BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Opakované maturitné písomky z matematiky zatiaľ prebiehajú v poriadku. Agentúre SITA to potvrdila riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Anna Butašová, podľa ktorej na tzv. horúcu linku ústavu doposiaľ nezavolal ani jeden riaditeľ školy. Neopakuje sa tak situácia spred vyše dvoch týždňov, keď pri pôvodnom termíne písomiek rozdistribuoval ústav na školy jeden variant testov aj s výsledkami. Telefonická linka ústavu bola vtedy nepretržite obsadená, pretože podaktorí riaditelia nevedeli, ako majú postupovať. Maturity z matematiky si preto zopakuje 2714 stredoškolákov, ktorí si určili A úroveň.
Na školách, na ktorých kontrolovali priebeh maturity zamestnanci ŠPÚ, študenti žiadnym spôsobom neprotestovali. Neboli oblečení ani v oranžovom ani v teplákoch, ako to pôvodne vyhlasovali. Oranžové stužky mali však na protest pripnuté niektorí študenti z bratislavského Gymnázia na Tilgnerovej ulici. Na túto školu sa prišiel osobne pozrieť aj minister školstva Martin Fronc. Gymnázium si vybral zámerne, pretože s jeho študentmi sa minulý týždeň stretol, aby s nimi diskutoval o požiadavkách maturantov. Tí totiž nesúhlasili s ministrovým rozhodnutím, aby si matematické testy zopakovali.
Na protest proti ministrovmu rozhodnutiu zorganizovali študenti minulý týždeň i tento pondelok protestné zhromaždenia, na ktorých žiadali ministra, aby odstúpil.