BRATISLAVA. Slováci nie sú národ, ktorý by sa rád videl ako súčasť veľkého Ruska, tak ako si to kedysi predstavoval Ľudovít Štúr. Napriek tomu majú dlhodobo pozitívnejší vzťah k Rusku a odsudzujú americkú zahraničnú politiku viac ako okolité krajiny.
Vyplýva to z údajov , ktoré v stredu zverejnila organizácia Globsec Policy Institute.
Prieskum prebehol medzi obyvateľmi v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensku ho realizovala vo februári agentúra Focus na vzorke tisíc respondentov.

Až 12 percent Slovákov víta viac orientovanie krajiny smerom na Východ a Rusko. Podobný názor má pri tom len šesť percent Maďarov a štyri percentá Čechov.
Náklonnosť k Rusku odzrkadľuje aj prieskum z roku 2012 v rámci projektu Transatlantické trendy. Z neho vyplýva, že 38 percent Slovákov by si veľmi prialo alebo skôr prialo, ak by Rusko prejavovalo silné vodcovstvo v medzinárodných záležitostiach. Spolu s Veľkou Britániou bolo Slovensko na čele tohto prieskumu.
Sociológovia a odborníci na zahraničnú politiku sa zhodujú, že korene popularity Ruska sa zapustili už počas rakúsko-uhorskej ríše. Po neúspešnom pokuse o zmenu pomerov s pomocou Rakúska došlo k rozčarovaniu a štúrovci hľadali nového spojenca.
„Vtedy sa zrodil obraz Ruska, ktorý sme si prikrášlili a vymysleli. Ani sami Rusi vtedy nechápali, čo od nich vlastne chceme,“ povedal Alexander Duleba, riaditeľ výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.