BRATISLAVA. Vláda prerušila rokovanie o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov s tým, že riešenie ponúkne SNS na úrovni predsedov koaličných strán.

Splnil si povinnosť
Premiér Robert Fico za ministrom Maďaričom stojí. Predloženie návrhu zákona aj bez súhlasu všetkých štyroch strán považuje za splnenie jeho povinnosti, nakoľko vyššie poplatky sú aj v programovom vyhlásení vlády.
Maďarič prerušenie rokovanie o poplatkoch nepovažuje za prehru. „Sám som zvedavý, s čím príde SNS, ktorá vyjadreniami pána predsedu Danka na seba prezvala aj časť zodpovednosti za túto úlohu,“ povedal.
Nikto z koaličných partnerov sa podľa neho nedištancovala od tohto návrhu a v tejto chvíli nevidí dôvod na podanie demisie.
K novele o koncesionárskych poplatkoch prišlo vyše 170 pripomienok, 85 predkladateľ neakceptoval, a to vrátane zásadných. Návrh novely sa na rokovanie kabinetu dostal s rozporom s Ministerstvom financií, Republikovou úniou zamestnávateľov, Združením miest a obcí Slovenska a s čiastočným rozporom s verejnosťou.
SNS dlhodobo odmieta podporiť Maďaričov návrh zákona na zvyšovanie poplatkov a z jeho zaradenia na stredajšie rokovanie vlády bol v utorok prekvapený aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár.


Brecelyho osud
Prvé vládne rokovanie po prázdninách môže byť tiež posledné pre ministra dopravy a predsedu Siete Romana Brecelyho.
Po tom, čo stranu opustili piati poslanci a začali rokovania o prestupe do klubu Mosta-Híd sa mení pomer síl vo vládnej koalícii.
„Je to pokojne možné,“ odpovedal Brecely na otázku, či to bude jeho posledné rokovanie vlády.
V súvislosti s rokovaniami medzi piatimi bývalými poslancami Siete a Mostom-Híd Maďarič povedal, že koalícia má stále väčšinu a všetko ostatné sa usporiada. „Ja osobne si myslím, že to smeruje k trojkoalícii,“ povedal.

Čo schválila vláda
- Kotlebove hliadky vo vlakoch budú protizákonné. Vláda schválila paragraf, ktorý by ich mal postaviť mimo zákon. V schválenom texte sa píše, že „dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom“.
- Protischránkový zákon. Štát bude mať na partnerov zo súkromného sektora, s ktorými obchoduje, väčšie požiadavky na transparentnosť. Nový zákon nadväzuje na doterajšiu právnu úpravu o boji proti praniu špinavých peňazí. Podľa Žitňanskej môže výrazne zvýšiť úroveň transparentnosti vo vzťahoch štátu a verejnej správy s biznisom. Pokrýva všetky formy nakladania s verejnými zdrojmi. Firmy uchádzajúce sa o ne budú povinné registrovať sa v registri partnerov verejného sektora a zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.
- Dotácie na rôzne projekty, ktoré sa budú týkať napríklad posilnenia efektívnosti vymáhateľnosti ľudských práv a slobôd, podpory uplatňovania zásady rovnakého zaobchádzania či zlepšenia kvality života znevýhodnených skupín obyvateľstva bude prerozdeľovať ministerstvo spravodlivosti, ktoré vlani prevzalo od rezortu zahraničných vecí agendu ľudských práv.
- Na Najvyššom súde bude výkon súdnictva oddelený od správy majetku. Najvyšší súd tak dobieha stav, ktorý už platí napríklad u prezidenta , na Ústavnom súde či v Súdnej rade, kde verejný činiteľ nie je správcom štátneho majetku a túto činnosť zabezpečujú obslužné útvary - kancelárie.
- Trestné činy extrémizmu a rasovo motivované trestné činy by sa mali postihovať účinnejšie. Po novom budú spadať pod Špecializovaný trestný súd. Návrh upravuje a precizuje ustanovenia dotýkajúce sa extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov.
- Slovensko podpíše dodatkový protokol k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu, ktorý reaguje na novodobý fenomén takzvaných cudzích bojovníkov.
- Zákon o upomínacom konaní. Zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia, poznačenú druhotnou platobnou neschopnosťou, je snahou Ministerstva spravodlivosti, ktoré pre podnikateľov pripravilo nový typ elektronického platobného rozkazu. Elektronický platobný rozkaz nemá nahradiť súčasný režim platobného rozkazu, má ísť o ďalšiu alternatívu pre podnikateľov.
- Podpredseda vlády pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini (Smer) bude mať rozšírené kompetencie a zároveň mu pribudnú nové povinnosti. Vláda mu odklepla Účinnejší dohľad nad transparentnosťou výziev z eurofondových peňazí, ale aj právomoc krízovo riadiť dotknuté riadiace orgány.
- Kabinet odvolal Erika Tomáša z postu štátneho tajomníka ministerstva školstva. Vracia sa k premiérovi Ficovi, ktorému bude robiť poradcu pre médiá.
- Ministerstvo obrany bude mať nového vedúceho služobného úradu. Vláda z tejto funkcie odvolala Jozefa Hudáka, nahradí ho Ján Hoľko.
- Vláda tiež odobrila zmenu legislatívy pre chýbajúce lieky pre slovenských pacientov. Novela zákona prináša viacero opatrení, ktoré majú zabrániť ich reexportu. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť tie hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.
- V dozorných radách zdravotných poisťovní budú môcť po novom sedieť aj zamestnanci Najvyššieho kontrolného úradu a Národnej banky Slovenska.

Beata
Balogová
