BRATISLAVA. Slovenská národná strana nie je ochotná pohltiť zvyšky strany Sieť ani prijať do poslaneckého klubu nejakých jej poslancov.
"SNS svoj poslanecký klub rozširovať nebude," povedal predseda SNS Andrej Danko s tým, že ide o definitívne rozhodnutie. "Ja takéto umelé spôsoby v politike neviem prijať. SNS má svoje starosti, vízie a robí so svojimi ľuďmi."
Sieti po odchode piatich poslancov zostali dvaja Alena Bašistová a Radoslav Procházka. Nový predseda strany Roman Brecely povedal, že Sieť má záujem zlúčiť sa s niektorou z koaličných strán.
Do klubu Mosta-Hídu predtým prešli piati poslanci na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorí kritizovali Procházku aj Brecelyho. Posledné dni sa špekulovalo, že zvyšok Siete by sa zlúčil buď s SNS, alebo s Mostom-Hídom.
Predsedníctvo SNS zároveň Danka poverilo, aby rokoval so šéfom Smeru Robertom Ficom a Mosta-Hídu Bélom Bugárom o vzniku trojkoalície. Vláda je však podľa Danka stabilná.

"Vznikajú aj rozpory, je to iné, keď vládne niekoľko koaličných strán," pripustil Danko, no tvrdí, že vláde žiadny rozkol nehrozí.
Danko tiež povedal, že je zdravý a odmietol akékoľvek špekulácie, že po operácii žalúdka mal nejaké komplikácie.
Most je opatrný
Opatrne sa k dvom poslancom Siete vyjadruje aj Most-Híd. Smer žiadosť o integráciu Siete podľa hovorkyne Ľubice Končalovej nedostal.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár v sobotu po republikovej rade jasne nepovedal, či jeho strana Sieť integruje. Podľa neho to nie je otázka dňa. "Pre mňa je dôležité, že pán Brecely sa vyjadril, že zostávajúci poslanci za Sieť budú podporovať vládnu koalíciu a plnenie programového vyhlásenia vlády."
O možnostiach a spôsobe integrácie bude treba podľa Bugára dlhšie uvažovať.
Financie pre prvé gymnázium
Predsedníctvo SNS tiež v utorok vyzvalo ministerstvo školstva, aby našlo peniaze pre prvé slovenské gymnázium v Revúcej. Danko povedal, že minister za SNS Peter Plavčan 20-tisíc eur na fungovanie gymnázia nájde. „Ak by také zdroje nenašiel, nájde ich SNS alebo ich dám z vlastných zdrojov,“ vyhlásil.
Gymnázium otvorili v roku 1862, za 12 rokov na ňom vyštudovalo takmer 600 študentov vrátane Martina Kukučína, Miloslava Hodžu či Samuela Daxnera. V budove je dnes Múzeum prvého slovenského gymnázia.
V období silnejúceho národnostného útlaku v rokoch 1871 až 1873 bola postavená nová budova gymnázia, dnes sídlo Prvého slovenského literárneho gymnázia s celoslovenskou pôsobnosťou.
Gymnázium na Železničnej ulici v Revúcej získalo od ministerstva kultúry grant 30-tisíc eur na opravu murovaného oplotenia a prístupového chodníka. Zriaďovateľ gymnázia, ktorým je banskobystrický župný úrad so šéfom Marianom Kotlebom z extrémistickej ĽSNS, však škole oznámil, že neurobí súťaž na zákazku, lebo si myslí, že z dlhodobého hľadiska je škola neperspektívna.
Škola má 29 žiakov, v prvom a druhom ročníku nemá študentov. Tento rok sa do nej hlásilo deväť žiakov, do prvej triedy by ich však potrebovala sedemnásť.
Spor o RTVS trvá
Rozdielne názory však v koalícii počuť. Danko hovorí, že SNS po tom, čo robil minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru, principiálne odmieta, aby sa zvyšovali koncesionárske poplatky.
Ich zvýšenie má pritom vláda v programe. "Sme dohodnutí s predsedom Smeru, že nájdeme finančné zdroje. Zvýšenie koncesií je úplne poslednou možnosťou, ale my sa na tom nezúčastníme,“ tvrdí Danko s tým, že situáciu v RTVS nevidí ako akútnu.

Vláda v stredu prerušila rokovanie o poplatkoch. Premiér Robert Fico po rokovaní povedal, že Maďarič má jeho absolútnu dôveru, splnil si svoju úlohu a na rade je SNS.
Autor: Lucia Krbatová

Beata
Balogová
