Medvede lákajú do miest nezodpovední ľudia. Ako sa im vyhnúť?

Na Slovensku vychovávame kontajnerové medvede a potom ich chceme strieľať. Nezabezpečený odpad môže ľudí vyjsť draho, pokuty sú vysoké.

(Zdroj: Mikuláš Sliacky)

BRATISLAVA. Chutí im zmrzlina, ananás, jogurty aj maslo. Medvede dokážu vycítiť potravu aj na desiatky kilometrov. Vedia tiež, kedy sa k nej dostanú.

Mladý medveď v obci Štôla začiatkom leta 2012 hľadal jedlo vo vyložených odpadkoch pred domami, ale vždy len v pondelok pred odvozom komunálneho odpadu.

Pri vysokohorskej Chate pod Soliskom sa zas medveď objavoval pravidelne v rokoch 2009 až 2010, nezriedka aj cez deň. Tatranských ochranárov upútala až kuriózna nezodpovednosť ľudí - zvyšky jedál personál vylieval do snehu v blízkosti chaty. Lyžiari sa zas snažili k medveďovi priblížiť, aby si ho odfotografovali.

Už sa nezmenia

Od apríla tohto roka zas platí vo Vysokých Tatrách mimoriadna situácia, pre zvýšený pohyb medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Samospráva žiada ministerstvo životného prostredia o odstrel 20 medveďov hnedých.

Odbor štátnej správy ochrany prírody na ministerstve povolil odstreliť dvoch. „Usmrtenie
20 jedincov komplexne nerieši vzniknutú situáciu,“ povedala hovorkyňa ministerstva Petra Stano Maťašovská. Ochranári aj ministerstvo sa zhodujú, že problém treba riešiť tam, kde vzniká - pri odpade, ktorý vytvárajú ľudia.

Jediným dlhodobým riešením je zabezpečiť odpadky, o tom je presvedčený aj zoológ Robin Rigg. Rodený Škót sa na Slovensku zaoberá súžitím medveďov s ľuďmi viac ako desať rokov. 

„Medvede, ktoré už majú tvrdo upevnené zvyky chodiť na odpadky a stratili prirodzenú plachosť pred ľuďmi, je veľmi ťažké až nemožné odnaučiť od takéhoto správania," tvrdí. Pripúšťa, že takéto jedince treba odstrániť z populácie. Staršie humánne usmrtiť, mladé by podľa neho mohli skončiť v ZOO. „Ide o to, aby neboli vychovávané ďalšie a ďalšie generácie kontajnerových medveďov," vysvetľuje.

Závislí od maškŕt

Medvede k odpadkom neženie ani tak hlad ako chuť maškrtiť. Svedčí o tom aj správa, ktorú pred časom vypracovali pracovníci TANAP-u. Rozborom trusu dokázali, že nestrávené zvyšky tvorí najmä prirodzená medvedia potrava ako byliny a trávy.

„Z našich pozorovaní vieme, že dôvodom ich hľadania v kontajneroch sú len určité potraviny, respektíve zvyšky, prípadne len obaly niektorých potravín," píše sa v správe. Medvede lákajú najmä rôzne tuky, rastlinné maslá či jogurty. V kontajneri neraz nechali bez povšimnutia pečivo či ovocie.

Najmä mladšie medvede sa stávajú od týchto „lahôdok“ takmer závislými a úplne zmenia svoje prirodzené správanie. Postupne stratia plachosť a opatrnosť, alebo sa zmení ich denná aktivita.

Nedobytné kontajnery

Najefektívnejším riešením sa už roky ukazuje medveďovzdorne zabezpečiť kontajnery. K záveru dospeli ochranári bohatými skúsenosťami z praxe a utvrdili sa v ňom aj počas 24. medzinárodnej odbornej konferencii o súžití s medveďom, ktorá sa konala v júni na Aljaške.

V Severnej Amerike sa ako veľmi efektívne už niekoľko rokov ukazujú špeciálne zabezpečené kontajnery. V štáte Colorado zas mestá pristúpili k striktným pokutám. V spádových oblastiach sa nezabezpečený odpad trestá prvýkrát pokutou 250 dolárov, druhýkrát 500 a ďalšie sú po 1000 dolárov.

Vysoké pokuty hrozia nezodpovedným ľuďom aj na Slovensku, odpad nezabezpečený pred medveďmi je v kategórii pokút od 1200 do 120 000 eur.

Omnoho lacnejším riešením je odstrániť odpadky z priameho dosahu medveďov, napríklad ich uzatvoriť do budovy, garáže a podobne. Ak majú kontajnery osobitný prístrešok, stačí ho zo všetkých strán uzavrieť, napríklad mrežou. Rôzne riešenia podľa konkrétnej situácie sa ukázali byť úspešne napríklad v Demänovskej doline.

Podporu žiadali štyri obce

Ďalším spôsobom ako chrániť kontajnery, dobytok alebo úle je ohradiť ich elektrickým plôtikom. Poliaci ich použili okolo kontajnerov, ale aj terasy chaty v okolí Morského oka v Tatrách, kde sa osvedčili.

Ministerstvo životného prostredia obce vyzvalo, aby environmentálnemu fondu predložili žiadosť o dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk. Podali ju len obce Štrba, Podkonice, Nižná Boca a mesto Vysoké Tatry. O výsledku a výške podpory ministerstvo rozhoduje v týchto dňoch. Iba Vysoké Tatry plánujú zabezpečiť zhruba 80 miest, náklady by mohli presiahnuť milión eur.

Niektorí obyvatelia Tatier dnes odprevádzajú deti na električku, iní si dávajú avízo, na akej cestičke naposledy videli medveďa, a do práce chodia so zvončekmi či píšťalkami. Večer z podnikov idú  domov pre istotu taxíkmi.

 

 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sprievodca po prírode: Stretli ste medveďa? Nemáte sa čoho báť

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štátny nominant na žilinskom letisku nedbá na predpisy

Výkonný riaditeľ štátneho žilinského letiska Miroslav Kunsch sa správa, ako keby mu patrilo.

KOMENTÁRE

Na populizmus musí Európa reagovať skutkami

Môžeme premýšľať nad našimi chybami, nad tým, čo treba zlepšiť.

Neprehliadnite tiež

Ako na bicykli neprešvihnúť hranicu alkoholu

Povolené je len pol promile. Za prvé dva mesiace roka nafúkalo viac ako jedno promile alkoholu takmer 500 cyklistov.

Štátny nominant na žilinskom letisku nedbá na predpisy

Výkonný riaditeľ štátneho žilinského letiska Miroslav Kunsch sa správa, ako keby mu patrilo.

V krajských voľbách je OKS otvorená spolupráci s demokratmi

Občianska konzervatívna strana je pripravená prispieť k tomu, aby tretia vláda Roberta Fica bola aj jeho poslednou.

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

Andrej Kiska navštívi viaceré významné miesta vrátane pamätníka obetí holokaustu Jad Vašem.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop