obyvatelia Tatier dnes odprevádzajú deti na električku, iní si dávajú avízo, na akej cestičke naposledy videli medveďa, a do práce chodia so zvončekmi či píšťalkami. Večer z podnikov idú  domov pre istotu taxíkmi.

 

 

Prečítajte si tiež: Sprievodca po prírode: Stretli ste medveďa? Nemáte sa čoho báť Čítajte 
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zuzana Plačková a príslušníci NAKA.

Zadržali ju pre podozrenia týkajúce sa drog.


3 h
Dole vodou so Samom Marcom

Rozprávajme sa s tými, ktorým záleží na tom, ako žijeme.


26. sep
Stránka stop_catcalling_now zverejnila zábery muža, ktorý vo vlaku masturboval pred mladými ženami.

Video zverejnila stránka, ktorá bojuje proti obťažovaniu.


4 h
Franziska Giffeyová

Ako vyzerala volebná noc v hlavnom meste


5 h

Neprehliadnite tiež

Odpočúvania sú podľa súdov nelegálne.


13m

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


14m
Zdravotný pracovník vkladá tyčinku do tuby po odobratí vzorky na PCR test na ochorenie Covid-19.

Návrh ministerstva zdravotníctva z leta išiel do stratena.


56m
Boris Kollár.

Exekučná amnestia či výstavba nájomných bytov sú pre neho veci, kvôli ktorým hnutie odíde.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu