BRATISLAVA. Desiatky raketových systémov, tanky, lietadlá aj desaťtisíce pušiek. Zo Slovenska v posledných rokoch odišlo toľko armádnej techniky, že by dokázala vyzbrojiť niekoľko armád vo veľkosti tej slovenskej. Vyplýva to zo správ o pohybe zbraní zverejnených organizáciou OSN.
Slovensko sa podľa odborníkov stalo opravárenskou a montážnou dielňou zbraní z krajín bývalého východného bloku. „V prípade zbraní nie je Slovensko len tranzitnou krajinou. Naše firmy skupujú vojenskú techniku z celého sveta, lebo vieme ako ju opraviť,“ vysvetľuje Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Po sovietskych zbraniach je stále dopyt v Ázii a na blízkom východe pričom krajiny východnej Európy ich majú veľa a potrebujú sa ich zbaviť. Keďže niektoré krajiny tieto zbrane v minulosti nevyrábali, nevedia ani, ako ich s nízkymi nákladmi opraviť, myslí Naď.

Z Bieloruska vlani napríklad prišlo na Slovensko jedenásť raketových systémov Grad, slovenské firmy štrnásť vyviezli do Saudskej Arábie. Nie je možné preukázať, že dovezené a vyvezené systémy sú totožné.
Raketomet Grad je schopný v krátkom čase vypáliť niekoľko sálv neriadených rakiet a napáchať veľké škody. Svoju neslávnu rolu zohral vo vojenskom konflikte na Ukrajine počas uplynulých dvoch rokoch. Jeho používanie v obytných zónach odsúdila medzinárodná organizácia Human Rights Watch.
Práve Slovensko slúži podľa odborníkov ako tranzitná krajina pre zbrane z Balkánu do Saudskej Arábie, ktorá je podľa správy nemeckej tajnej služby zdrojom destabilizácie pre arabský svet.