SME

Danko vyzval Sulíka na odchod z grémia o zmenách rokovacieho poriadku

Strany môžu pripomienkovať zmeny v rokovacom poriadku do piatku.

Richard Sulík.Richard Sulík. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS a europoslanca Richarda Sulíka nepustili na poslanecké grémium, ktoré hovorí o zmenách rokovacieho poriadku.

Nebol vraj delegovaný

Liberáli teda rokovanie opustili ešte pred jeho začiatkom. Podľa podpredsedu Národnej rady SR Andreja Hrnčiara nebol na grémium delegovaný stranou SaS.

"Pán Danko ma vyzval, aby som opustil rokovaciu miestnosť," povedal po odchode Sulík.

Rokovací poriadok podľa neho hovorí, že na grémiu môžu byť osoby, ktoré boli nominované ako zástupcovia poslaneckých klubov, čo nemusí byť nutne poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja som bol nominovaný, aby som v utorok zastupoval. Ale je tu ešte niečo s delegátmi a tam som ešte v marci nebol napísaný. Bolo to také chytanie sa za slovíčka," vysvetlil Sulík, ktorému sa zdá zvláštne, že predseda parlamentnej strany nesmie byť na rokovaní.

Prečítajte si tiež: Opozícia odmieta časové obmedzenia pre poslancov Čítajte 

Zmeny odmieta

SaS odmieta zmeny rokovacieho poriadku, aké navrhuje predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a hlavne spôsob, ako zmeny navrhuje. Trvajú na diskusii a dohode aj s opozíciou. Koalícia by podľa SaS nemala prijať zmeny, na ktorých nie je dohoda aj s opozíciou.

"To sa ani za Mečiara nestalo. Nelámal sa rokovací poriadok cez koleno. Ale pán Danko sa rozhodol deštruovať systém. To, čo on predvádza, je čistá deštrukcia. Myslí si, že je minister zemegule," povedal Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Problém majú liberáli nielen so spôsobom navrhovania zmien, ale aj s časovým obmedzením vystúpenia poslancov. Limity sa majú týkať len poslancov, napríklad vlády ani predsedu parlamentu sa obmedzenia týkať nemajú. 

Sulík tam nemal čo robiť

Sulík ako europoslanec nemal podľa predsedu NR SR Andreja Danka čo robiť na poslaneckom grémiu. Ako povedal Danko v utorok na tlačovej besede, grémium je miesto pre poslancov NR SR, ktorých poverí poslanecký klub.

„Klub nemôže splnomocniť právnika ani vrátnika. Ak mal Sulík ambíciu byť poslancom NR, nemal uprednostniť mandát europoslanca, ktorý mu poskytuje väčší komfort. Sulík uznal svoju chybu, ospravedlnil sa, podal som mu ruku a požiadal predsedníčku klubu SaS Natáliu Blahovú, aby zostala,“ uviedol Danko s tým, že Sulík inak rozprával pred médiami a inak pred poslancami.

SkryťVypnúť reklamu

Danko uviedol, že pri otvorení rokovania privítal Sulíka ako europoslanca a pýtal sa ho na dôvod, prečo je na grémiu, keď nie je poslancom NR SR. Zároveň ho poprosil, aby povedal, ktoré ustanovenie pripravovaného rokovacieho poriadku je v rozpore s ľudskými právami. „Nebol schopný odpovede. Zároveň priznal, že on má v EP na vystúpenie jednu minútu. Je nedôstojné, čo predviedol pred médiami. Verím, že sa ospravedlní,“ vyhlásil s tým, že Sulík oklamal médiá a tie to šíria medzi ľudí.

Sulík však na sociálnej sieti reagoval, že si nie je vedomý, že by v niečom klamal. "Raz neviem, v čom som mal akože klamať," píše v príspevku na Facebooku a dodal: "Bugár, Gál, smeráci a Danko začali tvrdiť, že len poslanci smú byť prítomní na grémiu, ja som namietal, že Rokovací poriadok neobmedzuje delegovanie len na poslancov. Na to mi povedali, že klub SaS už delegoval Natáliu Bláhovú (ešte v marci, akože na celé volebné obdobie). Tak hovorím "dobre, nebudem sa hádať, ak sme delegovali už skôr Natáliu Bláhovú"."

SkryťVypnúť reklamu

Dankovi prekáža aj fotenie

„Grémium mi dalo za pravdu, že rokovací poriadok je zastaraný,“ povedal. Danko odmietol, aby bolo za neštandardné označované to, keď poslanec v rokovacej sále konzumuje alebo keď je čas na jeho vystúpenie obmedzený.

„Trval som na zákaze pitia a jedenia. Pozrite sa ako vyzerá koberec, keď si niekto donesie lepeňáš, aby som už nehovoril o horalke,“ vyhlásil Danko, podľa ktorého opoziční poslanci uznali opodstatnenosť zmien rokovacieho poriadku. „Uznali aj to, že sme zakomponovali ich pripomienky. Nebudeme hovoriť, či majú mať oblek. Je to zodpovednosť každého poslanca,“ dodal.

Dankovi sa nepáči ani fotenie, či filmovanie v sále. „Niektorí poslanci NR SR si myslia, že sú režiséri a novinári, a robia online prenos na sociálnej sieti. Nech si poslanec postaví statív na balkóne. Keď sedí v rokovacej sále, mal by sa venovať práci. Nemal by robiť selfie s kolegyňami a robiť si zábavu. Mám obavu, kde by správanie poslancov došlo,“ posťažoval sa Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Vašečka ústupky nevidí

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že Danko niektoré body, s ktorými poslanci nesúhlasili, do návrhu nového rokovacieho poriadku zapracoval. Kollár žiadal predovšetkým rovnosť v pléne. „Všetci sme si rovní, ak chcú poslancom obmedziť čas na vystúpenie, musia mať obmedzený čas predseda a aj podpredsedovia parlamentu. To som vytkol,“ povedal po rokovaní Kollár.

Podľa neho je Danko ochotný počúvať, ako sa však rozhodne, sa uvidí. Naopak, so zákazom používania transparentov v rokovacej sále Kollár súhlasí. „Vážme si to, čo máme, slobodu parlamentarizmu. Rokovací poriadok treba zmeniť. Do pléna by sme nemali prinášať transparenty a robiť divadelné scénky. Súhlasím so zákazom transparentov, reklamných predmetov,“ dodal Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho opozičný kolega za OĽaNO Richard Vašečka z rokovania odchádzal nespokojný. Podľa neho sa k nijakým ústupkom nepristúpilo. „Nemyslíme si, že ak sa skráti čas vystúpení poslancov, že poslanci budú menej konfrontační. Ak novela prejde, tak predseda parlamentu sa zmení z niekoho, koho by sme mohli prirovnať ku kapitánovi mužstva, na rozhodcu,“ vyjadril Vašečka svoj názor po poslaneckom grémiu.

Dodal, že aj čas vystúpení poslancov a vládnych predstaviteľov by mal byť rovnaký. Rovnako tak sa mu nepozdáva, že poslanci nesmú do pléna priniesť transparent či graf. „Je veľmi obmedzujúce, keď poslanec má len hovoriť a nemôže použiť ani graf na vysvetlenie nejakej veci. To je nezmysel,“ uzavrel Vašečka.

Grémium sa zhodlo na tom, že do piatka môžu ešte parlamentné strany pripomienkovať zmeny v rokovacom poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 782
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 755
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 623
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 380
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 308
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 764
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 299
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu