BRATISLAVA. Zbraň je produkt ako každý iný, tvrdil premiér Robert Fico koncom júla. Na rozdiel od ostatných bežných produktov však slovenská vláda nechce, aby ľudia vedeli, koľko kusov zbraní do ktorých krajín vyváža.
Vyplýva to z údajov zverejnených na základe medzinárodnej Dohody o obchodovaní so zbraňami. Tú doteraz podpísalo 130 krajín sveta a 87 z nich vrátane Slovenska ju aj neskôr ratifikovalo.
Krajiny na jej základe robia výročne správy o vývoze zbraní, ktoré si vzájomne poskytujú. Cieľom dohody je zabrániť tomu, aby sa zbrane po dodaní do cieľovej krajiny dostali do rúk nebezpečným skupinám.
Takúto správu vypracovalo aj Slovensko, no vláda požiadala zmluvné krajiny, aby správa ostala neverejná.
„Podľa mňa sa snažia predchádzať emotívnym reakciám na to, kam vyvážame naše zbrane. Ale zbrane vyvážajú aj iné krajiny a mali by sme to zverejňovať,“ povedal bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.
Ministerstvo hospodárstva iba tvrdí, že informácie o obchodovaní so zbraňami zverejňuje na svojom webe. Na otázku, prečo nie je správa ministerstva taká detailná, ako to vyžaduje zmluva, ministerstvo odpovedalo, že sa riadi zákonom.
Ficov úrad vlády na otázky denníka SME neodpovedá.

Detaily si strážime
Ministerstvo hospodárstva síce zverejňuje vlastné výročné správy, tie sú však na rozdiel od správ pripravených podľa medzinárodnej zmluvy menej podrobné.
Informujú iba o tom, za koľko peňazí sme zbrane vyviezli do iných krajín. Takisto informujú o počte licencií, ktoré krajiny majú na dovoz zbraní zo Slovenska.