Pred desiatimi rokmi bolo pre slovenských rodičov najdôležitejšie, aby dostalo ich dieťa vzdelanie. Bola to prestížna záležitosť, vyjadrilo sa tak až 80 percent opýtaných. Dnes to podľa prieskumu agentúry Median nie je ani 67 percent, čo je obrovský prepad. Čo treba urobiť, aby bol človek v živote spokojný a šťastný? Ľudia odpovedajú: finančne sa zabezpečiť. „Dokonca bez práce,“ dopĺňa psychologička SYLVIA ONDRISOVÁ.
Názor rodičov na získanie maturity či diplomu z vysokej školy sa mení. Môže to mať súvis so súčasným stavom nášho školstva, ktoré je v hlbokej kríze?
Áno, môže. Čoraz viac rodičov je nespokojných s kvalitou školského systému. Vnímajú, že kvantum často zbytočných informácií, ktoré sa ich deti musia učiť naspamäť, ich nepripraví na praktický život a nezabezpečí im ani kvalitné zamestnanie. Niektorí rodičia sa preto snažia dostať svoje deti do škôl s lepším renomé, iní mu prestávajú prikladať taký význam a hodnotu.
Nepomáhajú tomu aj príbehy úspešných mladých podnikateľov, ktorí dnes dokážu zbohatnúť aj bez toho, aby mali maturitu alebo ukončenú vysokú školu?
Tieto príklady môžu byť pre niektorých inšpiráciou, že vzdelanie nemusí byť to najpodstatnejšie. Najmä ak súčasný školský systém reálne neponúka rozvoj tých schopností, ktoré na kvalitné zamestnanie budú mladí potrebovať. Na druhej strane, ak im v živote pôjde len o úspech, ktorý spájajú s peniazmi a spoločenským statusom, nemusí im to zabezpečiť spokojnosť v živote.
Sylvia Ondrisová (43)
je psychologička, ktorá sa dlhodobo venuje osobnostnému rozvoju. Je lektorkou Komenského inštitútu - prakticky zameraného ročného kurzu pre pedagógov, ktorí majú odvahu robiť školskú reformu zdola. Zároveň s kolegami rozbieha projekt Posilnení učitelia zameraný na rozvoj a podporu učiteľov.
No niektorí rodičia vo výskume povedali, že pre nich je dôležitejšie finančné zabezpečenie detí ako ich vzdelanie, ak sa dcéra dobre vydá a je o ňu postarané. Dá sa teda povedať, že vzdelanie ako také sa dostáva na vedľajšiu koľaj?
Rodičom ide prirodzene o to, aby ich deti boli v živote dobre zabezpečené a spokojné. Ak však sami nespájajú toto zabezpečenie a životnú spokojnosť detí s dobrým vzdelaním alebo aspoň s vynaloženým úsilím, podporujú v deťoch práve tie hodnoty, ktoré sa im často na niektorých rýchlo zbohatnutých ľuďoch nepáčia.