BRATISLAVA. Už šesť rokov sa ťahá prípad novostavby Glance House v Bernolákove, ktorý má spoločné črty s aktuálnou kauzou podnikateľa Ladislava Bašternáka.
V oboch prípadoch vyšetrovacie orgány čelia podozreniu, že konali v prospech jednej developerskej skupiny z Bratislavy. V oboch za túto skupinu na verejnosti vystupoval podnikateľ Marián Kočner, blízky špičkám bratislavského Smeru.

Pri Glance House je navyše bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka podozrivý, že zneužil svoju právomoc v prospech Kočnera, s ktorým je kamarát z vojny. Kauza sa začala ešte v júni 2010.

Obvinenie z podvodu
Spoločníka firmy, ktorá postavila dom v Bernolákove, Roberta Číža vtedy polícia obvinila z podvodu. Dopustiť sa ho mal tým, že v spore s ostatnými partnermi projektu sfalšoval dokumenty, aby bytovku získal iba pre seba.
Konať policajti začali na základe podnetu Čížovej bývalej spoločníčky Jany Šlachtovej, ktorá je kamarátkou Kočnera. Prípad riešil Úrad boja proti korupcii pod vedením súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Špeciálna prokuratúra bytovku zaistila. Dôvodom bolo, aby Číž počas vyšetrovania nemohol s domom nakladať, napríklad ho predať. Desiatky klientov, ktorí firme Glance House zaplatili zálohy, sa následne nemohli dostať k svojim bytom. Tak je to doteraz. Sme o probléme klientov napísalo prvý raz v januári 2011.

Poverenie od Trnku
V novembri 2012 sa však ukázalo, že kataster v Senci napriek blokácii previedol bytovku na Šlachtovú. Konal na základe Trnkovho poverenia, ktoré po prevalení kauzy vedenie prokuratúry označilo za nezákonné. Od Šlachtovej dom obratom prešiel na firmu blízku Kočnerovi, ktorá bola navyše v konkurze.
Kočner sa netajil tým, že jeho cieľom bolo dostať bytovku do konkurzu, kde by ju mohol rozpredať v dražbe. Na jednom stretnutí s oklamanými klientmi dokonca hovoril o možnosti, že byty predá armáde, keďže vtedajší minister obrany Martin Glváč zo Smeru je jeho kamarát.

Pokyn na prevod Trnka vydal na vlastnú päť. O svojich krokoch neinformoval ani špeciálnu prokuratúru, ktorá mala vyšetrovanie údajného podvodu zo strany Číža na starosti.
Nedostatok dôkazov
Prevody vyšli najavo počas pojednávania Špeciálneho súdu, ktorý sa po skončení vyšetrovania začal kauzou zaoberať. Po preštudovaní spisu však zistil, že dôkazy sú nedostatočné a vrátil ho polícii na došetrenie.
Trnka prevod naopak obhajoval tým, že podvod bol jednoznačne preukázaný. Chcel vraj iba Šlachtovej umožniť, aby sa dostala k majetku, ktorí jej právom patrí.

Pochybné prevody začala vyšetrovať polícia. Obvinila len šéfa katastra Igora Sviteka, ktorý bytovku na základe Trnkovho pokynu prepísal. Svitek zároveň prišiel o miesto.
Vo februári 2013 obvinili aj Šlachtovú, prokuratúra však obratom obvinenie zrušila. Svitekova kauza je v súčasnosti na súde. Na pojednávaniach sa bráni tým, že pri prepise domu len splnil pokyn, podpísaný Trnkom.

Nevinný Trnka
Pri Trnkovi polícia dospela k záveru, že o žiaden trestný čin nešlo. Prípad posunula na doriešenie v disciplinárnom konaní. Komisia už dvakrát rozhodla, že prevodom sa Trnka dopustil najzávažnejšieho previnenia a mal by byť zbavený funkcie. Verdikt však stále nie je právoplatný, lebo Trnka sa opakovane odvolal.
V súčasnosti jeho odvolanie leží už niekoľko mesiacov na stole Krajského súdu v Batislave. V akom štádiu je konanie, súd v piatok neodpovedal. Súd s ňou doteraz nepohol. Hrozí, že prípad bude napokon premlčaný.Trnka naďalej pracuje na Generálnej prokuratúre.
Bytovka Glance House je v súčasnosti v spleti súdnych sporov, ktoré sa okolo kauzy rozbehli. Číž je stále obvinený. Prokuratúra na neho vlani v októbri podala opäť obžalobu.

Guľka do hlavy
V rámci vyšetrovania kauzy sa polícia okrajovo zaoberala aj Kočnerom. V apríli 2013 totiž zástupca OTP Banky, ktorá projekt financovala, vypovedal o vyhrážkach z jeho strany. Na jednom z rokovaní sa údajne Kočner na adresu ich právnika Romana Kvasnicu vyjadril, že mu „nechá prejsť guľku hlavou“. Vyšetrovanie išlo do stratena.
Kočner figuruje aj v aktuálnej kauze developera Ladislava Bašternáka, tiež blízkeho Smeru. Bašternákova spoločnosť BL-202 v roku 2012 kúpila sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence, ktorý stavala firma Kočnera.

Zaplatila za ne údajne 12 miliónov eur v hotovosti, čo bola podľa hodnotenia Kriminálneho úradu finančnej správy premrštená suma. Následne si dala od štátu vyplatiť nadmerný odpočet DPH dva milióny eur.
Finančná správa dala prípad preveriť polícii pod vedením Gašpara, ktorá vo veci odmietla začať trestné stíhanie. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik rozhodnutie potvrdil. Polícia prípad znovu otvorila po prevalení kauzy začiatkom tohto roka.
Kočner obchod verejne obhajoval na tlačovej besede, ktorú ku kauze zvolal v apríli. Vyšetrovanie sa doteraz nikam neposunulo.

Beata
Balogová
