BRATISLAVA. Slovenská armáda, ktorá sa v ostatných rokoch len zmenšovala, sa rozšíri. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) totiž ohlásil, že už od septembra začína vytvárať aktívne zálohy.
Znamená to, že štát si za odmenu vycvičí dobrovoľníkov, ktorých povolá v prípade núdze. „V roku 2017 predpokladáme vycvičiť do 50 aktívnych záloh ,“ povedal Gajdoš. V najbližších dňoch preto obrana zverejní výzvy na prihlásenie sa na výcvik, na ktorý by malo byť možné zapísať sa počas celého septembra. Prebehnúť by ma v máji budúceho roka.
„Chceme reagovať na súčasné bezpečnostné výzvy,“ dodal náčelník generálneho štábu Milan Maxim.
V tomto volebnom období by ministerstvo chcelo vybudovať zálohy v rozsahu 257 ženistov.

Armáda sa chce sústrediť najmä na špecialistov. V prvej fáze bdue hľadať ženistov, v ďalších aj veliteľov družstva, vodičov tankov, ale aj chemikov či delostrelcov. Práve preto budú mať najväčšiu šancu uspieť najmä bývalí profesionálni vojaci. Predpoklad na to budú mať aj prví absolventi dobrovoľnej vojenčiny, ktorí končia už tento mesiac. V pilotnom projekte si ich armáda vycvičila napokon len 31.
Okrem týchto ľudí sa do aktívnych záloh budú môcť prihlásiť iba tí, ktorí v minulosti absolvovali povinnú vojenskú službu alebo slúžili ako profesionálni vojaci.
Účasť na aktívnych zálohách pritom bude platená. Dobrovoľník dostane spätne príspevok 600 eur za to, že absolvuje výcvik. Nárok naň však bude mať až po čase, keď z neho absolvuje 75 percent. Podľa počtu dní, ktoré strávi na výcviku, dostane zároveň hodnostný plat prislúchajúci profesionálnemu vojakovi v danej hodnosti. Teda ak bude zaradený do funkcie čatára na výcviku, ktorý potrvá 12 dní, dostane plat, ktorý by prináležal profesionálnemu čatárovi za 12 dní.
Zamestnávateľovi dobrovoľníka vykompenzuje štát zas čas, počas ktorého nebude v práci. Podľa zákona budú firmy povinné takéhoto dobrovoľníka zaradeného v aktívnych zálohách z práce uvoľniť.
„Výcvik by mal prebiehať v ženijnom prápore Sereď,“ doplnil Gajdoš s tým, že ženisti pôsobia taktiež aj v Michalovciach.

Kontrakt s ľuďmi v zálohách uzatvorí armáda na dva až päť rokov. Odmenu dostanú vždy v prípade, ak sa za predošlý rok zúčastnia armádneho výcviku. Ak by ho armáda nevypísala, no oni by boli pripravení, o 600-eurovú odmenu by neprišli.
Armáda na projekt vyčlení len v budúcom roku 74-tisíc eur. Podľa Gajdoša bude ďalší rozvoj projektu závisieť od záujmu verejnosti. Sklamaním skončil totiž podobný projekt dobrovoľnej vojenčiny, do ktorej sa na rozdiel od aktívnych záloh hlási najmä laická verejnosť. Namiesto očakávaného počtu 150 ľudí sa v pilotnom projekte podarilo vycvičiť len 31 ľudí. Prípravu by mali slávnostne ukončiť budúci týždeň.
Aktívne zálohy na Slovensku dosiaľ nefungovali vôbec. Ich vytvorenie umožnila novela zákona o brannej povinnosti, ktorá platí od začiatku tohto roka.
Projekt, ktorý predstavil Gajdoš, pripomína systém zavedený v Česku.

Beata
Balogová
