
1. Ako začať?
Ak neviete o čom, začnite písať o sebe. Napíšte, čo cítite, čo vás trápi a teší. Ak vám prídu na um riešenia vašich starostí, napíšte ich. Neskôr namiesto o sebe píšte o svojich známych alebo celkom neznámych a pokúste sa im dať rovnaký rozmer, aký ste venovali svojej osobnosti. Nebude z toho možno bestseller, ale naučíte sa vytvárať uveriteľné postavy a uveriteľné situácie.
2. Nepíšte od stola
Nik nenapíše lepší príbeh ako sám život. Choďte von, žite a pozorujte. Každá, i tá najmenšia skúsenosť prežitá na vlastnej koži, má väčšiu cenu ako najlepšia informácia sprostredkovaná knihou, filmom či iným človekom.
3. Emócie
Skúste vo vlastnom vnútri precítiť emócie svojich postáv a hrdinov. Prežite ich radosť i hnev, bolesť, strach, nadšenie. Nebojte sa vcítiť do človeka, ktorého by ste v reálnom živote nemali radi. Naučte sa abstrahovať svoje vlastné pocity a na základe nich vytvárať životaschopné postavy, pretože jedine tak im čitatelia uveria.
4. Veľké témy
Sú hodnoty, ktoré v ľuďoch odnepamäti vzbudzovali túžbu. Láska, priateľstvo, česť či hľadanie spravodlivosti sú veľkými (a večnými) témami literatúry a niet mnoho dôvodov, prečo by mal začínajúci autor pokúšať šťastie hľadaním niečoho nového.
5. Spoznávajte nových ľudí
Postavy sú hýbateľmi deja. Ale len vtedy, keď sú životaschopné a funkčné. Čím viac reálnych ľudí spoznáte, tým viac rôznych fyzických a psychických vlastností môžete kombinovať pri budovaní svojich fiktívnych postáv, ktoré vďaka tomu budú pôsobiť živo a uveriteľne.