BRATISLAVA. Keď sa ministrom obrany stal Ľubomír Galko (SaS), vyzval svojho predchodcu Jaroslava Bašku (Smer), aby zo svojho vrátil 200-tisíc eur. Za škandál považoval dotovanie každého ročníka leteckých dní sumou stotisíc eur. Galko síce systém prenastavil, ten však v mierne upravenej podobe funguje dodnes.
Pôjdete na Letecké dni?
Anketa už bola ukončená.
Výsledkom je, že štát stojí aj tento ročník leteckých dní sumu blížiacu sa výdavkom za éry Jaroslava Bašku. Ide pritom o jedno z najväčších podujatí na Slovensku, ktoré by malo už tento víkend navštíviť asi 150-tisíc ľudí.
Ako je možné, že komerčne ziskové podujatie musí štát dotovať?
Zmluva na organizovanie leteckých dní je nastavená tak, že zisk patrí organizátorovi podujatia. S celou akciou pritom síce pomáha armáda aj ďalšie organizácie štátu, no oficiálnym organizátorom je vysúťažená súkromná eseročka Slovenská letecká agentúra.
Na jej exkluzívne postavenie v rámci akcie nedávno upozornil aj týždenník Trend. Pred tvrdeniami, že zarába na podujatí dotovanom štátom, sa však firma bráni. „Na organizovanie akcie nám štát nedáva žiadne peniaze,“ tvrdí riaditeľ agentúry Hubert Štoksa.

Obrana náklady vyčísliť nevie
Podujatie je však podľa zverejnenej zmluvy nastavené tak, že naň armáda bezodplatne poskytuje priestory letiska Sliač, zabezpečuje vystúpenie slovenského letectva, pozýva na účinkovanie zahraničné armády a vojaci pomáhajú aj so strážením a zabezpečením areálu. Navyše, prepláca náklady na palivá zahraničným vojenským účastníkom.
Pri týchto výdavkoch sa totiž uplatňuje princíp reciprocity, v rámci ktorého si armády účasť na podobných podujatiach takto vzájomne kompenzujú.
Práve náklady na palivá patria k najdrahším položkám celej akcie. Baška v minulosti hovoril, že ide o položku na úrovni asi stotisíc eur. Podľa Trendu je to v súčasnosti suma asi 60-tisíc eur.