SME

Tretina Slovákov si myslí, že za ukrajinskú krízu je zodpovedné NATO

Slováci majú blízko k neutralite a necítia sa byť súčasťou ani Západu ani Východu.

Súčasťou východu sa cíti byť asi desatina Slovákov.Súčasťou východu sa cíti byť asi desatina Slovákov. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Skoro tretina mladých ľudí na Slovensku si radšej otvorí takzvané alternatívne média, než by mala sledovať tradičné televízie, alebo čítať mienkotvorné noviny. Zároveň hoci sa len malá časť Slovákov cíti byť súčasťou Východu, slabne podpora pre Európsku úniu aj NATO.

Vyplýva to z prieskumu organizácie Globsec Policy Institute medzi obyvateľmi v Českej Republike, Maďarsku a na Slovensku. Prieskum na Slovensku realizovala vo februári agentúra Focus na vzorke tisíc respondentov.

Slovensko je podľa prieskumu po Maďarsku druhá naj euro-optimistickejšia krajina regiónu a jediná krajina, ktorá prijala Euro.

SkryťVypnúť reklamu

„Na druhej strane Slovensko vykazuje však zároveň najvyššiu mieru príklonu k proruskej orientácii, hoci táto zostáva stále relatívne slabá a o polovicu nižšia než je podpora prozápadnej orientácie a vykazuje tiež najväčšiu mieru antiamerikanizmu,“ píše sa v správe Globsec.

Napriek tomu sa podľa Daniela Mila z organizácie Globsec ukazuje, že veľká podpora Rusku, ktorú niekedy vidieť na sociálnych sieťach, neodzrkadľuje realitu. 

„Napriek snahám v tomto regióne o príklon k Rusku sa obyvatelia veľkou väčšinou prihlasujú k členstvu v EÚ alebo NATO. Nie je pravda, že Slovensko má veľkú skupinu ľudí s proruskou orientáciou,“ povedal Milo.

Prečítajte si tiež: Reklamu známych firiem zobrazujú aj konšpiračné weby Čítajte 

 

Podpora Ruska je marginálna

Výsledky zo Slovenska ukazujú, že podpora pre proruskú alebo východnú orientáciu je marginálna, tesne nad 12 percent. Oproti tomu, podpora pre prozápadnú orientáciu je takmer dvakrát tak veľká – 23 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina respondentov (52 percent) chce, aby Slovensko bolo mimo tradičného delenia na Východ a Západ, niekde uprostred, medzi tým.

„Tieto čísla ukazujú, že najväčšia skupina vo všetkých troch krajinách preferuje strednú pozíciu a je možné ich presvedčiť a ovplyvniť smerom na Západ alebo na Východ,“ píše sa v správe.

Slovensko má zároveň najväčšiu mieru podpory pre východnú orientáciu, táto je však napriek tomu o polovicu menšia než prozápadná orientácia občanov.

Podpora NATO a EÚ slabne

V podpore členstva krajín v NATO sa odráža významná nerozhodnosť. Skoro 40 percent respondentov v Českej republike si myslí, že to nie je ani dobrá, ani zlá vec, alebo sa nevie vyjadriť. V Maďarsku je to 48 percent a vedie Slovensko s 50-timi percentami.

Veľké rozdiely sú v negatívnom vnímaní NATO. Maďari na svojom území hostia základňu NATO a iba 6 percent z nich si myslí, že NATO je zlá vec. Na Slovensku a Česku je takýchto ľudí niekoľkonásobne viacej. Aliancia je nepopulárna medzi 17 percentami ľudí v Českej republike a 20 percentami na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

V celom regióne tiež slabne podpora pre členstvo v EÚ. Slovensko, tradične jedna z najviac proeurópsky orientovaných krajín, zažilo prudký pokles podpory pre EÚ, zo 68 percent v roku 2010 na 52 percent v roku 2016.

"Vzťah Slovákov k EÚ bol vždy nadštandardný a to sa teraz mení," povedala sociologička Oľga Gyarfášová, ktorá na prieskume spolupracovala.  

Za pokles podpory pre EÚ môžu podľa predstaviteľov Globsecu hlavne jej vnútorné problémy ako dlhová a menová kríza, či migrácia.

„Ruská propaganda však môže vplyv viacerých negatívnych faktorov ešte posilňovať ich zvýrazňovaním a šírením vlastného naratívu,“ dodávajú.

Spojenca by bránila polovica Slovákov  

Globsec chcel okrem postojov ľudí k NATO zistiť aj ich pohnútky. Preto im dal sériu otázok týkajúcich sa bezpečnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky ukázali značné rozdiely v celom regióne, avšak vo všeobecnosti sa podľa Globsecu dá povedať, že vysoké percento obyvateľov vo všetkých krajinách si myslí, že ich krajina by sa mala podieľať na obrane spojencov v NATO.  

Zvlášť znepokojujúce je podľa Globsecu zistenie, že čoraz viac ľudí vníma neutralitu ako zdroj bezpečnosti vo svete.

„Zdôrazňovanie neutrality je jedným z kľúčových príbehov ruskej propagandy, ktorých cieľom je podkopanie verejnej podpory smerom k členstvu v NATO,“ píše sa v správe.

Hoci iba 20 percent Slovákov a 17 percent Čechov odmieta členstvo v NATO, akonáhle sa objaví slovo neutralita, 39 percent Čechov a 47 percent Slovákov odpovie, že neutralita by bola lepšia ako členstvo v NATO. V prípade Maďarska je číslo nižšie – iba 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Asi najvýznamnejšiu úlohu v nedôvere voči NATO zohráva podľa Globsecu negatívne vnímanie USA. Väčšina Slovákov a asi polovica Čechov vidí rolu USA v Európe a vo svete negatívne a predstave, že USA používa NATO pre ovládanie malých krajín verí 60 percent Slovákov a 58 percent Čechov.

Alternatíve veria najviac Česi 

Jedným z významných cieľov pôsobenia proruskej propagandy je podľa ľudí z organizácie Globsec snaha o podkopanie dôvery v tradičné médiá.

„Cieľom ruskej propagandy nie je nevyhnutne presvedčiť ľudí, že ruský pohľad na svet je ten správny, že ich výklad udalostí je lepší, ale zničiť a podkopať dôveru v médiá Západu vrátane krajín strednej Európy, aby ľudia neverili nikomu,“ píšu. 

Najviac zasiahnutou krajinou je Česká republika, kde tradičným médiám verí už len 59 percent ľudí. Situácia v Maďarsku a na Slovensku je takmer totožná. Okolo 70 percent ľudí dôveruje tradičným médiám a zhruba 17 percent dôveruje takzvaným alternatívnym médiám.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje sa však, že medzi mladými ľuďmi sú alternatívne média populárnejšie, čo môže v budúcnosti predstavovať riziko. Dôveru v médiá šíriace konšpiračné teórie a antizápadnú propagandu má 29 percent mladých Slovákov medzi 19 a 24 rokmi.

„Sledovanie týchto médií sa neustále rozrastá,“ konštatuje správa. 

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 575
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 843
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 949
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 920
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 751
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 694
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Ľuboš Miklovič.

Ľuboš Miklovič prestúpil do Piešťan a strelil famózny gól.


SkryťZatvoriť reklamu