BRATISLAVA. Poslanci NR SR v piatok hlasovali o jedinom návrhu - schválili návrh na vytvorenie skupín priateľstva v rámci Slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie a voľbu ich predsedov.
Od štvrtka poslanci rokujú o návrhu zákona o rokovacom poriadku. K návrhu na vytvorenie skupín priateľstva nemali v piatok poslanci žiadne vystúpenia. Za návrh hlasovalo 114 poslancov.
Uctili si obete holokaustu
Poslanci si uctili minútou ticha obete holokaustu. S návrhom prišiel poslanec NR SR za SaS Martin Klus. Ten to zdôvodnil tým, že Židovský kódex prijal slovenský snem.
Poslanec NR SR Anton Hrnko mu však oponoval. Podľa neho slovenský snem židovský kódex nikdy neschválil. Na Slovensku bol prijatý židovský kódex 9. septembra 1941. Týkal sa Židov na základe ich pôvodu. Židia boli kódexom pozbavení majetku a občianskych práv.
Minútu ticha držali v rokovacej sále aj poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorá býva označovaná ako extrémistická.
Lipšic: Koalícii sa nepáči prejav opozície
Poslanec NR SR Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA si myslí, že koalícií, ktorá navrhuje v novele zákona o rokovacom poriadku určiť maximálny rečnícky čas poslancov, nejde o efektívnosť parlamentu, ale o to, aby poslanci nemohli hovoriť o problémoch Slovenska.
Lipšic povedal, že na Slovensku poslanci nerokujú o toľkých zákonoch ako v iných parlamentoch európskych krajín. „Náš parlament nerokuje deň a noc, aký problém teda riešime? Asi nie efektívnosť parlamentu. Koalícií prekáža obsah prejavu, to, čo hovorí časť opozície. Táto krajina má problémy v školstve, zdravotníctve a keď chce opozícia o tom hovoriť, tak jej to neumožňujete,“ povedal v rozprave k návrhu rokovacieho poriadku.
Poslanec Jaroslav Paška z koaličnej SNS povedal, že dnes sú pripomienky Lipšica bezpredmetné. Podľa neho budú mať zmysel až vtedy, keď návrh poslanci posunú do druhého čítania.
Poslankyňa Smeru Oľga Nachtmanová Lipšicovi povedala, že aj on bol zapletený do korupčných škandálov v čase, keď bol vo vláde. „Vy nie ste tabula rasa. Vy máte tiež čo povedať do tých korupčných škandálov. A vy poviete, že ste sa na ničom nepodieľali. Neobviňujte iných,“ uzavrela.
Skupiny priateľstva
Predsedníčkou skupiny priateľstva s Českou republikou má byť poslankyňa Eva Smolíková (SNS). Pre Maďarsko Gábor Gál (Most-Híd), pre Poľsko Radoslav Procházka (Sieť), pre Ukrajinu Mikuláš Krajkovič (Smer), pre Rakúsko, pre Lichtenštajnsko a Švajčiarsko Karol Galek (SaS), pre Nemecko Anton Hrnko (SNS), pre Taliansko a San Maríno Edita Pfundtner (Most-Híd), pre Izrael Martin Glváč (Smer), pre Cyprus, Grécko a Maltu Eduard Heger (OĽaNO-NOVA) a pre Turecko Adriana Pčolinská (Sme rodina).
Skupinu priateľstva pre Francúzsko a Monako má viesť Katarína Cséfalvayová (Most-Híd), pre Andorru, Španielsko a Portugalsko Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), pre Veľkú Britániu a Írsko Karol Farkašovský (SNS), pre Benelux Martin Klus (SaS), pre Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko Zuzana Šebová (Sme rodina), pre balkánske krajiny Jana Laššáková (Smer), pre Rusko Ľubomír Petrák (Smer), pre Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan a Turkménsko Peter Marček (nezaradený), pre Arménsko a Gruzínsko Dušan Tittel (SNS) a pre Bielorusko Róbert Madej (Smer).
Skupinu pre USA a Kanadu má viesť Juraj Droba (SaS), pre Latinskú Ameriku Martin Poliačik (SaS), pre Arabské krajiny Elemér Jakab (Most-Híd), pre Afriku Peter Štarchoň (Sme rodina), pre Japonsko František Šebej (Most-Híd), pre Filipíny, Indonéziu, Malajziu, Singapur a Thajsko Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA), pre Kóreu Peter Pčolinský (Sme rodina), pre Čínu Maroš Kondrót (Smer), pre Indiu, Srí Lanku Jozef Rajtár (SaS), pre Kambodžu, KĽDR, Laos, Mongolsko, Vietnam, Bangladéš, Irán, Nepál a Pakistan Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a pre Austráliu, Fidži, Marsallove ostrovy, Nový Zéland, Papuu Novú Guineu a Samojský nezávislý štát Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA).