BRATISLAVA. Tisíce ľudí sa scvrkávali na stovky a prilákať späť ich nedokázali ani párky v rožku, tričká zadarmo či hudobní hostia. Analytici však klesajúcu účasť na protestoch Bonapárty nepovažujú za neúspech.
„Hlavným cieľom bolo udržať pozornosť verejnosti a z tohto hľadiska protesty boli úspešné,“ hovorí politológ Grigorij Mesežníkov. Pre nerovnomernú účasť podľa neho vznikali úvahy o neúspechu opozície, no ten sa neráta len na základe ľudí, ktorí reálne protestovať prišli.

Sociológ Martin Slosiarik hovorí, že na nižšiu účasť malo vplyv aj dovolenkové obdobie. „Bratislavčania počas leta viac cestujú. Nie je to len o tom ukázať nespokojnosť nohami. O kauze sa písalo a hovorilo aj cez leto,“ upozorňuje.
Umelci odmietli politiku
Na prvé dva protesty, ktoré zorganizovali opozičné strany OĽaNO a SaS ešte pred letnými prázdninami, prišlo zhruba päťtisíc ľudí. Po rozhodnutí opozície pokračovať s nimi aj v letných mesiacoch, záujem protestovať pred bytovým komplexom Bonaparte, kde si prenajíma byt premiér Robert Fico od podnikateľa Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov, klesal.
Paralelne s Bratislavou prebiehali každý pondelok aj protesty v ďalších slovenských mestách.
V snahe prilákať viac ľudí organizátori pozývali na akcie umelcov. Český muzikant František Nedvěd, ktorý s účasťou súhlasil pod podmienkou, že koncert odohrá až po politickej časti protestu, sa nakoniec ospravedlnil pre zdravotné problémy.
Do protestov sa zapojili aj známi herci alebo moderátori. Pred Bonaparte rečnil herec Richard Stanke aj humorista Milan Markovič. „Nechodím na protesty opozície. V mojej prítomnosti sa nevyskytuje žiadny politik a to je moja podmienka,“ povedal Markovič pre SME.