BRATISLAVA. Keby žiaci, ktorí v pondelok nastúpia po dvojmesačných prázdninách opäť do škôl, prichádzali do tried na prelome milénií, mali by o tretinu viac spolužiakov ako dnes.
Zatiaľ čo počet žiakov a študentov neustále klesá, na samotnom počte škôl sa tento trend odrazil len zanedbateľne. Odborníci priznávajú, že súčasný systém početných malých škôl nie je príliš efektívny.

Práve najbližší školský rok by sa mal niesť v duchu odbornej diskusie o tom, ktorá škola má prežiť a ktorá nie. Racionalizácia školskej siete je aj jednou z podmienok vlády, aby na školstvo vyčlenila ďalšie zdroje.
Medzitým sa očakáva výsledok testov PISA, v ktorých slovenskí žiaci v roku 2012 dosiahli katastrofické výsledky a učitelia bojujú o zvýšenie svojich platov.
V pondelok sa začína školský rok plný výziev.
1. Pokles študentov
Školské lavice v pondelok zaplní približne 676-tisíc žiakov, pričom až dve tretiny z nich zamieria do základných škôl. Za 15 rokov klesol počet žiakov na prvom stupni o 35 percent.
Generačný prepad vo všeobecnosti pocítili najmä odborné školy, v porovnaní s gymnáziami sa počty ich študentov znížili viac než trojnásobne.
Naopak, aj vďaka zmenám na pracovnom trhu ohromne vzrástla návštevnosť konzervatórií, aj naďalej však tvoria iba zlomok školskej populácie.
2. Šetrnejšie dochádzanie
Do debaty o kľúči, podľa ktorého by sa rozhodovalo a koľko sú škrty malých škôl schopné rozpočtu ušetriť, sa koncom leta zapojil aj rezortný Inštitút vzdelávacej politiky. Podľa výpočtov, ktoré vznikli na situácii modelových okresov Senica a Zlaté Moravce sa ukázalo, že najdrahším riešením je nerobiť so sieťou škôl nič.