BRATISLAVA. Štátne symboly vo vstupnej hale Národnej rady stráži Čestná stráž Ozbrojených síl SR. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) zdôraznil, že zatiaľ je to len na skúšku.
Na nástupe čestnej stráže sa zúčastnili najvyšší predstavitelia štátu, chýbal však prezident Andrej Kiska, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl.
Dankov národný oltár
Danko po slávnostnom nástupe vojakov na krátkom brífingu vyzdvihol dôležitosť stráže.
"Chcel by som, aby toto miesto bolo považované za srdce Národnej rady. Aby to bol národný oltár," vyhlásil Danko.
Pripomenul, že vlastný štát majú Slováci len krátko. Ešte stále sa podľa Danka učíme demokracii a tolerancii a národné povedomie treba budovať.
"Treba trvať na národnej hrdosti, rešpektovaní národnostných menšín, že si treba jeden druhého ctiť, ale že netreba zabudnúť na históriu, ktorá nám pomáha poučiť sa," uviedol Danko.
Čestná stráž je v parlamente zatiaľ iba na skúšku. "Som zvedavý na reakcie," povedal Danko. Tie doterajšie sú podľa neho zatiaľ iba pozitívne.
Máme aj iné starosti
Iný názor majú Ondrej Dostál (SaS) aj Igor Matovič (OĽaNO-NOVA). Dostál opatreniu nerozumie a zdá sa mu zvláštne. Matovič ho považuje za hlúposť. Obaja ho vnímajú ako Dankove PR.
"Ján Slota vymýšľal hlúposti, keď bol ožratý, Danko to dokáže aj keď je triezvy," reagoval Matovič, podľa ktorého nie sú vojaci v parlamente v poriadku.
"Je to vyvolávanie umelého posilňovania štátnosti a hra na niečo, čo Danko nie je. Toto Slovensku nepomôže. Slovensko má úplne iné starosti ako dávať vojakov do parlamentu," poznamenal Matovič.
Veronika Remišová z OĽaNO by bola vo všeobecnosti radšej, ak by štátni predstavitelia rozmýšľali, ako ušetriť na prevádzke štátu a pomôcť občanom, a nie šetriť na občanovi a zdražovať prevádzku štátu. „Príde mi to, akoby si pán Danko povedal, že keď má čestnú stráž prezident, bude ju mať aj on. Len dúfam, že o mesiac si čestnú stráž nezriadi na úrade vlády aj premiér,“ vyhlásila.
Koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd) vníma čestnú stráž chrániacu symboly za dobrý nápad. "Je to o symboloch. Myslím si, že je to vhodné opatrenie, nemám s ním problém. Býva to zvykom aj v iných parlamentoch, takže ja to pokladám za vcelku dobrý nápad," povedal pre Kresák.
Striedať sa budú každých 20 minút
Slovenská republika má štyri štátne symboly. Tri z nich sa nachádzajú vo vestibule Národnej rady - štátny znak SR, štátna vlajka a štátna pečať. Okrem nich patrí k štátnym symbolom aj štátna hymna.
Každý pracovný deň počas zasadnutí zákonodarného zboru sa budú pri štátnych symboloch striedať šiesti príslušníci čestnej stráže. Stráž budú držať vo dvojiciach. Striedať sa budú po hodine.
Každých 20 minút si dvojica držiaca stráž vymení miesto. Spolu s vojakmi bude v parlamente prítomný aj jeden veliaci poddôstojník. Príslušníci čestnej stráže budú ozbrojení, ale nebudú mať muníciu. Pri sebe budú mať chrómovú samonabíjaciu pušku vzor 52/57 a ich veliteľ šabľu vzor 98.