BRATISLAVA. Úrad špeciálnej prokuratúry tu nie je na to, aby chránil politické špičky, ako tvrdí opozícia. Vyhlásil to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na pôde parlamentného Ústavnoprávneho výboru po tom, ako si od opozície vypočul kritiku svojho úradu.
"Vyliať vedrá špiny na ľudí, ktorí tam 12 rokov robia a povedať im, že slúžite len na krytie politických špičiek, tak to sú závažné obvinenia. Ja už má dosť týchto všeobecných tvrdení, že sme banda zločincov. Podajte trestné oznámenie," vyzval poslanca Alojza Baránika (SaS).
Nič sa nezametalo
Kováčik zdôraznil, že prokurátor nikdy nemôže zvíťaziť nad politikom. "Politik môže používať vzletné výrazy, ja sa musím držať striktne zákona. Ja som prišiel ako slobodný človek, nie som obvinený ani vyšetrovaný a toto nie je vyšetrovací výbor," povedal špeciálny prokurátor.
Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) chcel vedieť, prečo Kováčik pred dvoma rokmi odobril rozhodnutie vyšetrovateľky o odmietnutí trestného stíhania v daňovej kauze Bašternák, ktoré bolo podľa Lipšica absurdné. "Je to tak evidentný daňový podvod, že keď si to uznesenie o odmietnutí trestného stíhania laik prečíta, musí mu byť jasné, že je nezmyselné. Rozhodnutie vyšetrovateľky bolo predsa úplne svojvoľné. Prečo ste to odobrili a prečo ste nad tým prípadom dozor vykonávali vy a nie odbor ekonomickej kriminality?" pýtal sa Lipšic.
Kováčik reagoval, že jeho dozor nad prípadom bol v súlade so zákonom. "Lebo som dozoroval, je to moje zákonné oprávnenie. Prečo by som dozor nevykonával, veď som prokurátor," povedal. Na margo skutočnosti, že uznesenie vyšetrovateľky odobril, Kováčik povedal, sa nič nezametalo. "Dva roky bol pokoj, po dvoch rokoch sa prišlo s novými skutočnosťami, na ktoré som reagoval a okamžite som vydal pokyny, aby sa konalo," zdôraznil.
Kováčika obvinenie Špirka šokovalo
Lipšic sa pýtal aj na prípad prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, ktorý dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) za jeho obchody s Ladislavom Bašternákom. Neskôr bol obvinený z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, ale generálna prokuratúra 17. augusta zrušila uznesenie v časti o vznesení obvinenia voči Špirkovi.
"Mňa to obvinenie šokovalo a prekvapilo. Pán Špirko sa na ÚŠP dostal na tretí pokus. Veľmi som ho chcel a veľmi ma to zasiahlo. Ja som mu bezmedzne dôveroval. Je to vec, z ktorej sa budeme spamätávať veľmi dlho. Na špeciálnej prokuratúre to rozkývalo aj vzťahy, celý úrad dostal z hľadiska dôveryhodnosti facku," povedal Kováčik s tým, že Špirkovi už bola väčšina spisov vrátená.
Dušan Kováčik tiež poslancov informoval, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár zbavil Špirka mlčanlivosti, aby mohol vypovedať v kauze, kde bol obvinený zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Kováčik na výbore predniesol Správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatky o stave zákonnosti za rok 2015. Výbor ju odobril hlasmi koaličných poslancov.
Vanek odmieta uzavretosť prokuratúry
Správu generálneho prokurátora o činnosti prokuratúry za rok 2015 zasa predniesol prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek. Ten na výbore odmietol uzavretosť prokuratúry pred verejnosťou. "Máme otvorené výberové konania. Už nič transparentnejšie a spravodlivejšie sa vymyslieť nedá. Ktokoľvek tam môže prísť a vidieť, ako si uchádzači losujú otázky," povedal.
Lipšic sa zase chcel viac dozvedieť o vyšetrovaní kauzy Bašternák. "Odmietnutie trestného stíhania v tejto daňovej kauze je absurdné. Je to tak evidentný daňový podvod, že keď si to uznesenie o odmietnutí trestného stíhania laik prečíta, musí mu byť jasné, že je nezmyselné. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik toto uznesenie posvätí a generálna prokuratúra tvrdí, že je to vec právneho názoru, ktorý vylučuje potenciálny disciplinárny postih. Ak zahrnieme pod právny názor aj svojvoľné rozhodnutie, tak ťažko k nejakej reálnej očiste justície príde. Rozhodnutie vyšetrovateľky bolo predsa úplne svojvoľné," povedal Lipšic.
Vanek opozičného poslanca upozornil, že prokurátori by sa báli rozhodovať, keby za ich každý iný právny názor nasledovalo disciplinárne stíhanie. "Za toto rozhodnutie zodpovedá vyšetrovateľ. To, že my máme iný právny názor, sme dali najavo tým, že sme skonštatovali predčasnosť tohto rozhodnutia o odmietnutí trestného stíhania," doplnil námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.
Členovia výboru napokon hlasmi koaličných poslancov zobrali správu generálneho prokurátora na vedomie.