BRATISLAVA. Slovenské ženy si stále nemôžu vybrať pôrodnú asistentku, ktorá by ich sprevádzala v tehotenstve, počas pôrodu či šestonedelí tak, ako je to v iných krajinách Európy a sveta. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Obmedzená samostatnosť
"Pôrodná asistentka bola kedysi vo svojich činnostiach samostatná, v 50. rokoch minulého storočia však prevzali celú túto starostlivosť lekári a postavenie týchto žien sa radikálne zmenilo, dnes sú iba vykonávateľky lekárových pokynov," vysvetlila prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová.

Pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie v nemocniciach a ambulanciách gynekológov, kde je ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená.
"Z terénu sa vytratili, pritom sú schopné samostatnej činnosti," poukázala Lazorová. Napríklad Švédsko je jednou z krajín, kde majú tehotné ženy na starosti pôrodné asistentky.
Matky majú svoje práva
O možnej autonómii tohto povolania diskutovala komora s ministerstvom zdravotníctva, či rokovala so zdravotnými poisťovňami a lekárskymi združeniami.
Legislatívne rámce výkonu povolania pôrodnej asistencie nie sú podľa Lazorovej na Slovensku voči pôrodným asistentkám ústretové, samostatná prax v pôrodnej asistencii v reálnej praxi neexistuje v plnom rozsahu.
Poukázala tiež, že matky majú právo vybrať si miesto pôrodu, spôsob pôrodu, pôrodníka, pôrodnú asistentku, sprevádzajúce osoby, a to sa v slovenských pôrodniciach mnohokrát nedeje.