BRATISLAVA. Kreslo ministra dopravy nemusí pre Most-Híd znamenať aj moc rozhodovať o investíciách do dopravy. Smer si môže zabezpečiť, že ministerstvo bude v skutočnosti z pozadia riadiť jeho niekoľkoročný štátny tajomník Viktor Stromček.
Stromček prvú významnú funkciu získal pri bývalom predsedovi parlamentu za Smer Pavlovi Paškovi a kamaráti sa aj s bývalým ministrom dopravy Jánom Počiatkom. Jeho vplyv na ministerstve potvrdzujú aj spolustraníci.
Ako kancelár Národnej rady čelil podozreniam, že pomohol zarobiť Váhostavu na rekonštrukcii Bratislavského hradu. V minulom volebnom období bol jedným z tých, ktorí pomohli vybaviť príchod štvrtej automobilky Jaguar Land Rover a na starosti mal aj tender na bratislavský obchvat za takmer dve miliardy eur.
Poslanec Smeru Ján Podmanický pripúšťa, že Stromček je na ministerstve dopravy vplyvným človekom. „Nepoužíval by som slovo, že riadi, ale je pravda, že veľa vecí riešil a pre každého ministra bol rešpektovaným partnerom,“ hovorí.

Stromček: Riadim len projekty
Okresný predseda Smeru v bratislavskej časti Staré Mesto kandidoval v posledných parlamentných voľbách z 23. miesta. O štyridsaťročnom Stromčekovi sa počas povolebných rokovaní štvorkoalície hovorilo ako o novom ministrovi dopravy, no kreslo nakoniec pripadlo Sieti, ktorá nominovala Romana Brecelyho. Po rozpade strany sa Brecely funkcie vzdal a na jeho miesto nastúpil Árpád Érsek z Mostu.
„Mojou úlohou vždy bolo iba riadiť projekty, ktoré boli dlhodobo určené na politickej úrovni,“ tvrdí Stromček. Úspešné projekty, ktoré riadil, si podľa neho časť médií nesprávne zamieňa za vplyv na ministerstve.
Zmeny na poste ministra komentovať nechcel, hovorí, že mu to ako štátnemu tajomníkovi neprináleží. Zopakoval, že vždy len plnil úlohy, ktoré mu stanovil minister, a riadil projekty, za ktoré zodpovedal.

Z SDĽ k Paškovi
Politickú kariéru začínal Stromček v bývalej SDĽ, ktorú neskôr pohltil Smer. V parlamente asistoval v rokoch 2001 až 2002 vtedajšiemu poslancovi Petrovi Weissovi a po prestupe do Smeru si ho po voľbách v roku 2006 vzal k sebe do Národnej rady jej vtedajší šéf Paška.