SME

Lajčák: Kritický dialóg s Ruskom je oveľa lepší ako žiadny

Slovenský minister pricestoval do Bukurešti, kde sa zúčastnil ako hlavný hosť na zhromaždení rumunských veľvyslancov.

Na snímke ministri zahraničných vecí V4, sprava Miroslav Lajčák (Slovensko), Witold Waszczykowski (Poľsko), Péter Szijjártó (Maďarsko) a Lubomír Zaorálek.Na snímke ministri zahraničných vecí V4, sprava Miroslav Lajčák (Slovensko), Witold Waszczykowski (Poľsko), Péter Szijjártó (Maďarsko) a Lubomír Zaorálek. (Zdroj: TASR/AP)

BUKUREŠŤ/BRATISLVA. Vzájomné slovensko-rumunské vzťahy sú založené na troch pilieroch - silnej pozitívnej spoločnej histórii, členstve v EÚ a NATO a slovenskej menšine.

Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na tlačovej konferencii s rumunským rezortným kolegom Lazarom Comanescom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomoc Slovákom

Slovenský minister pricestoval na jednodňovú pracovnú návštevu do Bukurešti, kde sa zúčastnil ako hlavný hosť na zhromaždení rumunských veľvyslancov.

Lajčák ocenil Rumunsko ako krajinu, ktorej vojaci pomáhali počas SNP Slovákom.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že obe krajiny ako členovia štruktúr EÚ a NATO zastávajú rovnaké hodnoty a ciele ako napríklad ďalšie rozširovanie Únie o balkánske štáty či aktivity v rámci Východného partnerstva.

"Slovensko silno podporuje rumunské členstvo v Schengene," uviedol slovenský minister a dodal, že nie je dôvod na ďalšie odkladanie vstupu Rumunska so schengenského priestoru, keďže splnilo všetky kritériá. Ako posledný pilier vzájomných vzťahov vyzdvihol prítomnosť slovenskej menšiny, ktorá žije v Rumunsku.

Miroslav Lajčák označil vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami za výborné a veľmi intenzívne. Ako dôkaz uviedol nielen svoju návštevu, ale aj návštevu predsedu slovenského parlamentu alebo pripravovanú oficiálnu návštevu slovenského prezidenta v októbri.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenie s Dubčekom

"Prepojenie medzi Alexandrom Dubčekom a rumunskou Bukurešťou je silnejšie, než si mnohí uvedomujú; keď v auguste 1968 vojská Varšavskej zmluvy okupovali Československo, Rumunsko bolo jedinou krajinou tohto zoskupenia, ktorá sa odmietla na invázii zúčastniť a ktorá ju odsúdila," uviedol Lajčák.

Jeho vyjadrenie odznelo v príhovore po odhalení busty Alexandra Dubčeka v parku v centre Bukurešti.

Busta podľa jeho slov vznikla z iniciatívy slovenského veľvyslanca v Bukurešti Jána Gábora, s podporou slovenskej vlády a vďaka ústretovému prístupu primátorky hlavného mesta Rumunska.

Dubčeka označil Lajčák za lídra, ktorý rozumel ľuďom a ktorému rozumeli aj samotní ľudia. Alexander Dubček sa podľa neho stal zosobnením demokratického reformného procesu, ktorý komunistickí pohlavári považovali za svoje priame ohrozenie.

SkryťVypnúť reklamu

Autorom busty je Vít Bojňanský. "Bral som to ako spoločenskú objednávku. Inšpirácia prišla od pána veľvyslanca Gábora," povedal pre TASR Bojňanský.

Zároveň dodal, že ide o bronzovú bustu, modelovanú z hliny, ktorú následne odliali. "Konečný výsledok je vlastne bronz," skonštatoval.

Užšia spolupráca

Keďže podľa ministra Lajčáka medzi našimi krajinami neexistujú žiadne problémy, umožňuje im to užšiu spoluprácu v otázkach, ako konať v tretích krajinách či ako postupovať pri problémoch, ktorým EÚ v súčasnosti čelí.

Lajčák zároveň ponúkol Rumunsku skúsenosti z pripravovania historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorej bude Rumunsko predsedať v prvej polovici roka 2019. "Ponúkame naše skúsenosti z príprav - technických i logistických - pre prichádzajúce rumunské predsedníctvo," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunský minister zahraničných vecí sa poďakoval slovenskému ministrovi za jeho účasť na stretnutí veľvyslancov. Potvrdil, že vzájomné vzťahy medzi krajinami sú výborné, a pogratuloval Slovákom k tomu, ako sa zhostili predsedníctva.

Zároveň uviedol, že existuje ešte veľa oblastí, v ktorých obe krajiny môžu zintenzívňovať svoju spoluprácu. Poďakoval sa za ponúknuté skúsenosti, ktoré využijú v prvom polroku 2019. "Buďte si istí, že Rumunsko je silným podporovateľom vášho predsedníctva," odkázal Comanescu Slovákom.

Rusko nemožno ignorovať

Miroslav Lajčák na konferencii tiež povedal, že Rusko nemožno ignorovať, kritický dialóg je oveľa lepší ako žiadny.

"Rusko je významná krajina. Je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Je strategickým poskytovateľom energie ako mojej krajine, tak i väčšine krajín EÚ. A takto môžem pokračovať s množstvom ďalších skutočností, ktoré poskytujú odpoveď na otázku, prečo je dôležité komunikovať s Ruskom," povedal Lajčák, pričom dodal, že spoločné európske stanovisko nezakazuje komunikáciu s Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

Týmito slovami reagoval na otázku rumunského novinára ohľadom minulotýždňového stretnutia slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.

"Premiér Fico nebol prvým, ani druhým, tretím, ani desiatym európskym politikom, ktorý išiel do Moskvy, pretože existuje mnoho skutočností, pre ktoré potrebujeme s Ruskom hovoriť," uviedol slovenský minister.

Podľa jeho slov premiér Fico zdôrazňuje, že Slovensko rešpektuje a podporuje európsku jednotu a že nikdy nepôjde proti nej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 674
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 109
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu