BRATISLAVA. O budúcnosti Siete, ale aj vládnej koalície rokovali nespokojní poslanci s novým predsedom strany, ministrom dopravy Romanom Brecelym. K výsledku sa však nedopracovali.
"Bol to súkromný, otvorený rozhovor, ale ideme ho ešte analyzovať," povedal poslanec Siete Andrej Hrnčiar. Na stretnutí chýbal Igor Janckulík, ktorého budú o obsahu rozhovoru informovať.
Jednou z možností, ak by nenašli dohodu, bolo, že zo strany vystúpia. Sieť by tak za jediné ministerstvo dopravy, ktoré jej pripadlo v povolebných rokovaniach, už nemohla ručiť siedmimi, ale len dvomi poslancami.
Pätica sa však opakovanie zaviazala, že bude podporovať koalíciu aj naďalej. Pomer síl by preto zostal v parlamente vyrovnaný.
Objavili sa aj úvahy o ich prestupe do poslaneckého klubu koaličného Mosta-Híd. Na ministerstvo dopravy by si v tom prípade mohli nárokovať, pretože pomer síl vo vládnej koalícii by sa zmenil.
Most v stanovisku povedal, že do hypotetických otázok „čo bude ak“ sa nechce púšťať.

Otvorenie koaličnej zmluvy?
Na víkendovom sneme Siete si členovia zvolili nového predsedu, ktorým sa stal minister dopravy Roman Brecely. Pätica nespokojných poslancov Siete, ktorá kritizovala jeho predchodcu Radoslava Procházku, zo snemu predčasne odišla.
Pondelkové stretnutie podľa poslanca Andreja Hrnčiara navrhol Brecely. Hrnčiar povedal, že nový predseda im musí ponúknuť víziu, ako plánuje stranu zachrániť. Ak ich nový šéf nepresvedčí, je možné, že zo strany odídu.
Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál tvrdí, že nikto zo Siete s ním o prestupe do klubu nerokoval.
V koaličnej dohode štyroch strán sa píše, že pomerné zastúpenie Smeru, SNS, Mosta a Siete bude 9:3:2:1, ktoré však vychádzalo z vtedajších počtov poslancov.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že Most-Híd nebude koaličnú zmluvu otvárať. „Nebude riskovať stabilitu vlády či prípadné roztržky pre jedno ministerstvo,“ odôvodňuje Mesežnikov.
Most podržal vo funkcii ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru, ktorého opozícia odvolávala pre kauzu Bašternák, čím podľa politológa ukázal, že nemá záujem vyvolávať v koalícii hádky. „Most sa bude snažiť bojovať tieto štyri roky z hľadiska volebnej podpory, to je pre stranu dôležité,“ vysvetľuje.

Jarjabek: Zvláštne volebné obdobie
Koaliční partneri sú k situácii v Sieti zdržanliví. Zo Smeru povedali, že sa nebudú vyjadrovať k vnútrostraníckym záležitostiam iných politických subjektov.
Most odkázal, že čaká na výsledky vnútorných debát v Siete. „Po výsledkoch snemu Siete si musia veci najprv vyjasniť nový predseda a poslanci strany,“ povedal hovorca Mosta András Nagy s tým, že pre stranu je dôležitá stabilita koalície.
V SNS rešpektujú rozhodnutie delegátov o zvolení nového predsedu a prípadný odchod piatich poslancov nekomentovali s odôvodnením, že ide o predčasnú tému.
Poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru je presvedčený, že vnútorné rozpory v Siete nenaštrbia stabilitu vládnej koalície. Odvoláva sa na to, že neexistuje iná alternatíva k súčasnej vláde, aj na verejný prísľub piatich poslancov z júna, že budú vládu podporovať aj po prípadnom odchode.
„Je to také zvláštne volebné obdobie, bolo a aj bude, ale vláda vydrží do konca“ hovorí Jarjabek. Zvláštne je podľa neho v tom, že s takouto vládnou zostavu po voľbách nikto nerátal a hneď na začiatku rokovaní zo Siete vystúpilo niekoľko poslancov.
Procházka mieri na európsky súd
Zakladateľ Siete Procházka, ktorý zostal jej radovým poslancom, bude kandidovať na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu. Za kandidáta ho navrhla Slovenská advokátska komora.
Rozhodovať o jeho kandidatúre bude Súdna rada. Jeho súperi budú známi v utorok, keď Súdna rada zverejní informácie o predložených návrhoch kandidátov. Lehota im uplynula v pondelok.
V prípade, že by post na súde v Luxemburgu získal, nastúpil by za neho do parlamentu náhradník. Bola by ním Zuzana Zimenová, ktorá už po voľbách povedala, že vládu so Smerom podporovať nebude.

Beata
Balogová
