BRATISLAVA. Zverejnením ďalších propagačných videí pokračuje organizácia UNICEF v spolupráci s Európskou úniou v kampani zameranej na dôležitosť vzdelávania v krízových krajinách.
Ku kampani s názvom EmergencyLessons sa pridalo aj Slovensko, ktorého partnerskou krajinou je Ukrajina. Ako v utorok informovala projektová manažérka UNICEF Monika Sasaráková, videá poukazujú na školu ako na miesto, kde sa deti cítia v bezpečí a dostávajú informácie dôležité pre ich prežitie a ochranu pred nebezpečnými ochoreniami.
Škola ako bezpečné miesto
"Kým na Slovensku vnímajú deti školu ako niečo nudné a samozrejmé, pre ukrajinské deti predstavuje škola bezpečné miesto a priestor, kde dokážu zabudnúť na hrôzy, ktoré museli prežiť počas konfliktu. Pre deti v krízových oblastiach má škola obrovský význam. V tomto prostredí dokážu deti získať informácie a osvojiť si návyky, ktoré dokážu zachrániť ich život. Škola pre nich predstavuje útočisko, pocit bezpečia a istoty, ktorú potrebujú,“ vysvetlila Sasaráková.
Cieľom kampane, ktorá trvá od mája do decembra, je poukázať na rozdiely vo vnímaní školy a vzdelávania u mladých Európanov a u detí žijúcich v krízových krajinách.
Jej súčasťou bude aj návšteva slovenského tímu v oblastiach Ukrajiny, ktoré boli zasiahnuté konfliktom. Za tváre kampane na Slovensku zvolili tanečníka Jara Bekra, ktorý je vyslancom dobrej vôle UNICEF, a mladého ambasádora Samuela Majdeka z portálu refresher.sk, ktorý sa bude prihovárať mladým ľuďom prostredníctvom sociálnych sietí.
Oslovia mladých ľudí
V rámci kampane chce UNICEF prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov v siedmich európskych a siedmich partnerských krajinách zasiahnutých krízou.
V 35 krajinách postihnutých krízou žije 462 miliónov detí, čo je takmer každé štvrté dieťa v školskom veku, približne 75 miliónov z nich potrebuje podporu v oblasti vzdelávania.
Európska komisia v súčasnosti venuje vzdelávaniu v kríze štyri percentá z celkového humanitárneho rozpočtu EÚ, ide o najmenej financovanú humanitárnu oblasť.
Globálne sa len dve percentá fondov z humanitárnych zbierok použijú na vzdelanie. Kampaň EmergencyLessons vychádza zo skutočných príbehov detí žijúcich v krízových situáciách napríklad v Guinei, Iraku, Nepále či na Ukrajine.