SME

Fico: Neformálny summit nemá byť iba jednorazovou záležitosťou

Obedovať budú premiéri a prezidenti na loďke cestou k Danubiane.

Robert Fico (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk.Robert Fico (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk. (Zdroj: SITA)

BRUSEL. Slovensko je po technickej stránke pripravené na Bratislavský summit, ktorý sa koná 16. septembra. Vrcholné podujatie slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie bude mať zároveň svoje pokračovanie počas predsedníctva Malty, v La Vallette.

Nielen jednorazová záležitosť

Proces, ktorý sa naštartuje v Bratislave, by mal vyvrcholiť v roku 2017 počas osláv 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv. Po stretnutí s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom v Bruseli o tom informoval slovenský premiér Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o témy, premiéri a prezidenti budú debatovať o migrácii, bezpečnosti, boji proti terorizmu, ale aj navýšení Junckerovho fondu či digitalizácii.

"Prvýkrát po rozhodnutí voličov vo Veľkej Británii budeme diskutovať o tom, ako má vyzerať Európska únia, ako budú nastavené priority a čo všetko chceme prediskutovať v procese, ktorý začíname nazývať Bratislavským procesom, pretože ho začneme summitom 16. septembra,“ povedal premiér.

Keďže by bolo podľa neho príliš ambiciózne očakávať, že v Bratislave nájdu otázky na všetky odpovede, neformálny summit dvadsaťsedmičky nemá byť iba jednorazovou záležitosťou, ale má pokračovať na Malte.

Ak chceme nájsť riešenie, tak na jednej strane musíme v Bratislave povedať, čo sú priority, a tomu sa musíme venovať v určitom procese, vysvetlil premiér. Fico si zároveň nemyslí, že by sa mali otvárať základné zmluvy, aj keď niektoré krajiny takýto postoj zastávajú.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tusk: Bratislava je najlepším miestom na naštartovanie procesu sebareflexie Čítajte 

„Ak sa pýtate na zmenu nejakej legislatívy, základných zmlúv, toto všetko príde až pri diskusii o prioritách,“ myslí si. Ako šéf slovenskej vlády ale nezastáva pozíciu, že všetko je zlé, ale ani pozíciu, že nič netreba meniť.

Pokiaľ ide o hlavný cieľ Bratislavského summitu Fico chce, aby bol jasnou odpoveďou všetkým ľuďom, ktorí žijú v Európskej únii, a aby ukázal, že napriek rozhodnutiu voličov vo Veľkej Británii je EÚ životaschopná, pripravená si postaviť nové ambiciózne ciele a ochrániť občanov EÚ pred mnohými negatívnymi javmi.

Dodal, že „EÚ by súčasne mala byť schopná vytvárať také životné a pracovné podmienky, aby Európa patrila medzi najatraktívnejšie miesta na zemeguli, kde ľudia chcú žiť, bývať a pracovať“. S tým súvisí téma migrácie, ktorá podľa šéfa exekutívy naďalej mimoriadne ovplyvňuje život v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Obedovať budú na lodi

Medzi najpodstatnejšie témy schôdzky lídrov premiér Fico označil boj proti terorizmu a bezpečnosť. „Ďalej sa budeme venovať investíciám. Je zhoda, že nie je možné len škrtať, a preto sú rôzne návrhy na posilnenie Junckerovho fondu. Chceme hovoriť o nových témach, ako je digitalizácia, iniciatívy pre mladých ľudí a predovšetkým si chceme stanoviť presnú diagnózu, kde sa dnes nachádza Európska únia,“ pokračoval Fico.

Premiér ale nepredpokladá, že témou by mala byť obchodno-investičná dohoda s USA TTIP. „Určite bude táto zmluva súčasťou diskusie v rámci Bratislavského procesu, neočakávam však, že by bola nejaká dominantná na Bratislavskom summite,“ dodal s tým, že môže to byť síce spomenuté, ale venovať by sa mali veciam, ktoré na rozdiel od tejto dohody spájajú.

SkryťVypnúť reklamu

Po organizačnej stránke bude neformálny summit dvadsaťsedmičky rozdelený na tri časti. Dopoludnia budú lídri diskutovať na Bratislavskom hrade, naobedujú sa na lodi, ktorá pôjde smerom k Danubiane a následne sa tretia časť opäť odohrá na Hrade.

Premiér by mal ešte v predvečer summitu absolvovať koordinačné stretnutia s predsedom Rady Tuskom, ale aj predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 849
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 089
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 861
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Robert Lewandowski, Raphinha a Lamine Yamal

Tento tím je taký drzý, že bez výčitiek hovoria, že chcú všetko.


Ivana Demidova si na drafte v roku 2024 vybral Montreal z celkového 5. miesta.

Mladý útočník môže nečakane nastúpiť za Montreal ešte v tejto sezóne.


Martin Turčin
Luka Dončič

Lakers si zaistil účasť v play-off.


TASR
Lionel Messi a Jordi Alba

Stále je príkladom toho, ako bojovať o víťazstvo, hovorí tréner Mascherano.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu