BRATISLAVA. V roku 2015 zabili, uniesli alebo zranili podľa Databázy bezpečnosti humanitárnych pracovníkov (The Aid Worker Security Database) 283 humanitárnych pracovníkov. Organizácia Človek v ohrození si preto pri príležitosti dnešného Svetového humanitárneho dňa pripomína všetkých humanitárnych pracovníkov, ktorí pri svojej práci riskovali a dodnes riskujú svoje životy.
Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý, 90 percent týchto pracovníkov pochádza priamo z postihnutých miest, zvyšok tvoria humanitárni pracovníci zo zahraničia. "Ľudia si často neuvedomujú, že prácu Človeka v ohrození nevykonáva len niekoľko dobrodruhov zo Slovenska, ale najmä miestni ľudia,“ vysvetlil Tichý s tým, že v krajinách, v ktorých Človek v ohrození poskytuje humanitárnu a rozvojovú pomoc, spolupracuje s viac ako 20 miestnymi organizáciami. Iba vďaka nim je totiž práca a pomoc na daných miestach možná.
Človek v ohrození si pripomína tragédiu z júna 2015, pri ktorej zavraždili počas útoku na kanceláriu partnerskej českej organizácie Člověk v tísni v Afganistane deväť miestnych kolegov. Ich vražda všetkých zasiahla a poznamenala ďalší spôsob práce v krajine. "Náš program podporujúci základné vzdelávanie pre deti z chudobou ohrozených skupín obyvateľov po prijatí ďalších preventívnych opatrení pokračuje,“ uviedol Tichý.
Práca humanitárnych pracovníkov je dôležitá aj v oblastiach zničených prírodnou katastrofou. V apríli 2015 zasiahlo Nepál ničivé zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo takmer deväťtisíc mŕtvych a viac ako 22 tisíc zranených.
Človek v ohrození spolu s českými kolegami vyslal na miesto okamžite svojich humanitárnych pracovníkov. "Pomocou miestnych kolegov sa nám v priebehu roka podarilo aj vďaka finančnej podpore Slovákov pomôcť takmer 15-tisíc rodinám pri výstavbe provizórneho ubytovania," uviedol Tichý s tým, že celková rekonštrukcia krajiny trvá dlho, preto miestni humanitárni pracovníci naďalej v Nepále pomáhajú a rozširujú svoje pôsobenie do ďalších oblastí.
Boje pokračujú na východe Ukrajiny a napriek dohodnutému prímeriu sa počet civilných obetí a ľudí, ktorí z oblastí bojov utiekli, stále zvyšuje. Človek v ohrození od roku 2014 pomáha ľuďom z východnej Ukrajiny, ktorí boli nútení nájsť si nový domov v iných častiach krajiny.
Prostredníctvom ukrajinskej organizácie Vostok SOS a jej miestnych zamestnancov sa darí pomáhať ukrajinským presídlencom nájsť nové bývanie, prácu či zabezpečovať psychologickú starostlivosť pre rodiny a jednotlivcov postihnutých traumou.
Človek v ohrození dlhodobo pomáha aj v Keni a v Južnom Sudáne, v ktorom sa nedávno opäť začal vojenský konflikt. "Iba vďaka odvahe a odhodlanosti miestnych humanitárnych pracovníkov sme v Južnom Sudáne schopní naďalej pomáhať rodinám, ktoré pre sucho a občiansku vojnu hľadajú nové spôsoby obživy,“ dodal Tichý s tým, že situáciu priebežne sledujú a diskutujú s miestnymi kolegami, ako v Sudáne vykonávať aktivity tak, aby neohrozili ich bezpečnosť.
Svetový humanitárny deň vyhlásila Organizácia Spojených národov na 19. augusta po tom, čo v roku 2003 pri bombovom útoku v Bagdade zahynulo 22 humanitárnych pracovníkov vrátane zvláštneho predstaviteľa generálneho tajomníka OSN v Iraku Sergia Vieiri de Mella. Tento deň je určený všetkým humanitárnym pracovníkom, ktorí pri svojej práci riskujú životy a čoraz častejšie sa stávajú cieľom útokov.