BRATISLAVA. Slovenská katolícka charita (SKCH) hľadá nových dobrovoľníkov pre Afriku. Už na jeseň plánuje prvých z nich vyslať na svoje projekty zamerané na pomoc deťom do Ugandy a Rwandy. Ako informoval Ján Michalský z oddelenia PR a komunikácie charity, záujemcovia sa môžu organizácii hlásiť do konca augusta.
V Rwande budú vybraní dobrovoľníci pracovať v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti pre deti. SKCH otvorila centrum v spolupráci s miestnou rehoľou pallotínov v máji tohto roku. Centrum denne navštevuje 43 detí v predškolskom veku, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť hradiť vysoké poplatky v materskej škole. „Úlohou vyslaného dobrovoľníka bude riadiť celý chod Kultúrneho centra sv. Vincenta z Pallotti pre deti, teda jednak usmerňovať miestnych animátorov, pomáhať pri vyučovaní, nakupovať do centra potraviny či školské pomôcky, ale aj pomáhať pri finančných záležitostiach projektu,“ priblížil praktickú rovinu koordinátor humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce SKCH Martin Vittek.
Do Ugandy SKCH vysiela dobrovoľníkov už viac ako tri roky. Od konca roka 2012 tam prevádzkuje Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, v ktorom poskytuje pomoc sirotám a polosirotám s HIV a AIDS. Momentálne má centrum kapacitu 45 miest a deťom v centre poskytuje ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť a zabezpečuje školskú dochádzku. „Úlohou dobrovoľníka v Ugande je pomáhať deťom s domácimi úlohami, doučovať ich, ak v škole niečomu nerozumeli a tvoriť pre ne oddychový program. V tomto roku plánujeme otvoriť pre deti praktické učebne, teda znalosť praktických zručností v oblasti krajčírstva a stavebných remesiel budú pre dobrovoľníkov výhodou,“ doplnil Vittek.
Záujemcovia o dobrovoľníctvo musia mať vek minimálne 23 rokov, skúsenosť z pobytu v zahraničí a plynulo komunikovať v angličtine. Životopis spolu s motivačným listom je potrebné zaslať najneskôr do 31. augusta 2016 na adresu vittek@charita.sk.
Slovenská katolícka charita je charitatívna organizácia, ktorá poskytuje sociálne, zdravotnícke a výchovno-vzdelávacie služby približne 20-tisíc ľuďom v núdzi ročne bez ohľadu na rasu, národnosť, vierovyznanie a politické zmýšľanie nielen na Slovensku, ale aj vo svete. SKCH pomáha prostredníctvom okamžitej humanitárnej pomoci po prírodných katastrofách či spoločenských konfliktoch a efektívnej rozvojovej spolupráci. Pôsobí v krajinách Uganda, Rwanda, India, Vietnam, Albánsko, Keňa, Kazachstan, Ukrajina či Haiti.