BRATISLAVA. Neplnoleté dievča chcela matka ochrániť pred užívaním marihuany. Poslúchla radu sociálnej pracovníčky a dieťa rozhodnutím súdu poslala do resocializačného zariadenia. Namiesto liečenia a starostlivosti vraj bolo štrnásťročné dievča znásilnené a čelí trvalým psychickým a fyzickým následkom.
Matka sa o hrozivej realite v zariadení údajne dozvedela až po pár mesiacoch, keď dcéra prišla domov na vianočné prázdniny. „Natália jej s vypätím síl a cez vzlyky začala rozprávať o tom, ako ju v zariadení zneužil terapeut,“ popisuje celú situáciu poslankyňa SaS Natália Blahová vo svojom blogu. Centrum, v ktorom bolo dieťa umiestnené, ani mená zainteresovaných nekonkretizovala.
Zariadenie malo túto skutočnosť nielen zatajovať, ale zároveň dlhodobo bráni matke navštíviť zneužívané dieťa.
Polícia situáciu v sobotu dopoludnia začala preverovať priamo na mieste, súkromnému centru medzičasom prestala fungovať internetová stránka.
O prípad sa zaujíma aj prezident Andrej Kiska. Podľa hovorcu Romana Krpelana okamžite vyzval prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara aby začal konať. Súkromné reedukačné zariadenie krátko po medializovaní podozrení navštívil policajný vyšetrovateľ. Nie je jasné, či dievča z ústavu odvedie v priebehu víkendu.
Poslankyňa Blahová na sobotňajšej tlačovej konferencii vyzvala k okamžitým činom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer), ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) aj ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS).
Ministerstvo práce akreditáciu preverí v pondelok, prípadom zneužitia v resocializačnom zariadení sa bude zaoberať aj Generálna prokuratúra.
Do ústavu sa musela vrátiť
Matka sa podľa blogu nechala uprosiť riaditeľom, aby nepodávala trestné oznámenie. Zo strachu pred následkami sľuboval, že všetko dajú do poriadku a terapeuta prepustia. Keďže podľa verdiktu súdu malo byť dievča v zariadení ďalšie tri mesiace, do ústavu sa vrátilo aj po otrasnom zistení.
Matka prišla dcéru navštíviť, no pri bráne ústavu jej povedali, že má zakázané návštevy, lebo je chorá. Nikto ju o tom ako matku neinformoval a správanie personálu ju ešte viac vydesilo. Bez dovolenia prebehla vrátnicou až do dcérinej izby.
„Natália ležala polonahá na zemi uprostred izby. V horúčke celá horela. Bola dezorientovaná, spotená, blúznila,“ píše poslankyňa v blogu.
Napriek odporu zariadenia matka odviezla dievča do nemocnice, kde zistili, že má dve pohlavne prenosné choroby. Podala aj trestné oznámenie, ale stíhanie bolo zastavené. „Zamestnancovi tohto zariadenia stačilo, aby sa vyhovoril, že nevedel, že dieťa nemá ešte 15 rokov,“ uviedla Blahová.
Matku úrady obchádzali
Matka sa podľa informácií poslankyne obrátila na súd a žiadala, aby výchovné opatrenie o umiestnení dcéry v centre zrušil. Rozhodnutie nepadlo dodnes.
Dievča jeden deň z centra ušlo, našla ho polícia. Namiesto matky skontaktovali sociálnu pracovníčku, ktorá na prípad dohliadala. Bez toho, aby pracovníčka informovala matku, dievča sa vrátilo do totožného ústavu. Matka odvtedy nemá s dcérou kontakt.
„Jej dcéra má zakázané návštevy a cez bránu k nej nikoho nepustia. Resocializačné stredisko neposkytuje matke žiadne informácie a odmieta komunikovať s matkou. Rovnako s matkou odmieta komunikovať aj poverená pracovníčka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR),“ píše poslankyňa.
Matka sa k dievčaťu opakovane pokúša dostať, pred dvoma týždňami sa jej napriek snahám ústavu podarilo dcéru vidieť v areáli. Po dvoch mesiacoch Natália opäť vyzerala byť v zlom zdravotnom stave.
Prípadov má byť v centre viac
Prípad maloletej Natálie vôbec nie je ojedinelý, poslankyňa spomína aj ďalšie prípady fyzického, psychického a sexuálneho násilia.
V blogu uvádza aj praktiky takzvanej terénnej terapie. Zástupca riaditeľa ústavu mal nakúpiť alkohol a na izbu si pozvať tri vybrané dievčatá. „Do alkoholu im kvapkal tramal a potom ich brutálne znásilnil,“ píše Blahová.
Jedna z obetí mala následne skončiť na chirurgii. Úrady aj v tomto prípade trestné stíhanie pozastavili.
Hrubým urážkam a vulgárnym nadávkam mali čeliť aj ďalší klienti centra, terapeutické sedenia často končili psychickým zrútením.
Natália je naďalej zatvorená za bránami ústavu, matka k trestnému oznámeniu priložila dôkazy. „Keďže pracovníčka UPSVaR sa jej zatajovala, podala trestné oznámenie aj na ňu za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ uviedla.
Dieťa sa matka opäť snažila zo zariadenia dostať, o návrhu na predbežné opatrenie však súd nerozhodol ani po troch týždňoch. Sťažnosť od matky dostalo aj ministerstvo práce a tiež podnet na prešetrenie situácie v zariadení.
Keď sa matka dozvedela, že deti majú v týchto dňoch vycestovať na terénnu terapiu do Chorvátska, snažila sa tomu všemožne zabrániť. Podľa jej poznatkov totiž zneužívanie nastávalo práve počas takýchto akcií.

Úrad blog spochybňuje
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré má nápravné zariadenia kontrolovať, tvrdenia z blogu poslankyne spochybňuje.
„Prípad, o ktorom pani poslankyňa Blahová pútavo a zároveň zavádzajúco píše, ústredie pozná, a preto sa dôrazne ohradzuje voči nepravdám a účelovo deziinterpretovaným faktom, ktoré vo svojom texte uvádza,“ reagovala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová. Ústredie bude na prípad raegovať v pondelok.
Vyšetrovanie prebieha
Trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová potvrdila, že polícia v minulosti prijala v súvislosti s prípadom dve trestné oznámenia. Jedno už zastavila, dozorujúci prokurátor v ňom postup polície nespochybnil.
V druhom prípade prijala trestné oznámenie galantská polícia. Keďže skutok nenastal v zariadení, trestné oznámenie postúpila galantská polícia príslušnému okresnému riaditeľstvu.
„Dozorujúci prokurátor postup polície nespochybnil. V druhom prípade galantská polícia prijala trestné oznámenie, no nakoľko sa mal skutok stať mimo zariadenia, polícia trestné oznámenie postúpila vecne a miestne príslušnému okresnému riaditeľstvu," dodala Linkešová.
Galantskí policajti podľa hovorkyne tento týždeň dostali ďalšie dve ďalšie trestné oznámenia. „No vzhľadom na prebiehajúce úkony, aby nebolo zmarené vyšetrovanie, nemôžeme poskytnúť bližšie informácie," uviedla. Či dievča v zariadení ostane je podľa hovorkyne predčasné povedať.
Podnet dostala aj komisárka pre deti Viera Tomanová, s prípadom sa ešte neoboznámila, lebo bola mimo Slovensko.
„Môžem však povedať, že nie je ojedinelý a nehovorím len o reedukačných zariadeniach. Vyskytuje sa množstvo prípadov, kde dochádza k porušovaniu práv detí,“ povedala pre Aktuality.sk.
O postupe svojho úradu chce informovať najneskôr v pondelok, no podľa jej slov, ak došlo k zneužitiu dieťaťa, v prvom rade musia konať orgány v trestnom konaní.
Tomanová dodala, že prešetrí všetky okolnosti a najneskôr v pondelok bude vedieť popísať ďalší postup svojho úradu. „Tu však musia v prvom rade vo vzťahu k zariadeniu začať konať orgány činné v trestnom konaní, ak došlo k zneužitiu dieťaťa,“ zdôraznila.

Beata
Balogová
