SVIDNÍK/BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico nepozerá na Ústavu SR ako na nejaký trhací kalendár, pretože je to základný dokument tohto štátu.
"Ja ho niekedy nazývam aj civilnou bibliou," uviedol v stredu (31.8.) po výjazdovom rokovaní vlády vo Svidníku. Podľa jeho slov ide o dokument, ktorý predovšetkým z hľadiska ľudských práv obsahuje katalóg, ktorý je porovnateľný s kýmkoľvek na svete.
Garantuje ľudské práva
"Som jediný aktívny politik na Slovensku, ktorý hlasoval za ústavu, pretože ostatní, čo hlasovali, už buď nie sú v politike, alebo sa verejne neangažujú," uviedol premiér, ktorý je hrdý na to, že pri tom 1. septembra v roku 1992 bol, "hoci to nebol jednoduchý pôrod".
Podľa jeho slov si vznik ústavy vyžadoval obrovské množstvo diskusií.
Ústava SR podľa predsedu vlády garantuje ľudské práva.
"Uvedomme si, že žijeme v krajine, ktorá je z pohľadu médií považovaná za jednu z najslobodnejších na svete," vysvetlil na margo toho, že Slovensko je vo svete krajinou, ktorá je z hľadiska slobody tlače na 12. mieste.
"My sme predbehli všetky také krajiny, ako je Nemecko, Veľká Británia, Spojené štáty, ďalšie a ďalšie. Je to aj preto, lebo moja vláda nemá žiadnu tendenciu zasahovať do príslušných zákonov, obmedzovať pôsobenie médií, a nie je to jednoduché," uviedol s tým, že na jednej strane si vážime, že je tu sloboda prejavu a tlače taká vysoká, "na druhej strane veľmi citlivo reagujeme a budeme reagovať na správy, ktoré považujeme za neférové".
Kiska: Ústava je návodom na použitie
Deň Ústavy SR, by sme podľa prezidenta Andreja Kisku mohli vnímať ako deň slušnosti, spravodlivosti a zodpovednosti voči nášmu štátu – Slovenskej republike.
Uviedol to vo videu, ktoré zverejnil na Facebooku. Kiska skonštatoval, že tento deň nemá pre väčšinu ľudí takú emóciu ako napríklad sviatok SNP. „Ale Ústava SR je písmom, na ktorom stojí celá naša republika. Je rodným listom. Je zmluvou medzi nami všetkými, občanmi, a je zároveň zárukou občianskych práv, návodom na použitie,“ dodal Kiska.
Americký prezident Barack Obama poslal ku Dňu Ústavy SR telegram slovenskej hlave štátu Andrejovi Kiskovi. "Pri príležitosti tohto sviatku a pripomenutia si hodnôt, ktoré Vaša Ústava predstavuje, prajem občanom Slovenska veľa úspechov do ďalších rokov," napísal v telegrame Obama.
Danko: Štát je najvyššia hodnota
Štát je najvyššou hodnotou, akú slobodný a suverénny národ môže dosiahnuť. Pri príležitosti 24. výročia prijatia Ústavy SR to pre TASR uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
"Prvého septembra 1992 sme podpisom Ústavy SR položili základný kameň našej modernej štátnosti. Slováci začali budovať svoj národný štát, o ktorom snívali dlhé generácie, a ktorý bol vykúpený ich statočnosťou a najvyššími obeťami," pripomenul Danko. Dodal, že pre slovenský národ znamená každý rok samostatnosti Slovenska požehnanie a výzvu zároveň.
Slovensko podľa Danka už dokázalo, že má svoje pevné miesto medzi slobodnými a demokratickými národmi Európy. "Sme stabilným partnerom, ktorého názor rešpektujú aj veľké národy nášho kontinentu," vyhlásil Danko.
Baránik z SaS: Nie je čo sláviť
Slovenská ústavnosť prežíva jedno z najťažších období v ponovembrových dejinách. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR to vo štvrtok vyhlásil poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS) s tým, že za dvoch vlád Roberta Fica sa na Slovensku etabloval politický štýl vládnutia, ktorý má pohŕdavý vzťah k demokracii a ľudským právam.
"Útoky na nezávislé média, systematické vytláčanie opozície z kontrolných funkcií v štáte, ignorovanie oprávnených požiadaviek občanov na spravodlivosť a prijímanie protiústavných zákonov boli a sú na dennom poriadku," uviedol v stanovisku Baránik.
Deň Ústavy SR
Slovenská republika si vo štvrtok Dňom Ústavy SR, ktorý je podľa zákona štátnym sviatkom, pripomína svoj najvyššie postavený právny predpis - Ústavu SR.
Tvorí ju súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.
Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu.
Jeden z najkrajších exemplárov Ústavy SR môžu obdivovať poslanci či návštevníci Národnej rady (NR) SR. Výtlačok vo foyeri budovy je pôsobivé umelecké dielo, originál to však nie je. Ten je síce v budove uschovaný, ale verejnosť si za necelé štvrťstoročie mohla jeho umelecké stvárnenie vychutnať na vlastné oči len niekoľkokrát. Informuje o tom kancelária NR SR v rámci Letného seriálu o slovenskom parlamente.