SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Z pohľadu EÚ a NATO čaká Slovensko rozhodujúci rok Brusel 7. januára (TASR) - Európska únia by mala na konci tohto roka oznámiť, ktoré kandidátske krajiny splnili podmienky členstva a môžu vstúpiť do spoločenstva zatiaľ pätnástich štátov. Rovnako NATO začne na jeseň nové kolo svojho rozširovania - na novembrovom summite v Prahe pozve aspoň jedného nového člena.

Cieľom Slovenska je získať pozitívnu odpoveď od obidvoch organizácií. Vstup do EÚ a NATO je od vzniku samostatnej SR v roku 1993 strategickým cieľom slovenskej zahraničnej politiky. Desiaty rok existencie Slovenska bude v tomto ohľade rozhodujúci.

SkryťVypnúť reklamu

Šanca dosiahnuť členstvo v únii a aliancii a definitívne sa tak zaradiť do spoločenstva prosperujúcich krajín je obrovská. Slovensko je medzi desiatimi kandidátmi, ktoré podľa záverov decembrového summitu EÚ v Laekene môžu ukončiť prístupové rokovania v závere tohto roku a vstúpiť do únie v roku 2004.

Čo sa týka NATO, Slovensko figuruje medzi deviatimi kandidátmi, ktorí majú podľa oficiálnej línie rovnocenné šance, v kuloároch bruselskej centrály aliancie a diplomatických kruhoch je však považované za jedného z najhorúcejších uchádzačov o členstvo (spolu so Slovinskom a troma pobaltskými štátmi).

Aby sa Slovensko dočkalo v závere tohto roka pozitívnych odpovedí z Bruselu, ostáva urobiť ešte množstvo práce. Okrem zachovania politickej a demokratickej stability je to najmä príprava a prevzatie množstva legislatívy, pokračovanie ekonomických reforiem a reštrukturalizácie, reformy ozbrojených síl v súlade s prijatými stratégiami.

SkryťVypnúť reklamu

Času však bude o niečo menej, pretože v septembri sa uskutočnia parlamentné voľby - ťažko možno čakať, že vláda alebo parlament budú schopní prijímať zásadné rozhodnutia v týždňoch predchádzajúcich voľbám.

V rokovaniach s EÚ uzavrelo Slovensko doteraz 22 z celkového počtu 30 kapitol, do ktorých je rozdelená európska legislatíva. Na dobrej ceste k rýchlemu uzavretiu sú kapitoly doprava a dane. K spravodlivosti a vnútru musí Bratislava už v januári dodať Bruselu dodatočné informácie o azylovej politike, boji proti korupcii a prijímaných zmenách v súdnictve.

Problematická môže byť hospodárska súťaž, kde je síce v poriadku protimonopolná časť, ale stále sú nevyriešené problémy týkajúce sa štátnej pomoci, najmä daňových úľav pre Volkswagen a U.S. Steel. Optimálne by bolo, keby sa všetky tieto kapitoly podarilo Slovensku uzavrieť už v prvom polroku počas španielskeho predsedníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho ostávajú na stole tri kapitoly najcitlivejšie z finančného hľadiska - poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočtové ustanovenia. K nim sa pokúsi Španielsko dosiahnuť do leta spoločné rokovacie pozície pätnástky, ťažko však možno očakávať, že by ich niektorí z kandidátov už v prvom pokroku uzavreli. Najmä keď dohody na strane EÚ budú určite komplikovať voľby vo Francúzsku či Nemecku.

S uzatváraním kapitol priamo súvisí nielen preberanie európskej legislatívy, ale aj jej dôsledné uplatňovanie v praxi a vynucovanie. Na to sú potrebné efektívne a kvalitne obsadené inštitúcie a práve ich posilňovanie je jednou z najdôležitejších úloh nielen Slovenska, ale všetkých kandidátskych krajín.

Práve na administratívne kapacity chce EÚ klásť tento rok dôraz, koncom januára by mala predstaviť akčný plán na ich posilnenie. Výsledky SR i ostatných štátov by mal vyhodnotiť už júnový summit v Seville.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodujúca však bude pravidelná jesenná hodnotiaca správa Európskej komisie, ktorá by mala tento rok odporučiť, s ktorými krajinami môžu byť ukončené rokovania o vstupe. Summit v Laekene vyzval EK, aby ju tento rok pripravila už v októbri pred neformálnou vrcholnou schôdzkou v Bruseli (24.-25. októbra), nie až v novembri ako obyčajne.

Definitívne slovo budú mať potom lídri európskej pätnástky, ktorí sa zídu 12. a 13. decembra na summite v Kodani. Tam sa môže symbolicky uzavrieť kodanský cyklus rozširovania - práve v dánskej metropole v roku 1993 stanovila EÚ politické a ekonomické kritériá členstva a tento rok v Kodani oznámi, ktoré krajiny ich splnili. Pre získanie pozvánky do NATO je rozhodujúce pokračovať aj tento rok v plnení úloh tzv. akčného plánu členstva (MAP). Pokrok Slovenska v politickej, vojenskej, ekonomickej, legislatívnej a bezpečnostnej oblasti vyhodnotí pravidelná správa, ktorú NATO predloží ministrom zahraničia členských krajín na májovom zasadnutí v Reykjavíku. Práve tam sa začne formovať definitívne rozhodnutie aliancie o pozvánkach pre nových členov, ktoré NATO oznámi v novembri v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko potrebuje pred summitom prijať aj niekoľko dôležitých zákonov. Z nich najdôležitejší je ústavný zákon o bezpečnosti štátu, ktorý vymedzuje úlohy SR a jej obyvateľov v špecifických bezpečnostných situáciách, upravuje vyhlásenie núdzového, výnimočného, vojnového stavu, ako aj vojny a spresňuje obmedzenie základných práv, povinností a slobôd v tomto období. Medzi významné patria aj nové zákony o obrane, ozbrojených silách a brannej povinnosti. Všetky tieto zákony majú naplánovaný termín účinnosti 1. júla.

Konečné rozhodnutie NATO o pozvaní či nepozvaní Slovenska však podľa väčšiny pozorovateľov skôr ako pripravenosť armády ovplyvnia výsledky parlamentných volieb.

Generálny tajomník aliancie George Robertson sa síce vytrvalo odmieta miešať do vnútorných záležitostí krajiny a komentovať šance tej-ktorej strany získať moc, sám však priznal, že rozhodnutie o pozvaní SR prijme NATO až po voľbách. Voličom zároveň odporučil, aby k urnám pristupovali "so široko otvorenými očami".

SkryťVypnúť reklamu

S napätím bude na septembrové voľby čakať aj EÚ. Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen minulý rok niekoľkokrát otvorene vyjadril obavy z návratu "starých síl" k moci a varoval, že by to mohlo spôsobiť Slovensku problémy v prístupovom procese. Hoci predstavitelia EÚ zdôrazňujú, že rešpektujú výsledky demokratických volieb, jedným dychom pripomínajú, že to bolo počas minulej vlády, keď v roku 1997 Slovensko nedostalo na summite v Madride pozvánku do NATO a keď luxemburská vrcholná schôdzka EÚ rozhodla otvoriť prístupové rokovania so šiestimi štátmi - bez Slovenska. Trestne stíhaný Rakúšan hľadal úkryt na Slovensku Viedeň 7. januára (TASR) - Počas uplynulého víkendu sa pokúšal trestne stíhaný rakúsky občan uniknúť pred spravodlivosťou a chcel utiecť z Rakúska na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Na muža vydali viedenské justičné orgány zatykač za trestný čin podvodu, informovala dnes polícia spolkovej krajiny Burgenland. Rakúšana zadržali príslušníci pohraničnej polície na vlakovej stanici Bratislava - Petržalka, keď sa pokúšal vstúpiť na slovenské územie. Potom ho umiestnili do väzby v rakúskej metropole. Lyžovať v Kasárňach je možné len na vlastné nebezpečenstvo Kasárne 7. januára (TASR) - Bez horskej služby sa musia túto sezónu zaobísť stovky lyžiarov v známom rekreačnom stredisku na moravsko-slovenských hraniciach v Kasárňach v pohorí Javorníky.

Svoje stanovište tam totiž po mnohých rokoch opustila stála služba českej horskej služby, ktorá nemôže mať stanicu na území cudzieho štátu. Po rozdelení federácie totiž patrí táto oblasť do katastra slovenskej obce Makov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre slovenských záchranárov je zriadenie vlastnej stanice z ekonomických dôvodov nereálne. Do českých chát na slovenskom území stále jazdí väčšina českých turistov. Horská služba ako občianske združenie nemôže zasahovať v zahraničí.

Majitelia vlekov i chát poskytujú teraz prvú pomoc svojpomocou, bez akéhokoľvek zaškolenia. Chatári si myslia, že tento stav potrvá až do prvého väčšieho úrazu. Potvrdil to dnes Vladimír Janů, predseda telovýchovnej jednoty Moravan Otrokovice, ktorej patrí jeden zo sporných objektov, chata Bačkárka.

"Už sme zasahovali na Silvestra, keď si jeden z rekreantov zlomil nohu. Odviezli sme ho do nemocnice na svoje náklady. Zásahy po odchode záchrannej služby sú zložité. So službou nám totiž zmizla i technika, napríklad snežný skúter. My máme len sane, nosidlá a základný zdravotný materiál," posťažoval sa Janů.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta zo Slovenska je dlhodobo nezjazdná, navyše z Kasární sa nemožno dovolať slovenských operátorov horskej služby. Z českej strany sa možno sanitkou po zasnežených cestách dostať do Kasární asi za 50 minút. Vrtuľníkom je to tam približne 20 minút z Ostravy. Nikto si však zrejme nevezme na svedomie povoliť let vrtuľníka na cudzie štátne územie.

Podľa chatárov slovenská horská služba má najbližšie stanovište na Malej Fatre. Jej členovia vraj tvrdia, že majú vyčlenený svoj okruh a naň určený počet pracovníkov, a preto v Kasárňach nemôžu zasahovať.

V súčasnosti je toto stredisko plné. Lyžuje tam viac než 200 účastníkov kurzov základných a stredných škôl. Niektoré deti budú vôbec prvý raz stáť na lyžiach, možnosť úrazu je teda dosť pravdepodobná. Maďarskí socialisti kritizujú maďarsko-rumunskú dohodu Budapešť 7. januára (TASR) - Kandidát Maďarskej socialistickej strany (MSZP) na budúceho maďarského premiéra Péter Medgyessy požadoval na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Budapešti pozastavenie uplatňovania maďarsko-rumunskej dohody súvisiacej s maďarským zákonom o štatúte Maďarov v susedných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Medgyessyho názoru sa vážne obavy, formulované už v čase uzavretia paktu Orbán - Nastase, ukázali ako opodstatnené a potvrdilo sa, že táto dohoda je zlá.

"Nemalo by zmysel kvôli dohode zvolávať osobitné zasadanie parlamentu, lebo v tejto situácii môže niečo urobiť len vláda, keby upravila túto sfušovanú a dvoma ľavými rukami vytvorenú dohodu," uviedol bývalý maďarský premiér Gyula Horn.

Maďarská socialistická strana vždy súhlasila so základným princípom zákona o štatúte Maďarov v susedných krajinách, zdôraznil predseda MSZP László Kovács.

"Je smutné, že maďarská vláda v dôsledku maďarsko-rumunskej dohody mobilizuje aj Maďarov žijúcich za hranicami - okrem iného vedúcich predstaviteľov Strany maďarskej koalície (SMK), či maďarských politikov vo Vojvodine, hoci sa problémy, ktoré vznikli podpisom maďarsko-rumunskej dohody, týkajú len pracovných síl týchto dvoch štátov," povedal Kovács.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dohody, ktorú podpísali predsedovia oboch vlád Viktor Orbán a Adrian Nastase v decembri minulého roku, budú môcť sociálne a pracovné výhody poskytované Maďarskom využiť všetci rumunskí občania.

Pôvodne mali byť výhody podľa zákona o štatúte príslušníkov maďarskej menšiny v susedných krajinách poskytované len 1,7 miliónu Maďarov, ktorí žijú v Rumunsku, čo je sedem percent rumunského obyvateľstva.

Rumunsko to považovalo za diskriminačné opatrenie a dožadovalo sa možnosti, aby sa v Maďarsku mohli uchádzať o prácu všetci rumunskí občania. Film o Warholovi dokumentuje zlý stav jeho múzea v Medzilaborciach (monitor) Mníchov 7. januára (TASR) - Až v roku 1987 sa obyvatelia obce Miková, ležiacej na hraniciach Slovenska, Poľska a Ukrajiny, dozvedeli z novín po prvý raz, že Andy Warhol, ktorého matka pochádzala priamo z Mikovej, bol svetoznámym umelcom.

SkryťVypnúť reklamu

Dovtedy si jeho príbuzní mysleli, že "Andrejek" sa v ďalekej Amerike živil ako maliar - natierač, hovorí jedna zo scén filmovej dokumentácie poľského režiséra Stanislawa Muchu, venovaná pôvodu zakladateľa pop-artu.

Filmová dokumentácia "Absolut Warhol" je v prvom rade snímkou o ľuďoch. ich dobrosrdečnosti a láskavosti - a ich komplikovanom vzťahu k nie vždy pochopenému umeniu slávneho krajana, ktorý rodnú obec svojich rodičov nikdy nenavštívil, pripomína vo svojom víkendovom vydaní nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Vo filme, ktorý pri svojom uvádzaní v nemeckých kinách vyvoláva u divákov až príliš veľa úsmevov, možno okrem originálnych výpovedí príbuzných Varcholovcov vycítiť aj reálnu dedinskú atmosféru.

Energická Rómka sa uprostred kŕdľa detí sťažuje na diskriminačné počínanie riaditeľa Warholovho múzea v Medzilaborciach, ktorý jej nedovolil vstup do múzea. Riaditeľ múzea vzápätí vyhlásil, že takéto pravidlá sa zaviedli z obavy pred osudom unikátnych muzeálnych zbierok.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy domácich v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola bývajú skôr zriedkavosťou - ľudia z okolia nemajú totiž peniaze na zaplatenie vstupného.

S námahou vybudované múzeum stojí na hlinených nohách, podotýka nemecký denník. Kamera starostlivo zaznamenala množstvo stavbárskych nedorobkov. Vzhľadom na to, že počas dažďov kvapká zo stropu voda, putovala Warholova umelecká kolekcia do pivnice. Vo výstavnom priestore tak vznikla zaujímavá inštalácia - vedier na vodu.

Táto situácia vyprovokovala zamestnancov múzea, aby vo filme vyzvali na pomoc potenciálnych sponzorov. Múzeum sa nestará len o zbierku Warholových diel, ale opatruje aj niektoré osobné veci umelca.

"Sme bohatí, aj keď nemáme peniaze," vyhlasuje symbolicky jeden z amatérskych hercov v Muchovej pozoruhodnej snímke, ktorá sa u nemeckého diváka stretla so záujmom. Na slovensko-rakúskych hraniciach havarovalo vozidlo Bundesheeru Eisenstadt 7. januára (TASR) - Zľadovatená cesta na slovensko-rakúskej hranici spôsobila v nedeľu večer haváriu vozidla rakúskej armády Bundesheeru. Vo vozidle typu Pinzgauer sa v čase havárie, ktorá sa odohrala pri pohraničnej dedine Kittsee, nachádzalo sedem nováčikov.

SkryťVypnúť reklamu

Vojakov ambulantne ošetrili a len jedného z nich si ponechali na pozorovaní v miestnej nemocnici. Vozidlo dostalo na zasneženej ceste, pod ktorou sa nachádzal nebezpečný ľad, šmyk a prevrátilo sa. Príslušníci armády mali pôvodne patrolovať na slovensko-rakúskej zelenej hranici. Podľa Martonyiho sleduje opozícia v súvislosti s krajanským zákonom zlé ciele Budapešť 7. januára (TASR) - Opozícia sleduje v súvislosti so zákonom o štatúte Maďarov v susedných krajinách zlé ciele a vydáva neopodstatnené a o zlej informovanosti svedčiace vyhlásenia, uviedol v nedeľu maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi v súvislosti s nedeľňajšou tlačovou besedou Maďarskej socialistickej strany (MSZP) o maďarsko-rumunskej dohode k tomuto zákonu.

Obavy opozície sú neopodstatnené, pretože rumunsko-maďarskou dohodou z 22. decembra sa podarilo dosiahnuť rozumné a triezve riešenie. Jeho najdôležitejším výsledkom je to, že aj rumunskí Maďari môžu bez prekážok využívať výhody a podpory, ako aj to, že sa úplne podarilo usporiadať tie názorové rozdiely, ktoré predtým panovali medzi rumunskou a maďarskou vládou, zdôraznil Martonyi.

SkryťVypnúť reklamu

"Som presvedčený, že dosiahnutá dohoda je dobrá a o jej pozastavení nemôže byť ani reči. O niekoľko dní podpíšeme s rumunskou stranou aj zápisnicu, ktorá dopĺňa dohodu a dáva rumunsko-maďarskému memorandu o porozumení právny rámec," uviedol šéf maďarskej diplomacie.

Všetko toto sa udialo so súhlasom maďarskej menšiny v Rumunsku a do tvorby textu dohody boli zapojení aj predstavitelia Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku (RMDSZ), ktorí zohrali veľmi dôležitú úlohu pri dosiahnutí kompromisu.

"Aj oni si nepochybne uvedomovali, že pre nich je najdôležitejšie, aby začal platiť a fungovať krajanský zákon ako celok. To bol cieľ, pre dosiahnutie ktorého sme úspešne spolupracovali," povedal minister.

Na obavy socialistov, podľa ktorých by sa v dôsledku rumunsko-maďarskej dohody mohlo na maďarskom trhu pracovných síl objaviť viac stotisíc ľudí, Martonyi uviedol, že to je nepredstaviteľné.

Okrem toho môže ísť len o prácu maximálne na tri mesiace, na čo väčšina kritikov dohody zabúda. Keďže však schopnosť maďarského trhu práce prijímať pracovníkov je obmedzená, ani tu nepôjde o státisíce ľudí.

Podľa zákona treba vziať do úvahy, že ten, kto chce v Maďarsku pracovať čo i len jeden deň, musí mať vízum a pracovné povolenie, pripomenul minister.

Na výhradu socialistov, že odteraz si podľa rumunského vzoru môže podobné podmienky klásť hociktorá susedná krajina, Martonyi vyhlásil, že doteraz sa také niečo nestalo.

Podľa šéfa maďarskej diplomacie sa napríklad v prípade Slovenska takéto niečo môže vylúčiť, pretože slovenské zákony dávajú, pokiaľ ide o pracovné možnosti Slovákom v zahraničí oveľa väčšie výhody než maďarský zákon v prípade zahraničných Maďarov.

Som presvedčený, že s maďarsko-rumunskou dohodou sa zrodilo také riešenie, ktoré zabezpečí uplatňovanie všetkých záujmov a nehatené uplatňovanie krajanského zákona.

O to mala záujem maďarská vláda a každý maďarský občan v Maďarsku, Rumunsku a vo všetkých susedných krajinách, zdôraznil Martonyi.

To je hlavná príčina toho, že legitímni vedúci predstavitelia maďarskej menšiny v najplnšej miere spolupracovali pri vzniku dohody, podporovali ju a súhlasili s jej obsahom, dodal Martonyi. Hrušovský v Pekingu rokoval o ľudských právach a slobodách a katolíckej cirkvi Peking 7. januára (TASR) - Podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský dnes počas prvého dňa oficiálnej návštevy v Pekingu v rozhovore s predsedom Stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Li Pchengom otvoril otázku dodržiavania ľudských práv a náboženských slobôd v Číne a problémov katolíckej cirkvi v ČĽR.

Na záver otvoreného dialógu na tieto témy obaja predstavitelia konštatovali, že rozdielne názory na niektoré otázky nebránia rozvoju vzájomných vzťahov v ostatných oblastiach. Obe strany zdôraznili potrebu venovať zvýšenú pozornosť najmä hospodárskej spolupráci.

Následné stretnutie delegácie NR SR s podpredsedníčkou čínskeho parlamentu Pcheng Pchej-jün bolo venované otázkam spojeným s prácou parlamentu, prípravou a tvorbou zákonov a postavením poslancov v najvyššom čínskom zákonodarnom zbore.

Súčasťou programu prvého dňa návštevy poslancov NR SR bolo aj stretnutie s vedúcim medzinárodného oddelenia Ústredného výboru Komunistickej strany Číny Taj Ping-kuo. Ťažiskovou témou rokovania boli slovensko-čínske vzťahy, integrácia SR do euroatlantických štruktúr a vývoj medzinárodnej situácie so zameraním na problematiku boja proti terorizmu.

Cieľom návštevy podpredsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského v ČĽR je pokračovať v politickom dialógu na vysokej úrovni a rozvíjať dobrú spoluprácu medzi zákonodarnými zbormi SR a ČĽR. Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie predsedu Stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Li Pchenga.

V delegácii NR SR vedenej Pavlom Hrušovským je Peter Brňák (HZDS), Vladimír Faič (SDĽ) a František Halmeš (SDKÚ). Slovenskí vojaci zo spoločného práporu dorazili do Českého Krumlova Praha 7. januára (TASR) - Približne sto slovenských vojakov, ktorí budú súčasťou spoločného česko-slovenského práporu pre misiu KFOR v Kosove, dnes dorazilo do Českého Krumlova, kde do 24. januára potrvá spoločný výcvik práporu.

"V utorok sa uskutoční spoločný nástup kompletného prvého česko-slovenského práporu a od stredy sa začne výcvik," uviedol dnes pre TASR hovorca spoločnej jednotky major Milan Antoš. Výcvik sa podľa neho uskutoční vo výcvikovej základni mierových síl v Českom Krumlove a vo výcvikovom priestore Boletice.

Česko-slovenský prápor je zložený z 500 vojakov. Základ štyroch stoviek českých vojakov tvoria príslušníci 4. brigády rýchleho nasadenia a Armádu SR v zmiešanom prápore zastupuje sto vojakov z práporu okamžitého nasadenia z Martina.

Oddelený výcvik českých a slovenských vojakov odštartoval už 3. decembra v Českom Krumlove a v Martine. Slávnostný nástup 1. česko-slovenského práporu sa uskutoční 25. januára, pričom sa predpokladá aj účasť prezidentov oboch krajín. Prápor sa vo februári presunie do Kosova a 1. marca prevezme operačné úlohy.

Veliteľstvo zmiešaného zboru bude na okraji obce Sajkovac (asi 30 kilometrov od Podujeva), kde bolo od minulej jari veliteľstvo prieskumnej roty Armády ČR. Jednotka bude v rámci mnohonárodnej brigády pod operačným velením Veľkej Británie zabezpečovať srbsko-kosovské hranice, zaisťovať bezpečnosť pre návrat vyhnancov a utečencov, podporovať pôsobenie humanitárnych organizácií, spolupracovať s civilnou správou OSN a zaisťovať bezpečnosť národnostných menšín. Madrid je za postupné zavádzanie dotácií farmárom nových členov EÚ Brusel 7. januára (TASR) - Dotácie poľnohospodárom nových členských krajín z rozpočtu Európskej únie by sa mali zavádzať postupne počas päťročného prechodného obdobia. Vyhlásil to dnes v Bruseli španielsky minister poľnohospodárstva Miguel Arias Canete, ktorého krajina momentálne predsedá únii.

Pred členmi poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu minister oznámil aj to, že Madrid sa pokúsi počas svojho predsedníctva ukončiť s kandidátmi rokovania v citlivej kapitole poľnohospodárstvo.

"Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré potrebujeme prekonať, Španielsko veľmi chce dosiahnuť dohodu. Sme za prechodné obdobie pre dotácie a za ich postupné zavádzanie v priebehu piatich rokov," povedal Canete poslancom.

Postoj Španielska je v súlade s názorom Európskej komisie, podľa ktorej by okamžitý a neobmedzený prístup farmárov z východnej Európy k štedrému poľnohospodárskemu rozpočtu EÚ ochabil nevyhnutné reformy zastaraných systémov a reštrukturalizáciu agrosektora.

Komisia by mala svoje návrhy v oblasti poľnohospodárstva predložiť koncom tohto mesiaca. Komisár Franz Fischler už v minulosti opakovane vyhlasoval, že dotácie farmárom z nových členských štátov by mali byť zavádzané postupne, hoci neuviedol dĺžku prechodného obdobia.

Mnohé kandidátske krajiny však žiadajú plný prístup k fondom EÚ hneď po svojom vstupe a varujú, že rozdielny prístup k novým a starým členom vytvorí v únii dve kategórie štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 770
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 677
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 402
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 276
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 939
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: Sledujte s nami online prenos zo zápasu zámorskej NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu