Učili ste na klasickej základnej aj súkromnej škole, dnes ste mentorom učiteľov. V čom vidíte najväčší problém našich škôl?
„Hlavný problém školstva vidím v učiteľoch, rodičoch a ministrovi školstva, ktorí tolerujú, že výkon a výsledok je dôležitejší než hodnoty. Kvantita je dôležitejšia než kvalita, povrchné znalosti sú dôležitejšie než hlboké porozumenie. Že mať vedomosti je dôležitejšie než nájsť či objaviť ich, že učivo a naučenie sú dôležitejšie než človek. Problém je, že istota je dôležitejšia než sloboda, správna odpoveď je dôležitejšia než chyba, poslušnosť je dôležitejšia než slušnosť a ticho je dôležitejšie než smiech.“
Ako sme sa do tohto stavu dostali?
„Zlé je, že je to spoločné maslo nás všetkých. Učiteľov, ktorí držia hubu a krok, lebo majú strach, rodičov, ktorí si občas zanadávajú, ale inak nič, lebo sú ľahostajní, a ministra, ktorý so svojimi úradníkmi reformuje pod heslom, 'len aby dobre bolo a aby sme tu čo najdlhšie vydržali', lebo mu ide o moc. Všetci spoločne konzervujeme ten 'sajrajt' a nahnevane ukazujeme prstom na tých druhých, aby už konečne niečo spravili. To oni, vravíme všetci a vôbec nechápeme, že oni, sme vlastne my. Hlavný problém školstva vidím v nás všetkých. Učiteľoch, rodičoch, ministrovi, v našom strachu, ľahostajnosti a túžbe po moci.“

Rodičia aj učitelia si často prehadzujú výchovu dieťaťa medzi sebou a vyhovárajú sa jeden na druhého. Aký vklad by mal dať dieťaťu dať rodič a čo by mal zveriť škole?
„Vidím silný potenciál v tom, ak sa v škole vytvorí komunita. Rodič a učiteľ by mali spolupracovať a nedeliť výchovu a vzdelanie dieťaťa na doma a v škole. Obaja, rodič aj učiteľ, by mali pomáhať dieťaťu hľadať, v čom je dobré, čo mu ide, kým je a najmä, kým sa môže raz stať. Žiaľ, teraz to platí len zriedkavo. Druhá vec, kde by mohli rodičia pomôcť zlepšeniu nášho školstva, je 'vôľa väčšiny'. Dávnejšie som sa rozprával s človekom z ministerstva, ktorý povedal, že kým je nespokojných iba pár učiteľov, politici nebudú mať ambíciu na zásadné zmeny. Rodičia by mali pomôcť hŕstke učiteľov, ktorí sú ešte ochotní a schopní sa postaviť a pomenovať ďalšie problémy, platy nevynímajúc, vytvoriť páku a poukázať na to, že je to dôležité.“
Čo deťom najviac po opustení školy chýba?
„Sebapoznanie, sebadôvera, úcta a láska k ľuďom a životu, samostatnosť, zvedavosť, výdrž, kreativita, vnútorná motivácia, to sú prvé vlastnosti, ktoré mi napadajú.“
Viacerí učitelia mi povedali, že pri rozsahu učiva veľa času neostáva. Malo by sa zredukovať?