BRATISLAVA. Bývalý člen Mosta-Hídu Andrej Hrnčiar bol v Sieti pobočníkom Radoslava Procházku, neskôr ho začal kritizovať a ani nový predseda Roman Brecely ho nepresvedčil, aby v strane zostal.
Rozhodnutie piatich poslancov na čele s podpredsedom parlamentu Hrnčiarom a Mosta-Híd rokovať o prestupe do poslaneckého klubu Mosta môže zmeniť pomer síl v koalícii. Predsedníctvo Mosta sa ich ponukou zaoberalo v utorok večer a zhodlo sa, že rokovať o spolupráci s nimi budú.

Sieť už budú v parlamente zastupovať len dvaja, a nie siedmi poslanci, s ktorými v koalícii získala ministerstvo dopravy, kam dosadila Brecelyho. Ak Most-Híd piatich vzbúrencov po spoločných rokovaniach prijme, zo štvorkoalície sa stane prakticky trojkoalícia a Brecely nebude mať žiadnu politickú silu.
“S nikým sme sa o žiadnych postoch nebavili
„
"Ak sa dohodnú, otvorenie koaličnej zmluvy je pravdepodobné," povedal pre SME minister kultúry a podpredseda najsilnejšej koaličnej strany Smer Marek Maďarič.
"Mocenské pomery sa menia, ale ja nie som predsedom žiadnej strany. Je na koalícii, ktorej súčasťou je aj Brecely, aby zasadli a vyriešili to tam," hovorí zas Hrnčiar.

Hrnčiar: Nechcem byť ministrom
Ak by jedna z koaličných strán žiadala zmenu koaličnej zmluvy, museli by s jej otvorením súhlasiť všetky.
Predseda Mosta Béla Bugár nechcel po rokovaní predsedníctva povedať, či si v prípade dohody s poslancami, budú nárokovať na ministerstvo dopravy.
Otvorí sa pre Sieť koaličná zmluva?
Anketa už bola ukončená.
"Momentálne to neriešime," povedal. Ak budú spoločné rokovania úspešné, za ďalšie záležitosti bude podľa neho zodpovedať koaličná rada a premiér Robert Fico.
SNS do uzávierky neodpovedala.
Hrnčiar pre SME povedal, že nemá ambície nahradiť Brecelyho na ministerstve dopravy a chce ďalej pracovať v parlamente.
Vylúčil, že by na pondelkovom stretnutí s Brecelym hovorili o svojom prípadnom vplyve na ministerstve alebo kalkulovali, že im pripadne po vstupe do Mosta.
"S nikým sme sa o žiadnych postoch nebavili," tvrdí Hrnčiar. S Brecelym podľa neho nevideli šancu na zmenu pomerov v strane a Most oslovili preto, že je im programovo najbližšie.
V minulom volebnom období sa Hrnčiar do parlamentu dostal na kandidátke Mosta a po dvoch rokoch z poslaneckého klubu vystúpil, keď ho oslovil Procházka, aby spolu založili Sieť.
„Most v tom období stagnoval a nová strana Sieť podporená Procházkovým úspechom v prezidentských voľbách predstavovala väčšiu istotu dostať sa opäť do parlamentu,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Hrnčiara, ktorý je aj primátorom Martina, označil za ambiciózneho politika.

Sieť sa postupne trhala
Najmenšia koaličná strana Sieť sa začala rozpadať už počas povolebných rokovaní. Pre vstup do koalície so Smerom z nej vystúpili poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík.
Siedmi poslanci Siete tak nemali vlastný poslanecký klub, pretože na jeho vznik im chýbal jeden člen.
Tri mesiace po voľbách Procházka odvolal Hrnčiara a Martina Fedora zo straníckych funkcií. Ako dôvod označil ich plánované separátne rokovanie so Smerom a Mostom-Hídom.
Poslanci Hrnčiar, Fedor, Igor Janckulík, Katarína Cséfalvayová a Eduard Adamčík kritizovali Procházku za fungovanie strany, ktorej klesali preferencie, a na stretnutí mu povedali, že pod jeho vedením nemá budúcnosť.
Členovia koaličných strán vtedy priznali, že v Sieti bolo napätie už dlhšie. Po odchode piatich poslancov Sieť v parlamente zastupujú len Alena Bašistová a Procházka, ktorý však kandiduje za sudcu Všeobecného sudu Európskej únie v Luxemburgu. Keby miesto získal, jeho náhradníčkou je Zuzana Zimenová, ktorá už po voľbách povedala, že vládu so Smerom podporovať nebude.


Beata
Balogová
