BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita podporuje štrajk učiteľov. Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling uvádza, že nástupné platy učiteľov sú pod priemerom nástupných platov vysokoškolsky vzdelaných ľudí a učiteľské povolanie zažíva krízu. Požiadavky o vyššie platy sú preto podľa neho opodstatnené.
Zároveň však dodáva, že vyššie platy sú len jedným z viacerých krokov k zlepšeniu úrovne školstva. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Gröhling tvrdí, že náš systém vzdelávania nedosahuje žiadané výsledky v porovnaní so zahraničím, aj čo sa týka prípravy absolventov na prax.

"Učitelia musia byť adekvátne pripravení na povolanie, mať vytvorené vhodné podmienky na kontinuálne vzdelávanie a na výučbu rôznymi metódami s cieľom dosiahnuť lepšie výsledky,“ hovorí Gröhling s tým, že strana SaS považuje za kľúčové zamerať sa na to, aby školstvo efektívne pripravovalo žiakov na pracovný život. "Žiaci v školách musia byť pripravení na prax a vedieť, čo sa od nich očakáva. Preto je okrem dobrej prípravy učiteľov dôležité sledovať aj uplatniteľnosť absolventov škôl a potreby trhu práce,“ dodal Gröhling.
Poslanec Martin Poliačik (SaS) poukazuje na potrebu hľadania dohody medzi zainteresovanými stranami. "Budeme radi, ak obe strany, aj iniciatíva učiteľov aj ministerstvo školstva, preukážu vôľu sa dohodnúť a hľadať kompromisy. Požiadavky učiteľov sú legitímne a mrzia nás hlasy, ktoré ich snahy znevažujú. Pri každom rokovaní musí byť snaha o dohodu, zákopové vojny nikam nevedú,“ uzatvára
Štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) je pripravený od 13. septembra prejsť zo štrajkovej pohotovosti do novej formy štrajku. Iniciatíva pritom presadzuje požiadavky, za ktoré učitelia začiatkom roka už do štrajku vstúpili. Štrajk plánuje iniciatíva stupňovať. Začne sa v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce.
Školy sa otvoria až na druhú vyučovaciu hodinu. V stredu 21. septembra stupňovaný štrajk pokračuje dvojhodinovým prerušením práce, vo štvrtok 29. septembra už bude trojhodinový štrajk. V piatok 7. októbra plánujú učitelia štrajkovať štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom.
Iniciatíva zároveň vníma svoje aktivity ako podporu presadzovania požiadaviek deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý do kolektívneho vyjednávania vstupuje s požiadavkou 25 percentného zvýšenia platových taríf.