Mohli by ste mať akokoľvek dobrú učebnicu i toho najlepšieho učiteľa. Výsledok by bol ten istý. Stredoškolákov dejiny nezaujímajú. „Táto dávka ignorancie je neprekonateľná,“ hovorí o vzťahu študentov k našej histórii VLADIMÍR URBAN.
Ako vnímajú dnešní stredoškoláci 21. august?
Už neučím, ale stále som v kontakte s kolegami a nezmenilo sa to. 68. rok je historickou udalosťou, ku ktorej majú stredoškoláci asi taký vzťah ako k pádu Kartága. Samozrejme, ak nie sú z rodiny, ktorá v dôsledku týchto udalostí utrpela ujmu. Tí ju budú pociťovať možno ešte ďalšiu generáciu. Ak odhliadneme od individuálnych tragédií, tak 21. august súčasnej generácii dvadsiatnikov absolútne nič nehovorí, ani keby sme im to akokoľvek pútavo opísali.
Hrá úlohu aj to, že ide o generáciu, ktorá nemá tieto udalosti zažité ani sprostredkovane cez spomienky rodičov?
Skôr to, že vyrastajú v spoločnosti, ktorá funguje na úplne iných princípoch. Zaujímajú sa o témy, ktoré priamo ovplyvňujú ich život. 68. ho neovplyvňuje. Tak, ako nám je dnes jedno, ako dopadla prvá svetová vojna. Deväťdesiat percent Slovákov ani nevie, že položila základy slovenskej štátnosti. Pre bežných ľudí je to dávna minulosť. Viete, prečo by radošinci už nemali hrať Jánošíka? Je to geniálna divadelná hra, ale mŕtva. Štepka ju dvakrát prepísal, a zbytočne. Keď Jonatán Jánošík kričí, či sú tam lopúchové listy a dostane odpoveď, aby šetril, zvíjali sme sa od smiechu. Môžete sa to pokúsiť vysvetliť mladému človeku, nepochopí, ako je možné, že nebol toaletný papier. Ak aj pochopí, nezasmeje sa, nebude sa mu to zdať vtipné.
Ktoré obdobie moderných dejín študentov zaujíma?
Dejepis ich vo všeobecnosti nezaujíma. Dokonca ani historické veľkofilmy, nech sú akokoľvek dobre spracované. Napríklad Trója. Vynikajúce dialógy, čo sa týka pochopenia filozofického myslenia gréckeho človeka, nehovoriac o tom, že je to pastva pre oči. U mladých divákov je to prepadák. Alebo film o Alexandrovi Veľkom. To isté. Keď ich nudí historický film, ako ich môže zaujímať vyučovacia hodina dejepisu? Nech si teoretici hovoria, čo chcú, že to závisí výhradne od učiteľa. Táto dávka ignorancie je neprekonateľná. Moderné dejiny študentov nezaujímajú. A to ešte nehovorím o témach ako OSN alebo Európska únia. Vzdialenejšia história môže byť zábavnejšia aspoň tým, že je pre nich viac exotická.
Pri žiadnej z tém z moderných dejín neožijú?