BRATISLAVA. Pamiatku padlých počas Slovenského národného povstania (SNP) si v pondelok pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici uctil aj rumunský minister národnej obrany Mihnea Ioan Motoc.
"Som nesmierne rád, že sa stáva tradíciou to, že čelní predstavitelia Rumunska sú súčasťou našich osláv SNP. Históriu si musíme vážiť, je nezmeniteľná," uviedol po skončení oficiálnej časti osláv 72. výročia SNP minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).
Pravidelná účasť
Ako tiež pripomenul, predstavitelia Rumunska sa na oslavách v Banskej Bystrici zúčastňujú pravidelne, keďže ako krajina boli členom antifašistickej koalície a výrazne prispeli k oslobodzovaniu územia Slovenska.
"Treba poďakovať rumunskému národu, bojovníkom - vojakom za to, že nám spolu s Červenou armádou a ďalšími členmi protifašistickej koalície vybojovali slobodu. Nikdy na takéto obete slobody a demokracie nesmieme zabudnúť," konštatoval Gajdoš a zdôraznil, že sloboda prišla z východu.
Minister ešte pred oslavami SNP v Banskej Bystrici navštívil s rumunským partnerom vojenský cintorín rumunskej armády vo Zvolene.
Najväčší rumunský cintorín mimo územie Rumunska
"Som poctený, že som mohol byť na cintoríne, kde je pochovaných viac ako 10 000 rumunských vojakov. Je to najväčší takýto vojenský cintorín mimo územia Rumunska," reagoval rumunský minister národnej obrany Motoc.
Obaja sa stretli aj na pracovnom rokovaní. Zhodli sa, že Slovensko a Rumunsko majú rovnaké pozície v kľúčových otázkach zahraničnej politiky. Obe krajiny sú členmi NATO a EÚ.
Ukážkovým príkladom slovensko-rumunského vojenského partnerstva je najmä spoločný projekt multinárodného ženijného práporu TISA.