SME

Horká príchuť cukru: z ľudí urobili bezcenný tovar

Obchod s čiernymi otrokmi patrí medzi najväčšie ľudské tragédie. Jeho obeťou sa stali milióny Afričanov zo subsaharskej Afriky.

Ilustrácia. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

J e to jedna z najväčších tragédií v ľudských dejinách. Tragédia, ktorá stála milióny ľudských životov, milióny pre predsudok, či život človeka nie je rovnakej ceny - obchod s otrokmi.

Na tomto obchode sa podieľali mnohé obchodné spoločnosti Portugalska, Španielska, Anglicka, Francúzska, ale aj spoločnosti štátov ako Dánsko, Holandsko alebo Švédsko, či neskôr Spojené štáty americké. Novoveký obchod s otrokmi pritom nebol len záležitosťou európskych, poprípade amerických dejín.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Snáď najviac sa tento obchod dotkol afrického kontinentu a Afričanov samotných. Je preto dôležité chápať ho ako významnú súčasť afrických dejín.

Za všetko môže cukor?

Vďaka dobrodružným objavným plavbám Portugalcov a Španielov v 15. a 16. storočí sa Atlantický oceán stal novým obrovským obchodným priestorom.

Do konca 15. storočia dovážali námorníci do Portugalska stovky otrokov ročne. 

zrod "moderného" otroctva

Významnými artiklami tzv. trojuholníkového obchodu medzi Európou, Afrikou a novoobjavenou Amerikou sa stali napríklad cukor, kakao, tabak, zlato, bavlna, striebro, ale aj novodobý obchod s ľuďmi.

Otroctvo existovalo v subsaharskej Afrike stáročia pred príchodom Európanov. Čierni otroci sa odtiaľto vyvážali krížom cez Saharu do islamských štátov pri Stredozemnom mori, ale aj na východ Afriky k pobrežiu Indického oceána.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zakladanie európskych plantáží v Amerike však začalo v západnej Afrike úplne novú éru obchodovania. Znie to možno neuveriteľne, ale práve spomínaný sladký cukor dramaticky zasiahol do dejín Afriky a života jej obyvateľov.

V roku 1441 mladý portugalský kapitán Antam Gonçalvez viedol skupinu deviatich ozbrojených mužov na západoafrické pobrežie k rieke Rio d´Ouro, kde zabili štyroch Afričanov a zajali desať ďalších, ktorých následne odviezli do Lisabonu.

Úspech ich výpravy vzbudil taký záujem, že ďalší obchodníci požiadali portugalského princa Henricha Moreplavca (1394 – 1460) o licencie na obchod s Afrikou.

Viedlo to k tomu, že do konca 15. storočia dovážali námorníci do Portugalska stovky otrokov ročne. Vídať „čiernych sluhov“ v uliciach Lisabonu či v iných mestách Pyrenejského polostrova tak nebolo v druhej polovici 15. storočia nič výnimočné. 

Na plavbách okolo západného pobrežia Afriky sa Portugalci vyhýbali nebezpečnej pevnine a svoje obchodné stanice zakladali na ostrovoch ako sú dnešné Kapverdy alebo Svätý Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po čase na nich objavili vhodné podmienky na pestovanie cukrovej trstiny a práve na ostrove Svätý Tomáš založili v roku 1471 prvú skutočnú kolóniu, do ktorej z africkej pevniny doviezli otrokov na farmárske práce. Po roku 1532 už začali pravidelne dovážať Afričanov aj na ďaleké plantáže do Brazílie a Karibiku.

Portugalci v Brazílii aj Španieli v Mexiku síce zotročovali domáce indiánske populácie, avšak po čase sa ukázalo, že Indiáni nie sú dostatočne odolní voči novým epidémiám dovezených z Európy. K tomu sa množili rebélie a celé kmene utekali do amerického vnútrozemia.

Navyše od začiatku 16. storočia mnohí kresťanskí misionári čoraz viac obhajovali domorodých Indiánov ako ľudí, čo majú dušu a sú rovnocenní s „bielym mužom“. Asi najznámejším obhajcom práv Indiánov bol španielsky dominikánsky mních Bartolomé de las Casas (1474 – 1566).

Pôsobil na karibských ostrovoch a vo svojich prácach, ako napríklad Stručná správa o pustošení krajín Indických alebo Indiáni, ktorých sme zotročili, upozorňoval na vymieranie celých indiánskych populácií. Paradoxne však obhajoval dovoz čiernych otrokov z Afriky, ako náhradu za indiánsku prácu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Afričania sa naozaj ukázali ako výnimočne odolní voči európskym epidémiám a ich dovoz a otrocká práca boli v konečnom dôsledku výhodnejšie ako práca platených európskych kolonistov.

Las Casas sa neskôr dozvedel o otrokárskych vojnách v Afrike, aj o podmienkach otrokov počas prepravy cez Atlantik. Svoje myšlienky oľutoval a uznal, že zotročenie Afričanov tiež odporuje „božím“, aj španielskym zákonom.

Avšak v polovici 16. storočia transatlantický obchod nabral nové rozmery a dopyt po otrokoch z Afriky bol už nezastaviteľný.

Francúzsky obchod s otrokmi

Ako fungoval obchod s otrokmi cez Atlantik, sa dá dobre ilustrovať na príklade Francúzska. Jeho rozrastajúce sa plantáže na karibských ostrovoch, ako Saint Domingue alebo Martinique, potrebovali stále viac a viac pracovných síl.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4A5Q na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu