BRATISLAVA. Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť mení legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Poslanci NR SR v pondelok posunuli do druhého čítania novelu zákona, ktorá reaguje na niektoré jej výhrady.
Pre nesprávne a neúplné prebratie európskej smernice Slovensko čelí od roku 2013 infringementu, teda konaniu o porušení Zmluvy o fungovaní EÚ. Ohrozuje to aj čerpanie eurofondov.
Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa už v tejto súvislosti novelizoval v roku 2014. Európska komisia však aj po tom Slovensku vyčítala, že do legislatívy nepremietla všetky otázky, ktoré rieši smernica.
Chýbať má napríklad povinnosť developera brať do úvahy pri výbere z viacerých alternatív aj environmentálne vplyvy či zákonná garancia toho, že verejnosť dostane informácie o možnosti obrátiť sa na súd. Nie všetky pripomienky sú v novom právnom rámci zohľadnené. Novela zákona má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od januára 2017.
Do druhého čítania sa dostal aj návrh novely zákona o odpadoch. Právna norma je zameraná najmä na plnenie záväzkov Slovenskej republiky s cieľom transpozície zmeny smernice týkajúcej sa oblasti vodnej politiky do právneho poriadku Slovenskej republiky.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Politické strany nebudú mať zakázané ozbrojovanie a vytváranie ich ozbrojených zložiek. Rozhodol o tom v pondelok parlament, keď odmietol novelu zákona o politických stranách z dielne SaS. Liberáli navrhovali zakázať aj používať štátne príspevky za voľby a mandát na financovanie a podporu ozbrojených zložiek alebo iných ozbrojených útvarov a skupín.
- Poslanci vyslovili súhlas s dohodou medzi vládami Slovenskej republiky a Gruzínska o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave. Odsúhlasili aj zmluvu medzi SR a Spojenými arabskými emirátmi o leteckých dopravných službách.
Štvorica nebezpečných látok by mala vymiznúť z elektrických a elektronických zariadení. Počíta s tým vládny návrh novely zákona o obmedzení ich používania, ktorý poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Pokuty za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez elektronickej diaľničnej známky sa znížia z tristo na 150 eur. Prevádzkovatelia motorových vozidiel do 3,5 tony zaplatia sto eur pri úhrade pokuty do pätnástich dní. Zmeny nadobudnú účinnosť 1. novembra namiesto navrhovaného termínu 1. októbra.