BRATISLAVA. Úrady na Slovensku sa sporia o hodnotenie stavu a ďalší postup pri ochrane lesov vo Vysokých Tatrách, ktoré v roku 2004 poškodila víchrica. Zatiaľ čo podľa ministerstva poľnohospodárstva v národnom parku výrazne ubúdajú stromy, čo vyžaduje zásah človeka, kolegovia z ministerstva životného prostredia a ekológovia obhajujú prirodzenú obnovu lesov.

Nastal čas konať, hovorí ministerka za SNS
„Viac ako desať rokov sa prizeráme, ako nám tatranské lesy doslova hynú pred očami. Kvôli invázii podkôrneho hmyzu vo vyschnutom mŕtvom lese dochádza k erózii pôdy, vysychajú studničky a horské potoky. Nastal čas konať," uviedla v tomto týždni slovenská ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).
Podľa ministerstva sa v Tatrách hojne premnožil lykožrút, čo spôsobuje zánik pôvodných stáročných lesov, kvôli ktorým vznikla oblasť s najvyšším stupňom ochrany. Matečná nepriamo obhajovala aktívny zásah človeka v lesoch Tatranského národného parku.
Prirodzenú obnovu lesa v Tatrách naopak obhajovali ekológovia aj ministerstvo životného prostredia, podľa ktorého nemôže nenávratná strata lesov v Tatrách nastať. Úrad informoval, že v rezerváciách s najprísnejším stupňom ochrany si s následkami víchrice poradila príroda sama a že tam rastú mladé stromy.
„Zastávame odborný názor, že zachovať prírodu Tatier so všetkou rozmanitosťou biodiverzity je potrebné s minimálnym vplyvom človeka a ponechaním vývoja prírodným procesom," uviedol riaditeľ správy národného parku Pavol Majko.
Nedostali výnimku ťažiť
Dlhodobo rozdielny názor na starostlivosť o chránené územie Tatier majú lesníci a ekológovia. Kým ekológovia presadzujú ponechanie prírody k jej samovoľnému vývoju, lesníci by uvítali možnosť zásahu človeka. Odlišné názory oboch táborov už v roku 2007 vyústili do demonštrácie občianskych aktivistov, ktorí bránili lesníkom ťažiť v Tatrách po kalamite drevo v chránenom území v Tichej a Kôprovej doline.
Slovenské ministerstvo životného prostredia neskôr potvrdilo rozhodnutie, ktorým lesníci nedostali výnimku na ťažbu dreva v dolinách Vysokých Tatier s najvyšším stupňom ochrany.