SME

Žitňanská narazila na Dankov odpor, vláda gejom nepomôže

Predseda parlamentu urobí všetko preto, aby homosexuálov udržal na okraji politického záujmu.

Gejovia na Slovensku sa zlepšenia tak skoro nedočkajú.Gejovia na Slovensku sa zlepšenia tak skoro nedočkajú. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Zásadné zlepšenie situácie LGBTI komunity vláda v tomto volebnom období nepresadí. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu, ktorá chce viac práv pre homosexuálov, narazila na odpor v SNS.

Jej predseda Andrej Danko sľúbil katolíckym kňazom, že kým bude vo vláde, bude proti pomoci gejom na Slovensku. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Urobím všetko preto politicky, aby sa na Slovensku práva LGBTI ani iných hodnôt nepresadzovali,“ povedal Danko vo štvrtok po stretnutí zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Kňazov tiež ubezpečil, že v programovom vyhlásení či v politickej línii vlády nie je žiadna podpora partnerstiev mimo spolužitia ženy a muža.

SkryťVypnúť reklamu

„Zásadná zmena v tejto oblasti sa zjavne nedá očakávať,“ pripustila Žitňanská po Dankovom vyjadrení.

Ministerka spravodlivosti sa v lete pred bratislavským Dúhovým Pridom zásadne postavila za práva homosexuálov a chcela im cez úpravu zákonov uľahčiť napríklad dedenie. Súčasná politická situácia však podľa nej komunite nepraje, čo potvrdil aj Danko svojím vyjadrením. 

Prečítajte si tiež: Danka a Slotu spájajú ženy, v Smere je za galantného Čítajte 

Danko gejov neprekvapil

Predseda SNS sa už pred parlamentnými voľbami postavil na stranu odporcov LGBTI.  Podporoval minuloročné referendum o ochrane rodiny a kritizoval prijatie Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv.

„SNS je rozhorčená a dôrazne protestuje proti prijatiu dokumentu o komunite gejov a lesieb,“ povedal krátko po referende. Stratégia sa pri tom venovala právam všetkých menšín a nesľubovala homosexuálom registrované partnerstvá.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Macko z Iniciatívy Inakosť hovorí, že Dankove slová komunitu neprekvapili.  „Trochu prekvapivá však bola jeho formulácia o hodnotách, akoby ich LGBTI ľudia mali iné než heterosexuáli,“ hovorí.

Komunita sa napriek blokovaniu jednou z koaličných strán bude podľa Macka snažiť zlepšiť obraz gejov v očiach širšej verejnosti tak, aby bola prístupnejšia zmenám, a tiež upozorňovať vládu na medzinárodné dokumenty, ktoré Slovensku odporúčajú zlepšiť situáciu neheterosexuálnych ľudí.

Prečítajte si tiež: Pomoc gejom narazí na SNS Čítajte 

Fico o povinnosti mlčí

Pomoc gejom sľuboval niekoľko dní pred minuloročným referendom o ochrane rodiny premiér Robert Fico. „Je povinnosťou vlády uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života,“ povedal vo februári minulého roka v parlamente počas hodiny otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Minulé volebné obdobie Smer politickú väčšinu nepotreboval, pretože vládol sám. Nepustil sa však ani do čiastkových zmien, akými sú možnosť dedenia či nahliadanie do zdravotnej dokumentácie. 

Na otázku SME, ako pristupuje k prípadnej legislatívnej úprave práv gejov v tomto volebnom období, zo Smeru neodpovedali.

Žitňanská hovorí, že napriek odporu SNS sa bude snažiť presadiť pre páry rovnakého pohlavia „komfort aspoň v konkrétnych životných situáciách“ a viesť o téme odbornú diskusiu. 

Prečítajte si tiež: Smer prežíva ťažké časy. Čo všetko ho trápi? Čítajte 

V Česku riešia adopcie

Slovensko patrí k šiestim krajinám z 28 členov Európskej únie, v ktorých stále nie je uzákonená možnosť uzavrieť registrované partnerstvo.

V Česku, kde sú registrované partnerstvá uzákonené od roku 2006, minister pre ľudské práva Jiří Dientsbier z ČSSD pripravil s tamojším ministerstvom spravodlivosti zmenu zákona, podľa ktorej by si jeden z partnerov mohol osvojiť biologické dieťa toho druhého.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Andrej Danko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu